Այս պատմությունն ավարտելու լավագույն ձևը կլինի Արցախը որպես անկախ պետություն ճանաչելը՝ Ադրբեջանը չի կարողանում նորմալ կյանքի պայմաններ ապահովել․ Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական հեղինակավոր France 24 հեռուստաընկերությանը՝ ներկայացնելով իրավիճակը Արցախում: Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման ընթացքում սա Արցախի պետնախարարի երկրորդ հարցազրույցն է այս հեռուստաընկերությանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ կարող է անել և ինչպես կարող է օգնել Եվրամիությունը՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ Եվրոպան կարող է Ալիևի ռեժիմի վրա ճնշում գործադրել, բացատրել, թե ինչ պատժամիջոցներ կարող են կիրառվել նրա դեմ և ցույց տալ, որ անընդունելի է 120 հազար մարդու, 30 հազար երեխայի ձմռան պայմաններում զրկել ջեռուցումից. «Եվրոպացիները պետք է ճնշում գործադրեին և ասեին, որ սա անընդունելի է, որ իրեն Դավոս չեն հրավիրի և ինքն այդ քաղաքակրթության մաս չի կազմի։ Կարող են օդային միջանցք ստեղծել, որպեսզի մարդասիրական ինքնաթիռները կարողանան Ստեփանակերտում վայրէջք կատարել և բերել մեզ այդքան անհրաժեշտ պարեն ու դեղորայք։ Նաև կարծում եմ, որ այս պատմությունն ավարտելու լավագույն ձևը կլինի Արցախը որպես անկախ պետություն ճանաչելը։ Որովհետև Ադրբեջանը չի կարողանում նորմալ կյանքի պայմաններ ապահովել ոչ միայն հայերի, այլ նույնիսկ իր ժողովրդի համար։ Ներկայիս իրավիճակը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հնարավոր չէ ապրել Ադրբեջանի կազմում, որտեղ այդքան ճնշում և այդքան հարձակումներ են լինում քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ»։
Ի պատասխան հարցի, թե ինչպես է շրջափակմանը դիմանում Արցախի ժողովուրդը՝ պետնախարարը նկատել է, որ չնայած այս բոլոր դժվարություններին, մարդիկ ամուր են. «Նրանք ասում են, որ քանի որ պայքարում են իրենց անկախության համար, պատրաստ են մնալ և ցույց տալ խիզախությունը և տուրք չտալ ճնշումներին։ Ժողովուրդը հասկանում է իրավիճակը և ընդունում է, որ դժվար ժամանակաշրջան է, որը շարունակությունն է այն պատերազմի, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին չէր ավարտվել։ Ուստի մարդիկ այստեղ պատրաստ են պայքարել՝ չնայած այս բոլոր ճնշումներին»։
France 24-ի այն հարցին, թե ու՞մ ձեռքում է լուծման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի տառապանքներին վերջ դնելու բանալին, Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ այս ամենի հիմնական «շահառուն» Ալիևի ռեժիմն է, որովհետև արտաքին թշնամի ունենալն թույլ է տալիս պահել իր ռեժիմը. «Չմոռանանք, որ տասնամյակներ շարունակ երկիրը ղեկավարում է մեկ ընտանիք։ Ուստի երկրի ներսում միասնականություն պահելու համար միակ միջոցը արտաքին թշնամի ունենալն է, ում միշտ կարելի է օգտագործել սեփական ժողովրդին կոնսոլիդացնելու համար։ Այդ իսկ պատճառով՝ բանալին Ադրբեջանի ժողովրդի ձեռքում է, որովհետև նրանց երեխաներն են մահանում պատերազմի ժամանակ, իրենք աղքատ են՝ չնայած որ այդքան նավթ և գազ ունեն։ Իսկ միջազգային քաղաքակիրթ հանրությունը պետք է բացատրի, որ սա անընդունելի է։ Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Իրանը, Թուրքիան մեծ խաղացողներ են, սակայն, վերջ ի վերջո, մեր նպատակն ու պատասխանատվությունն է ցույց տալ նպատակասլացություն և խիզախություն՝ պաշտպանելու մեր անկախությունը։ Մի օր Արդբեջանը պետք է հասկանա, որ կողք կողքի ապրելու միակ ձևը հարևաններ լինելն է և ոչ թե Ադրբեջանի մաս կազմելը»։
Արցախի պետնախարարը նկատել է նաև, որ Եվրոպան շարունակում է Ադրբեջանի հետ առևտրային գործունեությունը՝ ընդունելով ավտորիտար ռեժիմը, որը փորձում է քանդել Արցախի պես ժողովրդավարական երկիրը։ Նա դա համարել է «մեծ խաղացողներից շատերի երկակի ստանդարտների օրինակ»:
«Ռուսաստանը, Եվրոպան, ԱՄՆ-ը կարող են մեծ դերակատարում ունենալ։ Ֆրանսիան այն բացառիկ երկրներից մեկն է, որ շրջափակման առաջին իսկ օրից սատար է կանգնել Արցախի հայերին։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել դրա համար։ Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը պետք է վերադառնան Մինսկի խմբի սեղանի շուրջ և փորձեն երեք կողմից ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Азербайджан должен понять, что единственный способ жить бок о бок - это быть соседями, а не частью Азербайджана: Интервью государственного министра Арцаха телеканалу France 24
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян дал интервью французской телекомпании France 24, представив ситуацию в Арцахе.
Как сообщает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах, со времени блокады Арцаха со стороны Азербайджана это уже второе интервью госминистра Арцаха, данное этой телекомпании.
Отвечая на вопрос, что может сделать Евросоюз и чем он может помочь, Рубен Варданян отметил, что Европа может оказать давление на режим Алиева, объяснить, какие санкции могут быть применены против него, и показать, что неприемлемо в условиях зимы лишать 120 000 человек и 30 000 детей отопления.
«Европейцы должны были оказать давление на Алиева и объяснить, что это неприемлемо, что его не пригласят в Давос и что он не будет частью этой цивилизации. Они могут создать воздушный коридор, чтобы в Степанакерте могли приземляться самолеты с гуманитарными грузами и доставлять нам столь необходимые продукты и лекарства. Я также думаю, что лучшим завершением этой истории было бы признание Арцаха независимым государством. Потому что Азербайджан не в состоянии обеспечить нормальные условия жизни не только для армян, но даже для своего народа. Нынешняя ситуация еще раз доказывает, что невозможно жить в Азербайджане, где столько давления и столько нападений на мирное население».
Отвечая на вопрос, как народ Арцаха справляется с блокадой, госминистр отметил, что, несмотря на все эти трудности, народ силен.
«Говорят, что раз они борются за свою независимость, то готовы остаться и проявить мужество и не поддаваться угнетению. Люди понимают ситуацию и принимают, что это сложный период, который является продолжением войны, начавшейся в 2020 году. Она не была закончена 9 ноября. Поэтому люди здесь готовы сражаться, несмотря на все это давление».
На вопрос телеканала France 24, в чьих руках ключ к решению и прекращению страданий народа Нагорного Карабаха, Рубен Варданян ответил, что главным «бенефициаром» всего этого является режим Алиева, поскольку наличие внешнего врага позволяет ему поддерживать его режим.
«Давайте не будем забывать, что страной десятилетиями управляет одна и та же семья. Поэтому единственный способ сохранить единство внутри страны – это иметь внешнего врага, которого всегда можно использовать для консолидации собственного народа. Вот почему ключ находится в руках народа Азербайджана, потому что их дети гибнут во время войны, они бедны, хотя у них так много нефти и газа. И цивилизованному международному сообществу следует разъяснить, что это неприемлемо. Франция, Россия, США, Иран, Турция – крупные игроки, но, в конце концов, наша цель и ответственность - продемонстрировать решимость и мужество, защитить свою независимость. Однажды Азербайджан должен понять, что единственный способ жить бок о бок - это быть соседями, а не частью Азербайджана».
Государственный министр Арцаха отметил, что Европа продолжает торговую деятельность с Азербайджаном, принимая авторитарный режим, который пытается разрушить такую ​​демократическую страну, как Арцах. Он назвал это «примером двойных стандартов многих крупных игроков».
«Россия, Европа, США могут сыграть большую роль. Франция - одна из исключительных стран, поддержавших армян Арцаха с самого первого дня блокады. Я хочу поблагодарить вас за это. Я думаю, что Россия, Франция и США должны вернуться за стол переговоров Минской группы и попытаться оказать давление на Азербайджан с трех сторон», - сказал Рубен Варданян.