Արևմուտքը բացարձակապես անտարբեր է Հայաստանի ժողովրդի ճակատագիրի հանդեպ․ նրանք օգտագործում են հայերի զգացմունքները․ Զախարովա
Արևմուտքը բացարձակ անտարբեր է Հայաստանի ժողովրդի ճակատագրի հանդեպ ։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ անցնող տարին բարդ էր շատ երկրների ու ժողովուրդների, այդ թվում ՝ Հայաստանի համար։
«Մենք տեսնում ենք Երևանն ավելի վտանգավոր աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ ներքաշելու արտաքին ուժերի փորձերը։ Մենք տեսնում ենք, որ Արևմուտքը բացարձակապես անտարբեր է Հայաստանի ժողովրդի ճակատագիրի հանդեպ ։ Նրանք (Արևմուտքում – խմբ.) օգտագործում են հայերի զգացմունքները, պատմական հիշողությունը, ցավն ու տառապանքները բացառապես սեփական շահերի համար», - կարծում է Զախարովան։
Ինչպես ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, հաշվի առնելով հարաբերությունների դաշնակցային բնույթը ՝ Ռուսաստանը պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել Հայաստանի խաղաղությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը:
Զախարովան հավաստիացրել է, որ Մոսկվայի համար դա իսկապես կարևորագույն նշանակություն ունի մի շարք պատճառներով: Դրանց թվում են «ընդհանուր պատմությունը, ժողովուրդների, մշակույթների փոխներթափանցումը, տարածաշրջանային պլանի կայունությունը, ընդհանուր մարտահրավերները, խնդիրները, որոնք ավելի հեշտ է լուծել միասին":
Ինչպես նշել Է Զախարովան, Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների հետ առևտրատնտեսական կապերի շնորհիվ Հայաստանի տնտեսությունը տպավորիչ աճ է գրանցում:
"Մեր կողմից մենք տրամադրված ենք համագործակցության առանցքային ոլորտներում բոլոր նախագծերի հետագա իրականացմանը ։ Մենք լավ հեռանկարներ ենք տեսնում Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար ՝ 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա», – ասել Է դիվանագետը ։
Նրա խոսքով ՝ կան նաև նախադրյալներ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար ։ Ընդ որում, Ռուսաստանը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում կոնֆլիկտի նվազեցմամբ եւ այդ տարածաշրջանի հարուստ ներուժի բացահայտմամբ, ինչին կարող էր նպաստել "3+3" խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի շրջանակներում փոխգործակցության ընդլայնումը, հավելել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:

Захарова: Мы видим, что Западу абсолютно безразлична судьба народа Армении
Западу абсолютно безразлична судьба народа Армении. Об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила на брифинге. По ее словам, уходящий год был непростым для очень многих стран и народов, в том числе для Армении.
"Мы видим попытки внешних сил втянуть Ереван в еще более опасные геополитические игры. Мы видим, что Западу абсолютно безразлична судьба народа Армении. Они (на Западе – ред.) используют чувства, историческую память, боль и страдания армян исключительно в собственных интересах", - считает Захарова.
Как подчеркнула официальный представитель МИД РФ, с учетом союзнического характера отношений Россия готова всячески содействовать миру, стабильности и процветания Армении.
Захарова заверила, что для Москвы это действительно имеет важнейшее значение по целому ряду причин. Среди них – "общая история, взаимопроникновение народов, культур, стабильность регионального плана, общие вызовы, проблемы, которые проще решать вместе".
Как отметила Захарова, благодаря торгово-экономическим связям с Россией и другими странами-членами ЕАЭС экономика Армении демонстрирует внушительный рост.
"Со своей стороны мы настроены на дальнейшую реализацию всех проектов в ключевых областях кооперации. Мы видим хорошие перспективы для нормализации отношений между Ереваном и Баку на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана в 2020-2022 годах", – сказала дипломат.
По ее словам, есть также предпосылки для налаживания отношений между Арменией и Турцией. При этом Россия заинтересована в снижении конфликтности на Южном Кавказе и раскрытии богатейшего потенциала этого региона, чему могло бы способствовать расширение взаимодействия в рамках консультативной региональной платформы "3+3", добавила официальный представитель МИД РФ.