ՀՀ փոխարտգործնախարարը մեկնաբանել է Բաքվի վերջնագիրն ութ գյուղերի մասին
ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը մեկնաբանել է հարցը, թե ինչպես կարելի է սահմանել պետության սահմանները եւ նրա տարածքը «հանրագիտարանով»։
Ավելի վաղ Խորհրդային մեծ հանրագիտարանին հղում էր կատարել ՀՀ վարչապետը։
Լրագրողների հետ զրույցում Կոստանյանը ստեղծված ավանդույթի համաձայն տեղի ունեցող գործընթացները բացատրել է Ալմաթիի հռչակագրով։ Փոխնախարարի տարբերակով՝ հռչակագրի համապատասխան, նախկին խորհրդային հանրապետությունները ճանաչվել են անկախ պետություններ, եւ այդ նույն հռչակագրի համապատասխան նրանց միջեւ վարչական սահմանները դարձել են միջպետական։ Հիշեցնենք, որ հռչակագրի տեքստում խոսքը «ստորագրման պահին գոյություն ունեցող», այլ ոչ թե խորհրդային սահմանների մասին է։
Ճշգրտող հարցին, թե ինչպես է առհասարակ հնարավոր սահմաններն անցկացնել հանրագիտարանի համապատասխան, փոխնախարարը, այնուամենայնիվ, փաստել է սահմանազատման անհրաժեշտությունը՝ նորիկց Ալմաթիի հռչակագրի եւ ՄԱԿ Կանոնադրության համապատասխան։ Վերջինն, ի դեպ, պարունակում է էլ ավելի անհստակ ձեւակերպումներ։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այն հանգամանքը, որ ստեղծվել է հանձնաժողով, որը զբաղվելու է սահմանազատման հարցերով, վկայում է այն մասին, թե ինչ կարեւոր նշանակություն է տրվում հարցին։
Հարցին, թե արդյոք Բաքուն խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը կապում է 8 այսպես կոչված «անկլավ» գյուղերի պահանջի հետ, Կոստանյանը պատասխանել է, որ հայկական կողմի համար սահմանների ճշտման հարցը սկզբունքային է, եւ Երեւանը հարցը համարում է անկյունաքարային։ «Կարեււոր հարցերի թվում է նաեւ ապաշրջափակման 4 սկզբունքների արձանագրումը, դրանք արտացոլված են Գրանադայի հայտարարությունում։ Անցած տարի եւս խոսվել է վեճերի կարգավորման մեխանիզմների ստեղծման անհրաժեշտության մասին։ Այս հարցերի վերաբերյալ կողմերը դեռ պետք է մոտեցնեն դիրքորոշումները։ Ինչ վերաբերում է գործընթացին ընդհանրապես, ՀՀ-ն շահագրգռված է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում»,- ասել է Կոստանյանը։
Կրկնվող հարցին, թե կա արդյոք պահանջ Բաքվի կողմից, թե ոչ՝ Կոստանյանը պատասխանել է, որ սահմանազատման հետ կապված հարցերը պետք է դիտարկվեն համապատասխան հանձնաժողովների կողմից։
Հիշեցնենք, որ օրերս Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն վերջնագրի տեսքով պահանջել էր Հայաստանից 8 գյուղ։ Հայկական անկլավների մասին Բաքվում լռում են։

Замглавы МИД Армении комментирует ультимативное требование Баку о восьми селах
Замглавы МИД Армении Ваан Костанян прокомментировал вопрос о том, как можно определять границы государства и его территорию «по энциклопедии».
Ранее отсылку к Большой советской энциклопедии озвучил премьер-министр РА.
В беседе с журналистами Костанян по сложившейся традиции мотивировал происходящие процессы алма-атинской декларацией. По версии замминистра, в соответствии с декларацией бывшие советские республики признаны независимыми государствами, и в соответствии с той же декларацией административные границы между ними стали межгосударственными. Напомним, что в тексте декларации речь идет о «существующих на момент подписания», а вовсе не о советских границах.
На уточняющий вопрос как вообще возможно границы приводить в соответствие с энциклопедией, замминистра все же констатировал необходимость провести процесс делимитации – опять же в соответствии с алма-атинской декларацией и уставом ООН. Последий, кстати, содержит еще более размытые формулировки.
По словам замминистра, то обстоятельство что создана комиссия, которая займется вопросами делимитации, говорит о том какое важное значение отводится вопросу.
На вопрос о том, связывает ли Баку подписание мирного договора с требованием отдать 8 так называемых «анклавных» сел, Костанян заявил о том, что для армянской стороны вопрос уточнения границ принципиален, и Ереван считает этот вопрос краеугольным камнем документа. «В числе важных вопросов также констатация 4 принципов разблокирования, они отражены в заявлении Гранады. В прошлом также говорилось о необходимости создания механизма урегулирования споров. По этим вопросам стороны еще должны сблизить свои позиции. Что касается процесса в целом, РА остается заинтересованной в заключении мирного договора с Азербайджаном», - заявил Костанян, не ответив на вопрос.
На повторенный вопрос – есть такое требование со стороны Баку или нет – Костанян заявил, что вопросы, связанные с делимитацией, должны рассматриваться соответствующими комиссиями.
Напомним, что на днях МИД Азербайджана в ультимативной форме стал требовать у Армении 8 сел. Об армянских анклавах в Баку молчат.