Հայ-ռուսական հարաբերությունները պետք է "պաշտպանված" լինեն ներքաղաքական շահարկումներից. փորձագետ
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված ռազմավարական դաշնակցության մասին հռչակագիրը պետք է խթան հանդիսանա հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա ակտիվացման համար։ "Ռուսաստանի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում ռուս-հայկական և ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության դերը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում" թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել "Օրբելի" կենտրոնի փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
Նա ընդգծել է, որ երկրները պետք է ակտիվ աշխատեն քաղաքացիական հասարակությունների մակարդակով, քանի որ հայ-ռուսական հարաբերությունները վերջին տարիներին դարձել են ներքաղաքական շահարկումների առարկա: "Այդ պատճառով մենք պետք է երկու երկրներում ռազմավարական հարաբերությունները դուրս բերենք ներքաղաքական գործընթացների ազդեցությունից եւ ստեղծենք ընդհանուր հարթակ միմյանց հետ աշխատելու համար",- նկատել է փորձագետը:
Նա նշել է, որ վերջին շաբաթներին երկու երկրների փորձագիտական շրջանակներում ակտիվորեն քննարկվում է հայ-ռուսական փորձագիտական հարթակի ստեղծման գաղափարը, որի իրագործումը չեզոքացնում է երկու երկրների հարաբերություններում պառակտում մտցնելու "որոշակի շրջանակների" փորձերը: Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին ՝ փորձագետն ընդգծել է, որ այն լուծված չէ և այժմ գտնվում է լուծման իրավաքաղաքական փուլում։ "Թեեւ որոշ մայրաքաղաքներ այլ կերպ են համարում", - նկատել է Մելիքյանը:
Նա նաեւ ընդգծել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման կարեւորությունը։ "Շատ երկրներ, այդ թվում ՝ Վրաստանը, կարող են օգտվել դրանից։ Ճիշտ է, Վրաստանը հրաժարվել է մասնակցել "3+2" ձեւաչափին, բայց, այնուամենայնիվ, նա հեռակա կարգով մասնակից է այդ գործընթացին, եւ այդ գործընթացն արդեն մեկնարկել է",- հայտարարել է փորձագետը։ Անդրադառնալով ուկրաինական ճգնաժամին ՝ Մելիքյանը նկատել է, որ այն հետք կթողնի նաեւ մեր տարածաշրջանում սցենարների զարգացման վրա։

Армяно-российские отношения должны быть «защищены» от внутриполитических спекуляций: эксперт
Подписанная между Россией и Азербайджаном Декларация о стратегическом союзничестве должна стать стимулом для дальнейшей активизации армяно-российских отношений. Такое мнение во время телемоста Ереван-Москва на тему «Политика России на Южном Кавказе в контексте развития российско-армянских и российско-азербайджанских отношений, а также роли Российской Федерации в обеспечении региональной безопасности» выразил эксперт Центра «Орбели» Джонни Меликян.
Он подчеркнул, что странам нужно активно работать на уровне гражданских обществ, поскольку армяно-российские отношения в последние годы стали предметом внутриполитических спекуляций.
«Поэтому нам нужно выводить стратегические отношения в обоих странах из под- влияния внутриполитических процессов и создать общую платформу для работы с друг другом»,- заметил эксперт.
Он отметил, что в последние недели в экспертных кругах двух стран активно обсуждается идея создания армяно-российской экспертной площадки, реализация которой нивелирует попытки «определенных кругов» внести раскол в отношения двух стран.
Говоря о карабахском конфликте, эксперт подчеркнул, что он не решен и сейчас находится в политико-правовом этапе разрешения.
«Хотя некоторые столицы считают иначе»,- заметил Меликян.
Он также подчеркнул важность открытия региональных коммуникаций.
«Многие страны, в том числе Грузия, могут воспользоваться этим. Правда Грузия отказалась от участия в формате «3+2», но все-таки она заочно является участником этого процесса, и процесс этот уже запущен»,- заявил эксперт.
Касаясь украинского кризиса, Меликян заметил, что он оставит след на развитии сценариев и в нашем регионе.