Բանակցություններ են ընթանում ռուս խաղաղապահների և Ադրբեջանի միջև, ներգրավված է նաև Արցախը․ փոխնախարար
Լեռնային Ղարաբաղը պաշարման մեջ վերցնելու փորձերը կատարվում են ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, և խաղաղապահների առաջնահերթ մանդատի ներքո է այս խնդրի լուծումը: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 13-ին, «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Հայաստանի փոխարտգործնախարար Վահե Գևորգյանն՝ անդրադառնալով երեկվանից ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակ պահելու գործողություններին։
Փոխնախարարն ասաց, որ այժմ բանակցություններ են ընթանում ռուս խաղաղապահների և Ադրբեջանի միջև՝ շեշտելով՝ Արցախի իշխանությունները նույնպես ներգրավված են խնդրի կարգավորման գործում։
Գևորգյանը նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արատաքին գործերի նախարարությունների միջև բանակցություններ այս հարցով չկան։
«Փաստորեն, ադրբեջանական կողմից տեղի է ունեցել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության լրջագույն խախտում, որը պետք է հասցեագրվի եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին: Ինչ վերաբերում է խնդրի իրավական մասին, փաստորեն, տեղի է ունենում միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային մարդու իրավունքի լայնածավալ խախտում, որոնք ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ կոլեկտիվ պատժի փորձ, ինչը միանշանակ դատապարտվում է միջազգային բոլոր հումանիտար օրենքներով։ Զրկել մարդկանց ազատ տեղաշարժից, սննդի և այլ անհրաժեշտ պարագաների ամենօրյա մատակարարումից և զրկել ոչ թե 1-2 մարդու, այլ զրկել հավաքական իրավունքներից, դա, իրավական տեսակետից, նույնպես լրջագույն խախտում է, որը կարող է ծառայել որպես էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վաղ ահազանգ»,-հայտարարել է փոխնախարարը:
Հարցին, թե ի՞նչ է անում այս պահին Հայաստանի ԱԳՆ-ն, նա պատասխանեց. «Կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվում են ոչ միայն արտգործնախարարության, այլև բոլոր մակարդակներով. երեկ տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Հայաստանի վարչապետի և Ռուսաստանի նախագահի միջև՝ թեման ստեղծված իրավիճակի հաղթահարումն էր։ Մենք արտաքին քաղաքական գերատեսչության մակարդակով տեղեկացնում ենք մեր միջազգային գործընկերներին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և ավելին՝ շուտով ականատես կլինեք, որ ամենաբարձր ատյաններից Հայաստանը կանդրադառնա այս իրավիճակին»:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչո՞ւ չի գործում այստեղ ռուս խաղաղապահների մանդատը, Վահե Գևորգյանն ասաց. «Իրավիճակը զարգացման մեջ է, այսինքն՝ միանշանակ ասել, որ ռուս խաղաղապահները չեն օգտագործում իրենց մանդատը, այս պահին ժամանակավրեպ է։ Կարծում եմ՝ փորձեր են կատարում՝ իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ: Նախևառաջ բանակացություններ են ընթանում ռուս խաղաղապահների և Ադրբեջանի միջև։ Արցախի իշխանությունները նույնպես ներգրավված են ռուս խաղաղապահների հետ այս խնդրի կարգավորման գործում։  Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև այս պահին բանակցություններ այս հարցով չկան:
Իրավիճակը անընդհատ զարգանում է, աներկբա է մի բան՝ ճանապարհը պետք է բացվի, որովհետև դա թե՛ քաղաքական հանձնառությունների, թե՛ իրավական պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է և այն չի կարող շարունակվել»:
Նշենք, որ արդեն ավելի քան 24 ժամ փակ է Հայաստանն Արցախին կապող միակ ճանապարհը։ Շուշիի հատվածում միջանցքը փակած ադրբեջանցիներն իրենց անվանում են անկախ բնապահպաններ, ճանապարհի հենց մեջտեղում վրաններ են տեղադրել։ Ճանապարհը փակ է նաև շտապօգնության մեքենաների համար։

Ведутся переговоры между российскими миротворцами и Азербайджаном, вовлечен также Арцах: замминистра
Попытки взять Нагорный Карабах в осаду осуществляются в зоне ответственности российских миротворцев, и решение этой проблемы находится под приоритетным мандатом миротворцев. Об этом в беседе с Радио Азатутюн 13 декабря заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворгян, коснувшись вчерашних действий азербайджанцев по закрытию Лачинского коридора.
Замминистра сказал, что сейчас ведутся переговоры между российскими миротворцами и Азербайджаном, подчеркнув, что власти Арцаха также вовлечены в урегулирование проблемы. Геворкян отметил, что переговоров между министерствами иностранных дел Армении и Азербайджана по этому вопросу нет.
«Фактически, с азербайджанской стороны произошло серьезнейшее нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября, которое должно быть адресовано всем сторонам трехстороннего заявления. Что касается правовой части проблемы, то, фактически, имеет место широкомасштабное нарушение международного гуманитарного права и прав человека, которые являются не чем иным, как попыткой коллективного наказания народа Нагорного Карабаха, что однозначно осуждается всеми международными гуманитарными законами. Лишать людей свободы передвижения, ежедневного снабжения продовольствием и другими необходимыми принадлежностями, это, с правовой точки зрения, также является серьезным нарушением, которое может послужить ранним сигналом к этническим чисткам и геноциду», - заявил замминистра.
По его словам, фактически, с азербайджанской стороны произошло серьезнейшее нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября, которое должно быть адресовано всем сторонам трехстороннего заявления.
На вопрос, что на данный момент делает МИД Армении, он ответил:
«Конкретные шаги предпринимаются не только на уровне Министерства иностранных дел, но и на всех уровнях. Вчера состоялся телефонный разговор между премьер-министром Армении и президентом России, темой которого было преодоление сложившейся ситуации. Мы информируем наших международных партнеров о сложившейся ситуации на уровне внешнеполитического ведомства, и, более того, скоро вы станете свидетелями того, что Армения с самых высоких инстанций обратится к этой ситуации».
Что касается того, почему здесь не действует мандат российских миротворцев, Ваге Геворгян сказал:
«Ситуация в развитии, то есть однозначно сказать, что российские миротворцы не используют свой мандат, на данный момент несвоевременно. Думаю, они предпринимают попытки исправить ситуацию. В первую очередь идут переговоры между российскими миротворцами и Азербайджаном. Власти Арцаха также вовлечены в урегулирование этой проблемы с российскими миротворцами. Между министерствами иностранных дел Армении и Азербайджана на данный момент нет переговоров по этому вопросу. Ситуация постоянно развивается, несомненно одно: дорога должна быть открыта, поскольку это грубейшее нарушение как политических, так и правовых норм, и это не может долго продолжаться»,- резюмировал замминистра.
Отметим, что уже вторые сутки закрыта единственная дорога, связывающая Армению с Арцахом. Перекрывшие коридор на участке Шуши азербайджанцы называют себя «независимыми экологами», прямо посреди дороги установили палатки. Дорога также закрыта для машин скорой помощи.