Այս փուլում կարելի է խոսել միայն հրադադարի ռեժիմի վերականգնման մասին, ինչը նախատեսված է 1994-95 թթ. եռակողմ համաձայնագրով. Քոչարյան
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը հարցազրույց է տվել ղազախական Atameken Business News հեռուստաընկերությանը: Նա նշել է, որ այս փուլում կարելի է խոսել միայն ու միայն հրադադարի ռեժիմի վերականգնման մասին, ինչպես և դա նախատեսված էր Ադրբեջանի, Արցախի և Հայաստանի միջև 1994-95 թթ. կնքված եռակողմ համաձայնագրերով: Միայն դրանից հետո կարելի է խոսել հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների մասին:
«Ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացին, որը կարող է շարունակվել միայն 1994-95 թթ. համաձայնագրերով նախատեսված ռազմական գործողությունների դադարեցման ռեժիմի վերականգնումից հետո, ապա գոյություն ունի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մանդատ ստացած ձևաչափ, այն է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը: Ավելին՝ Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստի ընթացքում մի կողմից կրակի անհապաղ դադարեցման, մյուս կողմից՝ խնդիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում կարգավորելու մասին կոչ է արվել: Մինսկի խումբն արդեն իսկ հայտարարություն է տարածել զինադադար հաստատելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, ինչին և պետք է հետևի բանակցությունների վերսկսումը»,- ասել է փոխարտգործնախարարը:
Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմը երախտապարտ է բոլոր գործընկերներին անմասն չմնալու և ուժի, ուժի կիրառման սպառնալիքի անընդունելի լինելու դիրքերից անվերապահորեն հանդես գալու համար:

На данном этапе можно говорить только о возобновлении режима прекращения огня, что предусмотрено в 1994-95гг. трехсторонним соглашением: замминистра ИД
На данном этапе можно говорить только и только о возобновлении режима прекращения огня, между Азербайджаном, Арцахом и Арменией, предусмотренного договорами от 1994-95 годов. Только после этого можно говорить о переговорах по урегулированию конфликта. Об этом в интервью Atameken Business News заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«Что касается переговорного процесса, то он также может продолжаться только на основе договоров от 1994-95 годов в рамках получившего мандат Совета Безопасности ООН сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Более того, в ходе последнего заседания Совета Безопасности был сделан призыв к немедленному прекращению огня с одной стороны, а с другой - к урегулированию проблемы в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Минская группа уже распространила заявление о необходимости установления перемирия, за чем  должно последовать возобновление переговоров», - сказал замминистра.
Он подчеркнул, что армянская сторона благодарна всем партнерам за то, что они не остаются в стороне и безоговорочно выступают с позиций неприемлемости силы, угрозы применения силы.