Ավարտվել է պետական դավաճանության դեպքի առթիվ հարուցված քրգործի նախաքննությունը (տեսանյութ)
Ի լրումն ս.թ. հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության՝ համաձայն որի բացահայտվել էր կազմակերպված խմբի կողմից իրականացված պետական դավաճանության դեպք, ԱԱԾ-ն տեղեկացնում է այդ դեպքով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ավարտի մասին: Այս մասին տեղեկանում է ԱԱԾ-ից:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ երկու քաղաքացիները, չունենալով մշտական աշխատանք և եկամտի աղբյուր, աշխատանք փնտրելու նպատակով միասին մեկնել են Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաք, որտեղ հայտնվել են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների տեսադաշտում և ընդունել նյութական օգուտներ ստանալու դիմաց նրանց կողմից հավաքագրվելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության գործելու առաջարկը:
Վերջիններս վարձատրության դիմաց անցել են թշնամու կողմը, լրտեսության, այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով հանձնելու նպատակով հավաքել, պահել և օտարերկրյա պետության ինքնությունը դեռևս չպարզված ներկայացուցիչներին հանձնել են պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, որով հակառակորդին ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իրենց կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները, դրանց համապատասխան կատարել տակտիկական փոփոխություններ, ինչպես նաև կանխորոշել ՀՀ ԶՈԻ տարբեր զորամասերի կողմից իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալներն ու գործողությունների հավանական բնույթը, մարտական գործողությունների վարման ընթացքում նպատակային և արդյունավետ խոցման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծել ու արդյունքում խոչընդոտել Արցախի ՊԲ և ՀՀ ԶՈԻ ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը, ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ թշնամական զորքի կողմից այդ ուղղությամբ պաշտպանության գծի ճեղքման և հետագա առաջխաղացման համար՝ այդ կերպ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարել պետական դավաճանություն:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով պետական դավաճանություն կատարած անձինք ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին նրանց նկատմամբ քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելու է հետևողական պայքար տանել օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և նախազգուշացնում, որ ձեռնարկելու է գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту государственной измены (видео)
Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту государственной измены.
В дополнение к сообщению от 7 июня 2021 года СНБ РА распространила сообщение, согласно которому был раскрыт случай государственной измены, совершенный организованной группой. СНБ сообщает о завершении предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что двое граждан Армении, не имея постоянной работы и источника дохода, с целью поиска работы отправились в город Стамбул, где оказались в поле зрения спецслужб Азербайджана и приняли предложение о вербовке в обмен на получение материальной выгоды, за счет предоставления материалов, ставящих под угрозу территориальную неприкосновенность и внешнюю безопасность Республики Армения.
За определенное вознаграждение указанные лица перешли на сторону противника, посредством шпионажа и иных методов собрали и передали неустановленным пока представителям иностранного государства сведения, содержащие государственную и служебную тайну, которые предоставили противнику реальную возможность произвести точные расчеты сил и средств, определить количество, местонахождение, распределение сил ВС РА, выполнение ими задач в разных частях, внести в соответствии с этими данными тактические изменения в свои действия, а также предопределить возможные масштабы и характер действий различных воинских частей ВС РА, создать благоприятные условия для их целевого и эффективного поражения в ходе ведения боевых действий, препятствуя надлежащему выполнению задач, поставленных перед подразделениями АО Арцаха и ВС РА. Были созданы благоприятные условия для прорыва и дальнейшего продвижения вражеских войск в этом направлении. Таким образом, в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения была совершена госизмена.
Лица, совершившие государственную измену, по доказательствам, приобретенным по уголовному делу, привлечены в качестве обвиняемых, и 26 ноября 2021 года уголовное дело в их отношении с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, для его утверждения и направления в суд.
Служба национальной безопасности Республики Армения продолжит последовательную борьбу в направлении выявления и пресечения разведывательной деятельности специальных служб и других организаций иностранных государств, а также отдельных лиц и предупреждает, что предпримет действенные меры по защите от внутренних и внешних угроз личности, общества и государства, конституционного порядка, прав и свобод граждан.