Աշխարհը լուռ հետևում է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ոտնձգություններին. Վալերի Բուայե
Արցախի Փառուխ հայկական գյուղի շրջակայքը արդեն 10-րդ օրն է՝ ապօրինաբար օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից: Այդ մասին հայտարարել է ֆրանսիական «Լե Ֆիգարո» հեղինակավոր ամսագրի փոխտնօրեն, լրագրող Ժան-Քրիստոֆ Բյուսոն:
«Հարյուրավոր գյուղացիներ՝ ներառյալ երեխաները, դեռևս իրենց տանից հեռու են ապրում: Իսկ ադրբեջանական բանակը հետ չի քաշում իր զորքերը, դեռ ավելին՝ ամրապնդում է իր դիրքերը», -Թվիթերում գրել է Բյուսոն:
Ֆրանսիայի Սենատի անդամ, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Վալերի Բուայեն իր հերթին այս գրառման առնչությամբ հիշեցրել է, որ 2020 թվականի լայնածավալ ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը Թուրքիայի օգնությամբ՝ թուրքական ռումբերի, սպիտակ ֆոսֆորի և անօդաչուների միջոցով կոտորածի է ենթարկել Արցախի հայերին:
«Նրանց մեջ կենդանացել է ցեղասպանի ոգին: Իսկ աշխարհը լուռ հետևում է առանց որևէ բան անելու: Ոտնձգությունները շարունակվում են անտարբերության մթնոլորտում», - Թվիթերում գրել է Բուայեն:

Мир молча наблюдает за посягательствами Азербайджана на Арцах: Валери Буайе
Уже 10-й день как территория вокруг армянского села Парух в Арцахе незаконно оккупирована Азербайджаном. Об этом заявил заместитель директора авторитетного французского журнала «Ле Фигаро», журналист Жан-Кристоф Бюиссон.
«Сотни жителей села, в том числе дети, по-прежнему живут вдали от своих домов. Азербайджанская армия не выводит свои войска, более того, укрепляет свои позиции», - написал Жан-Кристоф Бюиссон в Twitter.
Член Сената Франции, вице-президент группы дружбы Франция-Армения Валери Буайе, в свою очередь, напомнила, что в ходе широкомасштабной агрессии 2020 года Азербайджан при помощи Турции, турецкими бомбами, дронами и белым фосфором устроил погромы армян Арцаха.
«В них ожил дух геноцида. И мир молча, ничего не предпринимая, наблюдает за этим. Преследование продолжается в атмосфере равнодушия», - написала Валери Буайе в Twitter.