Արխիվային փաստաթղթերից ակնհայտ է, եթե սահմանային հարցերը լուծվեն այսօրվա անթույլատրելի մոտեցումներով,ապա առաջ կգան վեճեր ու ընդհարումներ
1923թ. [Ի.Ստալինի 1921թ. նախաձեռնությունից հետո] արհետականորեն ստեղծվեց «Կարմիր Քուրդիստան» գավառը Հայաստանն ու Արցախն իրարից բաժանելու ու Արցախի մելիքներին թուլացնելու համար: Բաժանումն արվեց այնպես, որ ընդգրկի Քարվաճառից մինչև Իրանի սահման ու Մռավից մինչև Արաքս: Ընդ որում, հենց այդ տարածքները Խորհրդային Հայաստանի սահմանների մի մասի հետ բռնակցվեցին Ադրբեջանին (այս հարցին այլ՝ առանձին անդրադարձ է պետք):
Այդ ժամանաշրջանի՝ սահմանների որոշմանը վերաբերող արխիվային փաստաթղթերը հիմնարար նշանակություն ունեն ներկայում ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանության համար: Այս մասին գրում է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, ապա շարունակում․
«Օրինակ`Կարմիր Քուրդիստանի և Հայաստանի Սոցիալիստական Խորհրդային Հանրապետության Զանգեզուրի գավառի միջև սահմանային վեճերը լուծելու համար Անդրդաշնության կենտրոնական գործկոմի (ԿԳԿ) որոշմամբ 1923թ. հոկտեմբերին ձևավորվեց հանձնաժողով(գործել են տարբեր հանձնաժողովներ):
Այդ ժամանակ էին դեռ Ադրբեջանի հետ սահմանագծման աշխատանքներն ընթանում լուրջ բարդություններով:
Մասնավորապես, Քուրդիստանի տարածքից Սյունիքի սահմանային հայկական գյուղերի վրա կատարվում էին տարբեր ավազակախմբերի հարձակումներ ու թալան, անընդհատ տեղի էին ունենում ընդհարումներ, հայ գյուղացիների խոշոր եղջերավոր կենդանիների գողություններ, հրահրվող ձերբակալություններ և այլն:
ՀՍԽՀ կենտրոնական գործկոմի 1924 թվականի մարտ ամսվա նյութերը հենց այս սահմանախախտումների մասին են վկայում, որոնք կազմվել էին Զանգեզուրի գավառի գործկոմի դիմումների հիման վրա:
Այդ ժամանակ էլ լուրջ վեճեր էին առկա՝ կապված վարելահողերի, արոտավայրերի, անտառների ու անգամ լեռնագագաթների սահմանագծման հետ: 1926 թվականին ձևավորվել էր տեղական հանձնաժողով, որի կազմի մեջ էր նաև Ակսել Բակունցը, ով մասնագիտությամբ հողաշինարար էր ու նա հատուկ ուշադրության կենտրոնում էր պահում այս հարցերը: Հենց նրա զեկուցումներից է նաև պարզ դառնում հայ գյուղացիներն են հիմնականում ոտւժող կողմը եղել, նրանց իրավունքների հաշվի չեն առնվել:
Ա.Բակունցի 1926թ. հոկտեմբերի 18-ի զեկուցումները այն մասին են, որ Զանգեզուրի սահմանները որոշելիս պետք է հաշվի առնել գյուղերի միջև կապերը, մարդկանց համար դժվարություններն ու տնտեսական կապերի (ասենք, կապը Կապանի հետ. այդ ժամանակ գյուղացիների մոտ 50%-ը աշխատում էր Կապանի պղնձի հանքերում և այլն) կարևորությունը, առանց այն էլ սակավահողությունը:
Օրինակ՝ Մեղրու և Զանգելանի միջև սահմանների հարցով ՀՍԽՀ ԿԳԿ-ն 1925թ. հոկտեմբերի 9-ին հատուկ է արձանագրել դեպի արևմուտք ընկնող ձմեռային արոտատեղերի կարևորությունը հայ գյուղացիների համար, որոնք այդ ժամանակ փաստացի օգտագործում էին Մեղրու և Կապանի շրջանների խոտհարքներ չունեցող գյուղերի բնակիչները: Ընդ որում, հատուկ էր նշում արվում, որ առանց այդ արոտատեղերի շրջակա գյուղերի անասնապահությունն ուղղակի կաթվածահար էր լինելու (այս վիճակն նույնությամբ առաջ է եկել նաև հիմա):
Այս պատմական փաստերը ցույց են տալիս, որ ներկայում սահմանների որոշման հարցերը Սյունիքի մարզի Տեղ, Գորիս, Կապան խոշորացված ու այլ համայնքների սահմանային բնակիչների իրավունքների համար ունեն հիմնարար նշանակություն թե՛ նրանց կյանքի իրավունքի ու անվտանգության, թե՛ սոցիալ-տնտեսական իրավունքների տեսանկյունից: Դրանք կարևոր են ոչ միայն գյուղացիների կողմից իրենց առօրյա ապրուստը հոգալու, այլ նաև տնտեսական իրավունքների տեսանկյունից:
Արխիվային փաստաթղթերը ակնհայտ հաստատում են, որ որքան անորոշ լինեն սահմանային հարցերը կամ լուծվեն այսօրվա անթույլատրելի մեխանիկական մոտեցումներով, այնքան շատ են ոտնահարվելու գյուղացիների իրավունքները, առաջ են գալու վեճեր ու ընդհարումներ. առավել ևս պետք է հաշվի առնել, որ հիմա Հայաստանի խաղաղ բնակավայրերում, խաղաղ բնակիչների անմիջական [բառացիորեն մետրերի] հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականներ են, զինված մարդիկ:
Պետք է հաշվի առնել նախկինում թույլ տված բոլոր սխալները, դրանցից քաղել անհրաժեշտ դասեր ու թույլ չտալ ՀՀ բնակիչների որևէ իրավունքի խախտում»:

Неопределенность процесса уточнения границ с Азербайджаном приведет к дальнейшим проблемам: Омбудсмен
Омбудсмен Армении Арман Татоян в своем очерке коснулся вопроса уточнения границ между Арменией и Азербайджаном, отметив, что чем более неопределенными будут эти процессы, или если они будут решены на основе недопустимых механических подходов, тем больше будут ущемлены права крестьян, возникнут споры и столкновения.
«В 1923 году (после инициативы Сталина от 1921 года) искусственно была создана провинция «Красный Курдистан» для того, чтобы отделить Армению от Арцаха. Это разделение было сделано таким образом, чтобы охватить территорию от Карвачара до границ с Ираном и от Мрава до Аракса. Причем именно эта территория вместе с частью границ Советской Армении была насильственно присоединена к Азербайджану (к этому вопросу необходимо обратиться отдельно). Архивные документы того периода, касающиеся определения границ, имеют основополагающее значение для защиты прав приграничных жителей Армении. Например, для разрешения пограничных споров между Красным Курдистаном и Зангезурским уездом Армении решением Центрального исполкома Конфедерации (КГК) в октябре 1923 года была сформирована спецкомиссия (действовали разные комиссии). В то время работы по демаркации границы с Азербайджаном шли с большими трудностями.
В частности, на приграничные армянские села Сюника с территории Курдистана совершались нападения и грабеж со стороны различных бандформирований, постоянно происходили столкновения, кража крупного рогатого скота, подстрекаемые аресты и т. д. Архивные материалы Центрального исполкома АРМ. ССР за март 1924 года свидетельствуют именно об этих нарушениях границы. Эти документы составлены на основании заявлений исполкома Зангезурской провинции. В то время были серьезные споры, связанные с разграничением пахотных земель, пастбищ, лесов и даже горных вершин. В 1926 году была сформирована местная комиссия, в состав которой вошел также писатель Аксель Бакунц, который по специальности был землеустроителем, и он держал в центре внимания эти вопросы. Именно из его докладов становится ясно, что армянские крестьяне в основном были пострадавшей стороной, их права не учитывались. В докладе Бакунца от 18 октября 1926 года говорилось о том, что при определении границ Зангезура необходимо учитывать связи между селами (скажем, связь с Капаном - в то время около 50% сельчан работали на медных рудниках Капана и т.д.).
К примеру, по вопросу определения границ между Мегри и Зангеланом Центральный Комитет АРМ.ССР 9-го октября 1925 года специально отметил важность наличия зимних пастбищ для армянских сельчан на западе. При этом специально отмечалось, что без этих пастбищ развитие скотоводства в этих селах будет невозможно (в точности аналогичная ситуация сложилась и сейчас). Эти исторические факты показывают, что в настоящее время вопросы определения границ укрупненных общин Сюникской области (Горис, Капан и других приграничных населенных пунктов) имеют фундаментальное значение для жителей области как в плане безопасности, так и в социально-экономическом плане. Архивные документы очевидным образом подтверждают, что чем более неопределенными будут процессы уточнения границ или, если они будут решаться на основе механических подходов, тем больше будут ущемлены права крестьян, возникнут споры и столкновения.
Тем более, следует учитывать и тот факт, что сейчас в населенных пунктах Армении, непосредственно по соседству с мирными жителями дислоцированы азербайджанские военные. Необходимо учесть все допущенные ранее ошибки, извлечь из них необходимые уроки и не допустить нарушения прав жителей Армении»,- отмечает Татоян.