Արցախը երբե՛ք չի եղել և չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում. ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը միանշանակ անընդունելի է․ ՀՅԴ
Արցախը երբե՛ք չի եղել և չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախին կապող միջանցքում ադրբեջանական ցանկացած անցակետի տեղակայումը միանշանակ անընդունելի է։
Ասված է ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարության մեջ․
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Շուշիի մատույցներում Ադրբեջանի կողմից Բերձորի միջանցքի շրջափակումը, դեպի Արցախ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների արգելափակումը, արցախահայության նկատմամբ անցնող ամիսների ահաբեկչական բնույթի գործողություններն այդպես էլ համարժեք հակազդեցության չարժանացան ՀՀ իշխանության և միջազգային դերակատար ուժերի կողմից։ Այժմ էլ Ադրբեջանը դիմել է նոր սանձարձակության՝ սահմանային հսկիչ անցակետ տեղադրելով Կոռնիձորի կամրջի հատվածում։
Ակնհայտ է, որ Բերձորի միջանցքում ադրբեջանական կողմի սադրիչ և սանձարձակ քայլերն ու գործողությունները նպատակաուղղված են Արցախի հայաթափման ցեղասպան քաղաքականության իրականացմանը։
Ադրբեջանը շարունակաբար նորանոր պահանջներ է ներկայացնում և սպառնալիքներ հնչեցնում Հայաստանի և Արցախի հասցեին՝ այդ ամենը զուգորդելով ուժի կիրառման սպառնալիքների հետ։
Ի տես այս իրողության` Հայաստանի օրվա իշխանությունները շարունակում են վտանգավոր հայտարարություններով, խաղաղասիրական կեղծ թեզերով և հանցավոր անգործությամբ, փաստացի ու այլևս բացահայտ կերպով հրաժարվել Արցախի և արցախահայության անվտանգության, իրավունքների և շահերի երաշխավորի սահմանադրական պարտավորություններից։
Ավելին՝ Հայաստանի օրվա իշխանությունների ապազգային քաղաքականությունը ոչ միայն Արցախի և Հայաստանի անվտանգային հարցերում է կործանարար։ «Նոր դիտանկյունից» փորձ է արվում վերարժևորել, իսկ իրականում արժեզրկել ազգային-գաղափարական, ռազմավարական հիմնասյուները։ Շարունակաբար և հետևողականորեն թիրախավորվում են Հայ Առաքելական Եկեղեցին, հայոց ազգային, մշակութային արժեքներն ու պատմությունը, բացահայտ կերպով ոտնահարվում են հայության անժամանցելի իրավունքները, սերունդների պայքարն ու դրա արդյունքները։ Դրա վառ ապացույցն է ՀՀ Ազգային ժողովի ամբիոնից ՀՀ վարչապետի ելույթը «պատմության ընկալման դիտանկյունը, սոցիալ-հոգեբանական ընկալումը» փոխելու անհրաժեշտության ու իբր «հայրենասիրության մեր սեփական, […] մեր պետական մոդելի ստեղծման» առաջադրանքի մասին, իսկ իրականում՝ «Հայոց Ցեղասպանության» միջազգային եզրույթից փաստացի հրաժարումը։ Այս ճամարտակությունները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ թուրքական տեսակետների սպասարկում և Թուրքիայի նախապայմանների բավարարում, այսպես կորչված «առանց նախապայմանների» «լիարժեք կարգավորմանն ուղղված» բանակցությունների գործընթացում։
Սեփական նախընտրական ծրագիրն ուրացած, բայցև ժողովրդի մեկ հատվածին այդ ծրագրով մոլորեցնելու ճամփով իշխանությունը պահպանող քաղաքական ուժին ո՛չ ոք իրավունք չի տվել ապազգայնացնելու և ինքնիշխանությունից զրկելու մեր պետությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախին կապող միջանցքում ադրբեջանական ցանկացած անցակետի տեղակայումը միանշանակ անընդունելի է, հակասում է միջազգային իրավունքին և որևէ պարագայում այդպիսի հարցը չի կարող քննարկման առարկա դառնալ։
Արցախը երբե՛ք չի եղել և չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում։
Հ.Յ.Դաշնակցությունն իր բոլոր հնարավորություններով և հնարավոր բոլոր հարթակներում հետամուտ է միջազգային հանրության և պատկան կառույցների հասցեական գնահատականի ու համարժեք արձագանքի ապահովմանը, ինչպեսև հայտարարություններից անդին գործուն քայլերի իրականացմանը։
Մեր աչքի առջև է մեզ համար նախապատրաստված աղետն ու արհավիրքը։ Ազգային ինքնապահպանման բնազդը մեզ մղում է դեպի ըմբոստացում։ Դիմադրությունն այլընտրանք չունի։ Յուրաքանչյուր հայի պարտականությունն է նպաստել մեր փառապանծ բանակի հզորացմանը։
Վերջին տարիներին Հ.Յ.Դաշնակցությունը բազմաթիվ անգամներ միասնականության ու համախմբման կոչ է արել, որը, ցավոք, հաճախ մնացել է անարձագանք։ Եվս մեկ անգամ հայոց ազգային ուժերին կոչ ենք անում մի կողմ թողնել տարակարծությունները և հայրենիքի օրհասական այս պահին միավորվել՝ ներքին ու արտաքին վտանգին դիմակայելու, պետության ինքնիշխանությունը պահպանելու և հզոր Հայաստան կերտելու համար»։

Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана: Бюро АРФД
С 12 декабря 2022 года блокада Азербайджаном Бердзорского коридора на подступах к Шуши, блокирование поставок газа и электроэнергии в Арцах, террористические действия в отношении армян Арцаха за прошедшие месяцы так и не удостоились адекватного противодействия со стороны властей РА и международных сил. Сейчас Азербайджан прибегнул к новой провокации, установив пограничный КПП на участке Корнидзорского моста. Об этом говорится в заявлении Бюро АРФД.
«Очевидно, что провокационные и разнузданные шаги и действия азербайджанской стороны в Бердзорском коридоре направлены на осуществление геноцидальной политики по деарменизации Арцаха. Азербайджан постоянно предъявляет новые требования и озвучивает новые милитаристские угрозы в адрес Армении и Арцаха. В свете этого сегодняшние власти Армении продолжают своими опасными заявлениями, лживыми миролюбивыми тезисами и преступным бездействием, фактически и уже открыто отказываться от конституционных обязательств гаранта безопасности, прав и интересов Арцаха и армян Арцаха. Более того, антинациональная политика сегодняшних властей Армении губительна не только в вопросах безопасности Арцаха и Армении.
Делается попытка с «нового ракурса» переоценить, а на самом деле обесценить национально-идеологические, стратегические столпы. Постоянно и последовательно мишенью становятся Армянская Апостольская Церковь, армянские национальные, культурные ценности и история, открыто попираются вечные права армянского народа, борьба поколений и ее результаты. Ярким доказательством тому является выступление премьер-министра РА с трибуны Национального Собрания РА о необходимости изменения «социально-психологического восприятия истории» и, якобы, «создания нашей собственной, [...]государственной модели патриотизма», а на самом деле - фактический отказ от международного термина «геноцид армян». Эти разглагольствования - не что иное, как обслуживание турецкой точки зрения и удовлетворение предусловий Турции.
Отрекшейся от собственной предвыборной программы, но сохраняющей власть путем введения в заблуждение части народа политической силе никто не давал права денацифицировать и лишить наше государство суверенитета. Размещение любого азербайджанского КПП в коридоре, связывающем Республику Армения с Арцахом, однозначно неприемлемо, противоречит международному праву и ни при каких обстоятельствах такой вопрос не может стать предметом обсуждения. Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана.
АРФ «Дашнакцутюн» всеми своими возможностями и на всех возможных площадках привержена обеспечению адресной оценки и адекватной реакции международного сообщества и соответствующих структур, а также осуществлению действенных шагов. Инстинкт национального самосохранения подталкивает нас к бунту. У сопротивления нет альтернативы. Долг каждого армянина - способствовать усилению нашей славной армии. В последние годы АРФД неоднократно призывала к единству и сплоченности, что, к сожалению, часто не удостаивалось адекватной реакции. Еще раз призываем армянские национальные силы оставить в стороне разногласия и в этот критический момент объединиться для противостояния внутренней и внешней угрозе, сохранения суверенитета государства и создания мощной Армении».