ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հաշվետվություն է պահանջել կառավարությունից
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի առաջացրած հումանիտար խնդիրների առաջնահերթ վերլուծությունը, սոցիալական և այլ կարիքների ամբողջական գնահատումը և դրա արդյունքում մեր բազմահազար հայրենակիցներին հասցեական աջակցություն ցուցաբերելու համար անհրաժեշտ ծրագրերի ու միջոցառումների իրականացումն օրվա հրամայական է։ Այս մասին հայտարարել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը։
«Դավադիր պատերազմից անցել է 1 տարի, բայց ինչպես տեսնում ենք դրանից տուժած մեր բազմահազար հայրենակիցներ դեռևս շարունակում են կառավարությունից իրենց խնդիրների նկատմամբ ուշադրություն և որոշակի լուծումներ ակնկալել, ինչը հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ անցած ժամանակահատվածում կառավարության կողմից չեն ձեռնարկվել բոլոր անհրաժեշտ քայլերն ու միջոցառումները մեր բազմահազար քաղաքացիների կարիքների ամբողջական գնահատման և դրանց համակարգային լուծումներ տալու ուղղությամբ։
Նշված խնդիրը լինելու է «Հայաստան» խմբակցության ուշադրության կենտրոնում և, ըստ այդմ, խմբակցությունը հարցապնդումով դիմել է կառավարությանը՝ ակնկալելով հետևյալ հարցերի պատասխանները.
1. Արդյոք ապահովվել է հնարավորինս լիարժեք և ճշգրիտ տեղեկատվություն՝ Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանակավորապես տեղափոխված ընտանիքների թվաքանակի, կազմի, սեռատարիքային կառուցվածքի, ՀՀ-ում ժամանակավոր բնակության վայրի, Արցախում հիմնական բնակության վայրի առկայության և դրանց հասցեների, ինչպես նաև նրանց կոնտակտային տվյալների վերաբերյալ:
2. Արդյոք ապահովվել է հնարավորինս լիարժեք և ճշգրիտ տեղեկատվություն՝ Արցախյան վերջին պատերազմում զոհված, անհետ կորած, գերի ընկած և վիրավորում ու հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց ընտանիքների վերաբերյալ:
3. ՏԻՄ-երի, ՀԿ-ների, սոցիալական խնդիրներով զբաղվող տեղական ու միջազգային կառույցների և սոցիալական աշխատողների ընդգրկմամբ արդյոք իրականացվել է նշված ընտանիքների կարիքների ամբողջական գնահատում՝ առկա չափորոշիչների և ուղեցույցերի համաձայն, որի արդյունքում կձևավորվեր լիարժեք պատկեր թե անհրաժեշտ ծրագրերի բովանդակության և թե դրանք իրականացնելու համար անհրաժեշտ ռեսուրսների վերաբերյալ:
4. Արդյոք իրականացվել է ներկայումս ՀՀ պետական բյուջեի, ինչպես նաև միջազգային դոնոր կազմակերպությունների միջոցների շրջանակներում գործող ծրագրերի վերագնահատում, որի արդյունքում կընդունվեին համապատասխան իրավական ակտեր կամ փոխհամաձայնեցված որոշումներ՝ որոշակի ծրագրերի կասեցման, որոշների դադարեցման և ըստ անհրաժեշտության նոր ծրագրերի գործարկման վերաբերյալ:
5. Արդյոք գործարկվել է վստահելի և հաշվետվողական մեխանիզմ՝ մասնավոր հատվածի, ՀՀ-ում և այլ պետություններում բնակվող անհատ քաղաքացիների կողմից կամավոր հիմունքներով ցուցաբերվող օգնությունն ու օժանդակությունը համակարգելու և դրանք առավել հասցեական ու նպատակային դարձնելու համար՝ վերականգնելով պետության նկատմամբ վստահությունը:
6. Արդյոք դիմել եք համապատասխան մանդատ ունեցող միջազգային բոլոր կառույցներին (հատկապես ՄԱԿ-ի մանդատի ներքո գործող), առաջին հերթին ՀՀ-ում գործունեություն իրականացնող ներկայացուցչություններին, ամբողջ աշխարհում մոլեգնող համավարակի ժամանակ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետի հետևանքների մեղմացման ու աստիճանաբար վերացման և իրենց մշտական բնակության վայրերից տեղահանված քաղաքացիների տարրական իրավունքների պաշտպանության նպատակով Հայաստանի Հանրապետությանն օժանդակելու նպատակով գործուն միջոցներ ձեռնարկելու պահանջով։
Հարցապնդման պատասխանը ստանալուց հետո այն կենթարկվի մանրամասն վերլուծության եւ կներկայացվի հանրությանը»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Блок «Айастан» обратился с запросом к властям относительно хода реализации мероприятий по устранению последствий 44-дневной войны
Первоочередной анализ гуманитарных проблем, вызванных развязанной турецко-азербайджанским тандемом 44-дневной войной, полная оценка социальных и других нужд и осуществление программ и мероприятий, необходимых для адресного содействия нашим многотысячным соотечественникам, является императивом дня. Об этом говорится в заявлении блока «Айастан».
В этой связи блок направил ряд вопросов властям: "После 44-дневной войны прошел год, но, как мы видим, наши соотечественники, пострадавшие в результате военных действий, все еще ожидают от правительства решения своих проблем, что дает основание заключить, что за прошедший период со стороны кабмина не были предприняты все необходимые шаги и мероприятия для полноценной оценки их нужд и их системных решений. В этой связи фракция блока «Айастан» обратилась с запросом к правительству, ожидая ответов на следующие вопросы:
1. Обеспечена ли по возможности полноценная и точная информация о количестве, составе и структуре семей, временно переехавших из Республики Арцах в Республику Армения, месте их временного проживания в РА, наличии основного места жительства в Арцахе и их адресах, а также об их контактных данных?
2. Обеспечена ли по возможности полноценная и точная информация о семьях погибших, пропавших без вести, попавших в плен, раненых и получивших инвалидность лиц?
3. С участием ОМС, общественных организаций, местных и международных структур, занимающихся социальными проблемами, и социальных работников была ли проведена полная оценка нужд указанных семей, в соответствии с существующими критериями и рекомендациями, в результате чего была бы сформирована полноценная картина о содержании необходимых программ и ресурсах для их реализации.
4. Была ли проведена переоценка действующих в настоящее время программ в рамках государственного бюджета РА, а также международных организаций-доноров, в результате чего были бы приняты соответствующие правовые акты или согласованные решения по приостановлению определенных программ и при необходимости реализации новых мероприятий?
5. Был ли задействован вызывающий доверие и подотчетный механизм по координации добровольной помощи, оказываемой частным сектором, отдельными гражданами, проживающими в РА и других государствах, для того, чтобы сделать ее более адресной и целевой, восстановив доверие к государству?
6. Обращались ли вы ко всем международным структурам, имеющим соответствующий мандат (особенно действующим под мандатом ООН), в первую очередь к представительствам, осуществляющим деятельность в РА, с требованием предпринять действенные меры по смягчению и постепенному устранению последствий гуманитарного бедствия, вызванного развязанной турецко-азербайджанским тандемом войной и защите элементарных прав граждан, выселенных из мест постоянного проживания?