Ավստրալիայի խորհրդարանում կքննարկվի երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը
Ավստրալիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատում առաջին անգամ նոյեմբերի 29-ին քննարկման է դրվելու բանաձև, որն ուղղակիորեն կոչ է անում կառավարությանը ճանաչելու Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանությունները: Այս մասին հայտնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը:
Պատգամավոր Թրենթ Զիմերմանի առաջ քաշած բանաձևը հորդորում է Ավստրալիայի կառավարությանը հավատարիմ մնալ 1948 թվականի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դատապարտման մասին կոնվենցիային՝ ճանաչելով «Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923 թվականների ընթացքում հայերի, հույների և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը»:
Եթե ելույթ ունեցողների մեծ մասը կողմ հանդես գա բանաձևին, ապա Ներկայացուցիչների պալատը կոչ կանի կառավարությանը կյանքի կոչել ժողովրդի կամքն ու ճանաչել հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանությունները:

Парламент Австралии рассмотрит резолюцию о признании Геноцида армян
В Палате представителей парламента Австралии 29 ноября впервые будет вынесена на обсуждение резолюция, которая напрямую призывает правительство признать геноцид армян, ассирийцев и греков в Османской империи.
Как сообщает Австралийский Комитет Ай Дата, резолюция, представленная депутатом Трентом Зимерманом, призывает правительство страны оставаться верным Конвенции о предупреждении и осуждении преступления геноцида от 1948 года, признав геноцид армян, греков и других христианских меньшинств в Османской империи в 1915-1923 годах.
Если большая часть выступающих выскажется за принятие резолюции, то Палата представителей призовет правительство воплотить в жизнь волю народа и признать геноцид армян, ассирийцев и греков.