Արցախյան պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողների ներկայացրած պահանջների համար իրավական ընթացակարգ է ապահովվել
Արցախյան պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողների ներկայացրած պահանջների համար իրավական ընթացակարգ է ապահովվել։
2022թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է 2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողներին քրեական գործով որպես տուժող ճանաչելու վերաբերյալ զոհված զինծառայողների մի շարք ծնողների, հարազատների միջնորդությունը, որը բավարարվել է: Այս մասին հայտնում են գլխավոր դատախազությունից։
Մասնավորապես, նկատի ունենալով, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի հարցազրույցի հիման վրա ՀՀ ՀՔԾ-ում 2020թ. նոյեմբերի 21-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված, ինչպես նաև դրան միացված՝ Արա Զոհրաբյանի հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործով քննության առարկա են պատերազմից առաջ և դրա ընթացքում ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից հնարավոր կատարված այնպիսի արարքներ, որոնք բացասական նշանակություն են ունեցել զինված ուժերի մարտունակության հարցում և ազդել պատերազմի արդյունքի վրա, իսկ դատավարության մասնակից ճանաչելու վերաբերյալ ստացված պահանջի համաձայն՝ դրան կից ցուցակում նշված անձինք զոհվել են Արցախում տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում՝ քրեական վերոնշյալ գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը գրավոր ցուցում է տվել վարույթն իրականացնող մարմնին (ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչին) զոհված զինծառայողներին ճանաչել տուժող, իսկ պահանջ ներկայացրած նրանց ծնողներին, հարազատներին՝ տուժողի իրավահաջորդ:
Բացի այդ, ապրիլի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է նաև առանձին պահանջ՝ 2020թ. արցախյան պատերազմի աղետալի հետևանքներին հանգեցրած պատճառների հանգամանքների վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում միացված վարույթով քննվող վերոնշյալ քրեական գործով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու վերաբերյալ:
Հսկող դատախազի կողմից այս միջնորդությունն ուղարկվել է վերը նշված նույն գործով վարույթն իրականացնող քննիչին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 102-րդ և 199-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով քննարկելու նպատակով:
ՀՀ դատախազությունը բոլոր միջոցները գործադրելու է՝ մասնավորապես 2020թ. աղետալի պատերազմին առնչվող քրեական գործերով դատավարության բոլոր մասնակիցների, այդ թվում նաև տուժողների և տուժողների իրավահաջորդների դատավարական իրավունքների լիարժեք իրացումը երաշխավորելու նպատակով, ինչի շրջանակներում մշտապես բաց է արդյունավետ հաղորդակցության համար:
Միաժամանակ, հիշեցնում ենք, որ քրեական գործերի քննությունը, դրա օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողությունը, այդ շրջանակներում կայացվող դատավարական որոշումները կատարվում են բացառապես օրենքով սահմանված կարգով և չեն կարող կախված լինել հանրային գործընթացներից: Անթույլատրելի են իրավական դաշտից դուրս գտնվող ցանկացած գործոնով պայմանավորված՝ քննությունների ընթացի վրա ազդեցություն գործադրելու հրապարակային կոչերը: Դրանք չեն բխում իրավական պետության սահմանադրական հիմունքներից և քրեական արդարադատության շահերից։

Для требования родителей погибших военнослужащих обеспечена правовая процедура: Генпрокуратура
26 апреля 2022 года в Генпрокуратуру РА поступило сообщение от родителей и родственников погибших в ходе 44 дневной войны в Арцахе военнослужащих о признании погибших в качестве потерпевших у по уголовному делу. Данное ходатайство удовлетворено со стороны Генпрокуратуры.
В сообщении Генпрокуратуры на сей счет говорится: «Имея в виду то обстоятельство, что на основе интервью бывшего начальника Службы военного контроля Министерства обороны РА Мовсеса Акопяна в ССС РА в 2020 году по уголовному делу, возбужденному 21 ноября по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, а также на основании сообщения адвоката Ара Зограбяна, предметом расследования являются деяния, совершенные высокопоставленными должностными лицами РА до и во время войны, которые имели отрицательное значение для обеспечения боеспособности Вооруженных сил РА и повлияли на исход войны, осуществляющий надзор по вышеуказанному уголовному делу дал письменное указание органу, осуществляющему производство (следователю антикоррупционного комитета РА), признать погибших потерпевшими, а их родителей и родственников, предъявивших требование, правопреемниками потерпевших.
Кроме того, 26 апреля в Генпрокуратуру РА поступило отдельное требование по вышеуказанному уголовному делу (об обстоятельствах, приведших к катастрофическим последствиям Арцахской войны) о привлечении премьер-министра РА Никола Пашиняна в качестве обвиняемого по части 1 статьи 299, части 2 статьи 308 и части 3 статьи 309 Уголовного кодекса РА.
Это ходатайство было направлено прокурором-надзирателем следователю, осуществляющему производство по тому же делу, с целью обсуждения в порядке, установленном статьями 102 и 199 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Прокуратура РА будет использовать все средства с целью гарантирования полноценной реализации процессуальных прав всех участников судебного процесса по уголовным делам, связанным с катастрофической войной, в том числе правопреемников потерпевших. Генпрокуратура всегда открыта для эффективного общения.
Одновременно напоминаем, что рассмотрение уголовных дел, прокурорский надзор за его законностью, принимаемые в этих рамках процессуальные решения осуществляются исключительно в установленном законом порядке и не могут зависеть от общественных процессов.