Այսօր հայտարարվել է հյուսիս-հարավ ճանապարհի՝ Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթ
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ այսօր հայտարարվել է Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթը:
Նա նշեց, որ այս նախագիծը ռազմավարական մեծ նշանակություն ունի:
Առաջին փուլում հրավիրվելու են այն կազմակերպությունները, որոնք կարող են ու հայտ են ներկայացնում՝ ճանապարհի շինարարությունը իրականացնելու. նախագծի արժեքը մի քանի հարյուր միլիոն դոլար է:
«Այս մասշտաբի ներդրումային ծրագիր Հայաստանի անկախության պատմության մեջ չի իրականացվել ու ես ուզում եմ ասել, որ վերջին շրջանի մեր քննարկումների արդյունքում Հյուսիս-հարավ նախագիծը մենք վերաձևակերպել ենք ու դարձրել Հյուսիս-հարավ-արևելք-արևմուտք նախագիծ ու հույս ունենք, որ մեծ տեմպերով այս նախագիծը կիրականացնենք», - հայտարարեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ ճանապարհի ճյուղերից մեկը կկապի Հայաստանը Իրանին, մյուսը՝ Ադրբեջան-Հայաստան ու հետագայում դեպի Թուրքիա-Նախիջևան-Թուրքիա:
Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ մինչև տարվա վերջ կոնկրետ շինարարական ընկերություն կլինի, որը կիրականացնի աշխատանքը:
«Մենք հիմա կոնկրետ աշխատանքներ ենք իրականացնում Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հայկական հատվածի կառուցման համար, հույս ունենք ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կարձանագրվեն փաստաթղթի տեսքով ու դե յուրե գործընթացը ամբողջ թափով կծավալվի», - նշեց վարչապետը:
Նա ասաց, որ ճանապարհի նախաորակավորման փուլը տևելու է 70 օր:
Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն էլ ասաց, թե Հյուսիս-հարավ ամբողջ ճանապարհը մոտ 560 կիլոմետր է ու այս 60 կիլոմետրն ամենաառանցքային հատվածներից մեկն է:
«Սիսիանից դեպի Քաջարան գործող ճանապարհը միջինում ունի մոտ 50 կմ/ժամ արագություն, իսկ այս ճանապարհի կառուցմամբ կունենանք 100կմ/ժամ արագությամբ ճանապարհ, որը շուրջ երկու ժամով կկրճատի այդ հատվածների միջև հեռավորությունը, լինելու է անվտանգ ճանապարհ, վեց տարի ժամկետ է նշվում ծրագրի իրականացման համար», - ասաց Սանոսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ կան 12 կիլոմետրից ավելի թունելային հատվածներ, որոնցից միայն մեկը 8,6 կմ երկարություն կունենա:
«Ամեն ինչ կանենք, որ միջազգային խոշոր ընկերությունները լուրջ հետաքրքրվածություն ունենան ու տարվա վերջ ունենանք շինարար», - ասաց Գնել Սանոսյանը:

Новый «Армянский перекресток» свяжет Армению с Ираном и Азербайджаном, а в дельнейшем и Турцию с Нахиджеваном: Пашинян
Министр ТУЧС Гнел Саносян на заседании правительства 17 февраля заявил, что сегодня объявлен конкурс на строительство участка Сисан-Каджаран автодороги Север-Юг.
60-км дороги Сисиан-Каджаран - один из самых ключевых участков дороги Север-Юг протяженностью в 560 км.
«Ныне действующая дорога позволяет в среднем открыть скорость около 50 км/ч от Сисиана до Каджарана. Новая дорога позволит «разогнаться» со скоростью в 100 км в час, что сократит время проезда на два часа. Новая дорога будет благоустроена по всем современным стандартам безопасности, что и в стратегическом, и в экономическом планах очень важно», - сказал Саносян.
По его словам, для строительства участка Сисиан-Каджаран понадобится 6 лет.
«Это совершенно новый дорожный участок, на котором будут построены в общей сложности 27 мостов. Есть более 12 км туннельных участков - пять тоннелей, один из которых будет иметь длину 8,6 км. То есть, это очень крупномасштабная программа, и мы сделаем все, чтобы ведущие международные компании проявили серьезный интерес к ней. И, если не будет других препятствий, то в конце года мы определим подрядчика», - заметил Саносян, добавив, что стоимость проекта - несколько сотен миллионов долларов.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул большое стратегическое значение этого проекта для Армении.
«Инвестиционная программа такого масштаба в истории независимой Армении пока не реализовывалась», - сказал Пашинян, добавив, что в контексте открытия региональных коммуникаций проект «Север-Юг» переформирован в проект «Север-Юг-Восток-Запад».
Он выразил надежду на то, что проект будет осуществляться быстрыми темпами. «Это означает, что одна из ветвей проекта «Север-Юг-Восток-Запад» или, если коротко сказать, армянского перекрестка, свяжет Армению с Ираном, другая ветвь – Азербайджан и Армению, а в дальнейшем и Нахиджеван и Турцию», - заметил Никол Пашинян, выразив надежду на то, что до конца года определиться подрядчик проекта.
Он также отметил, что сейчас ведутся конкретные работы по строительству армянского участка железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз. Уже стартовали технические и проектные работы.
Премьер выразил надежду на то, что достигнутые в ближайшее время договоренности будут зафиксированы в виде какого-либо документа, и уже де-юре процесс развернется полным ходом.