Արցախի հարցով այնպիսի բովանդակություն, որ բանակցվի եւ իրագործվի ծածուկ, ուղղակի անտրամաբանական է. Փաշինյանը` Հարությունյանին
Թե 44-օրյա պատերազմից առաջ, թե հետո Հայաստանը մշտապես իր աշխատանքները կոորդինացրել է Արցախի հետ: Այդ մասին այսօր՝ ապրիլի 29-ին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով, մշտապես կարևորվել է, որ Արցախի իշխանությունները լիարժեք տեղեկացված լինեն «մեր անելիքների, ծրագրերի վերաբերյալ, այդ թվում ԼՂ հիմնախնդրին վերաբորղ բանակցությունների բովանդակությանն ու ընթացքին, մարտահրավերներին ու հնարավորություններին»:
«Այս սկզբունքը միշտ պահվել է եւ շարունակելու է այդպես լինել», - վստահեցրեց նա` ևս մեկ անգամ շեշտադրելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման թիվ մեկ շահառուն Արցախն է եւ Արցախի ժողովուրդը: «Հետեւաբար, այնպիսի բովանդակություն, որ բանակցվի եւ իրագործվի ծածուկ, դա ուղղակի անտրամաբանական է: Նման բան երեւակայելը անհնար է: Սա է պատճառը, որ մենք մշտապես կապի մեջ ենք»,- ասաց նա:
Այնուհետև նա ողջունեց Արցախի նախագահի վերջերս արած հայտարարությունն առ այն, որ Արցախի իշխանությունները նույնպես որդեգրում են խաղաղության օրակարգ: «Ես ուզում եմ ասել, որ խաղաղության օրակարգը ամենեւին էլ պարտության օրակարգ չեն, դա պատերազմի արհավիրքը, պատերազմին հաջորդած դժվարությունները հաղթահարելու, ժողովրդի անվտանգությունը, իրավունքները, ապագան երաշխավորելու օրակարգ է:
Շատ դաժան, դժվար աշխատանքի արդյունքում ես պետք է այսօր արձանագրեմ, որ տեսնում եմ այն ճանապարհը, քայլերի հաջորդականությունը, որոնք մեզ պետք է հանգեցնեն այն հանգրվանին, որի մասին մենք անընդհատ խոսում ենք, քննարկում ենք, եւ որի մասին բարձրաձջայնում ենք: Այն է՝ ՀՀ-ի, Արցախի ժողովրդի իրավունքների երաշխավորումը եւ, ինչպես ասել եմ, կարեւոր սկզբունք, որ արցախցին ապրի Արցախում, իրեն համարի արցախցի եւ հայ: Սա է այն օրակարգը, որ մենք համատեղ պետք է առաջ մղենք»,-ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Главным бенефициаром урегулирования нагорно-карабахской проблемы является Арцах: Пашинян Арутюняну
Как до, так и после 44-дневной войны Армения всегда координировала свои работы с Арцахом. Об этом 29 апреля заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с делегацией, возглавляемой президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном. По его словам, всегда подчеркивалась важность того, чтобы власти Арцаха были полностью осведомлены о «наших планах, программах, в том числе о содержании и ходе переговоров по нагорно-карабахской проблеме, вызовах и возможностях».
«Этот принцип всегда обеспечивался и так будет и впредь», - заверил он, еще раз подчеркнув, что главным бенефициаром урегулирования нагорно-карабахской проблемы является Арцах и народ Арцаха. «Следовательно, такое содержание, которое будет обсуждаться и реализовываться тайно, просто нелогично. Такое просто невозможно. Именно по этой причине мы находимся в постоянной связи», - сказал он.
Премьер приветствовал недавнее заявление Араика Арутюняна о том, что власти Арцаха также принимают повестку мира. «Я хочу сказать, что повестка мира отнюдь не отождествляется с повесткой поражения, это повестка преодоления бедственных последствий войны, трудностей, последовавших за ней, гарантирования безопасности, прав и будущего народа.
В результате очень жесткой, трудной работы я должен сегодня констатировать, что вижу тот путь, последовательность шагов, которые должны привести нас к этому - а именно - гарантированию прав народов Армении и Арцаха, тому важному принципу, о котором я уже говорил, чтобы арцахец жил в Арцахе, считал себя арцахцем и армянином. Это та повестка, которую мы должны совместно продвигать»,- резюмировал премьер.