Այսօր Հայաստան կժամանի Կանադայի արտգործնախարար Մելանի Ժոլին
ՀՀ ԱԳՆ լրատվականի հաղորդագրության համաձայն՝ այսօր կկայանա Հայաստանի և Կանադայի ԱԳ նախարարների առանձնազրույցը, որին կհաջորդի ընդլայնված կազմով հանդիպումը` պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Ապա տեղի կունենա Արարատ Միրզոյանի և Մելանի Ժոլիի համատեղ մամուլի ասուլիսը։
Կանադայի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն՝ այցի շրջանակում նախատեսվում են նաև հանդիպումներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Վահագն Խաչատրյանի հետ:
Ժոլին նաև պաշտոնապես կբացի Երևանում Կանադայի դեսպանատունը, որը կնպաստի երկկողմ կապերի ամրապնդմանը և Կանադայի աճող աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարությանը, ասված է հաղորդագրությունում:
Կանադայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը կուսումնասիրի Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողության հետևանքով տեղահանված հազարավոր մարդկանց հրատապ կարիքները հոգալու ուղիները, փոխանցում է պաշտոնական Օտտավան:
Մելանի Ժոլին կայցելի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականության մեկուկես միլիոն զոհերի հիշատակին և վերահաստատելու «ուրացման և ռևիզիոնիզմի ցանկացած ձևի դեմ պայքարին Կանադայի նվիրվածությունը», - ասված է հաղորդագրությունում:

Мелани Жоли откроет посольство Канады в Ереване
25-26 октября Армению с официальным визитом посетит министр иностранных дел Канады Мелани Жоли. Согласно сообщению МИД РА, сегодня состоится беседа министров иностранных дел Армении и Канады тет-а-тет, за которой последует встреча в расширенном составе с участием делегаций.
Согласно сообщению внешнеполитического ведомства Канады, в рамках визита запланированы также встречи с премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Ваагном Хачатряном. Жоли откроет посольство Канады в Ереване, что будет способствовать укреплению двусторонних связей и растущей поддержке Канадой демократии Армении.
Глава внешнеполитического ведомства Канады изучит пути удовлетворения неотложных потребностей тысяч людей, перемещенных в результате военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха.
Мелани Жоли посетит мемориал жертвам Геноцида армян, чтобы почтить память полутора миллионов жертв 1915 года и подтвердить «приверженность Канады борьбе с любой формой отрицания и ревизионизма», говорится в сообщении.