Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը պետք է կատարվի, և սա միջազգային օրակարգի հարց է, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հարց. վարչապետ
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, կառավարության ղեկավարը խոսել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, ինչպես նաև ներկայացրել իրադրության լուծման Հայաստանի պատկերացումը:
Հումանիտար իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է սրվել: Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը շարունակվում է՝ ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի սույն թվականի փետրվարի 22-ին կայացրած միջանկյալ որոշման:
Հիշեցնեմ, որ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշմամբ, դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրեց ձեռնարկել իրեն հասու բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Դատարանը շեշտել է, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար: Դատարանի այս որոշումը չի կատարվում՝ Լաչինի միջանցքով չեն շարժվում ո՛չ քաղաքացիներ, ո՛չ տրանսպորտային միջոցներ, ո՛չ բեռներ: Ավելին՝ արգելվել է նույնիսկ Կարմիր խաչի մեքենաների երթևեկությունը:
Սրանք կարևոր փաստեր են, որոնք իրենք իրենցով հակադարձում են Ադրբեջանի այն փաստարկներին, թե Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի մասին բարձրաձայնող ուժերը, երկրները իբր միջամտում են Ադրբեջանի ներքին գործերին:
Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելը և դատարանի որոշման կատարման ապահովումը միջազգային օրակարգի հիմնահարց է, և մենք խնդրին պետք է մոտենանք հենց այս տրամաբանությամբ: Եվ կարևոր է արձանագրել, որ այդ որոշման չկատարումն ու արհամարհումը բերել է հումանիտար ճգնաժամի:
Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը զրկված է բնական գազի, էլեկտրական էներգիայի արտաքին մատակարարումներից, իսկ էլեկտրական էներգիայի արտադրության տեղական հզորությունները բավականացնում են միայն մասնակի մատակարարումներին: Դադարեցված են սննդի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների արտաքին մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղին: Դեղորայքի էական դեֆիցիտ է արձանագրված: Այս պայմաններում նույնիսկ ծանր հիվանդներին տեղափոխելու հնարավորություն չի տրվում: Ամեն ինչ արվում է հայերի կյանքը Լեռնային Ղարաբաղում անհնար դարձնելու համար: Հենց սա է էթնիկ զտման քաղաքականությունը, որի մասին տարիներ շարունակ ահազանգում ենք:
Այս իրադրության լուծման մեր պատկերացումը հետևյալն է՝
1. Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը պետք է կատարվի, և սա միջազգային օրակարգի հարց է, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հարց, որովհետև հենց այս մարմինն է լիազորված ապահովելու Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը:
2. Պետք է ի վերջո գործարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմը, որի շրջանակներում կհասցեագրվի Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության հիմնախնդիրը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին, մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ մենք բոլոր ջանքերը պետք է գործադրենք խաղաղության հաստատման և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքելու համար: Հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում տեղի է ունենալու Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, և մեր պատվիրակությունը Միացյալ Նահանգներ է մեկնում հենց այս տրամադրվածությամբ:
Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է նաև անցկացնել սահմանագծման հանձնաժողովի նիստ, և նիստն անցկացնելու սկզբունքային պայմանավորվածություն կա: Հայաստանը պատրաստ է նաև օր առաջ տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակմանը կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների ներքո: Շնորհակալություն»:

Решение Международного суда должно быть выполнено, и это вопрос международной повестки, в том числе Совета Безопасности ООН: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр Пашинян коснулся гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора, а также представил позицию Армении по урегулированию ситуации.
Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает обостряться. Незаконное блокирование Лачинского коридора продолжается, вопреки решению Международного суда ООН от 22 февраля текущего года.
Напомню, что имеющим обязательную юридическую силу решением Суд обязал Азербайджан принять все доступные ему меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях. Суд подчеркнул, что его решение имеет для Азербайджана обязательную юридическую силу. Данное решение суда не выполняется: по Лачинскому коридору не перемещаются ни граждане, ни транспортные средства, ни товары. Более того, запрещен проезд даже для автомобилей Международного комитета Красного Креста.
Это важные факты, которые сами по себе противоречат аргументам Азербайджана о том, что силы и страны, высказывающиеся о ситуации в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре, якобы вмешиваются во внутренние дела Азербайджана.
Невыполнение решения Международного суда и обеспечение выполнения решения Суда является вопросом международной повестки дня, и мы должны подходить к проблеме в рамках этой логики. И важно зафиксировать, что невыполнение и игнорирование этого решения привело к гуманитарному кризису.
Население Нагорного Карабаха лишено внешних поставок природного газа и электроэнергии, а местных мощностей по производству электроэнергии хватает лишь на частичные поставки. Прекращены внешние поставки в Нагорный Карабах продуктов питания и товаров первой необходимости. Наблюдается острый дефицит лекарств. В этих условиях не дается возможности транспортировки даже тяжелобольных пациентов. Делается все, чтобы сделать жизнь армян в Нагорном Карабахе невозможной. Это именно та политика этнических чисток, о которой мы предупреждали годами.
Наше представление о решении этой ситуации заключается в следующем:
1. Юридически обязательное решение Международного суда ООН от 22 февраля должно быть выполнено, и это вопрос международной повестки дня, в том числе вопрос Совета Безопасности ООН, потому что именно этот орган уполномочен обеспечивать выполнение решений Международного суда.
2. Должен быть запущен международный механизм диалога Баку-Степанакерт, в рамках которого будет решаться вопрос прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
Что касается отношений между Арменией и Азербайджаном, то наша позиция остается прежней: мы должны приложить все усилия для установления мира и заключения соглашения об урегулировании отношений. На следующей неделе в Вашингтоне состоится встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, и наша делегация отбывает в США именно с таким настроем.
Армения также предложила Азербайджану провести заседание Комиссии по вопросам делимитации границы, и есть принципиальная договоренность о проведении заседания. Армения также готова как можно скорее разблокировать транспортные и экономические коммуникации региона на принципах суверенитета, юрисдикции и взаимности сторон. Спасибо за внимание”.