ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարներն ընդգծել են պարբերական ուղիղ չվերթերի կարևորությունը
Ապրիլի 17-ին Ռիյադում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար արքայազն Ֆեյսալ բին Ֆարհան Ալ Սաուդի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև քաղաքական երկխոսության զարգացման դրական դինամիկան՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո բարձր մակարդակի այցի կազմակերպումը փոխգործակցությունը խորացնելու ցանկության լավագույն վկայությունն է:
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող կոնկրետ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը խթանելու, երկկողմ օրակարգն ակտիվորեն հարստացնելու և համապատասախան իրավապայմանագրային բազա ձևավորելու պատրաստակամությունը:
ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են առևտրատնտեսական, զբոսաշրջության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում, ինչպես նաև մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերում համագործակցության զարգացման հեռանկարներին: Ընդգծվել է պարբերական ուղիղ չվերթների կարևորությունը, որոնք նպաստում են նաև մարդկանց միջև շփումների և գործարար կապերի խթանմանը։
Արարատ Միրզոյանն ու Ֆեյսալ բին Ֆարհան Ալ Սաուդը քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցեր, այդ թվում՝ «World Expo 2030» անցկացման համատեքստում:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը զարգացնում է քաղաքական երկխոսությունն ու գործընկերությունն արաբական բոլոր երկրների հետ, որի դրսևորումն էր նախորդ տարի առաջին անգամ մասնակցությունն Արաբական լիգայի նախարարական հանդիպմանը: «Շատ կարևոր է, որ մենք համատեղ ջանքերով լրացում ենք Սաուդյան Արաբիայի հետ խոստումնալից փոխգործակցության բացը»:
Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները, խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցություններն ու առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ դիրքորոշումը։
Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է լոգիստիկ փոխկապակցվածության ավելացմամբ, ինչը նշանակում է թե՜ տնտեսական շահ, թե՛ կայունություն: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջ ուշադրությանն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:

Арарат Мирзоян представил «Перекресток мира» министру иностранных дел Саудовской Аравии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17 апреля в Эр-Рияде провел встречу с министром иностранных дел Саудовской Аравии, принцем Фейсалом Бен Фарханом Аль Саудом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники с удовлетворением отметили положительную динамику развития политического диалога между Арменией и Саудовской Аравией, подчеркнув, что организация визита на высоком уровне после установления дипломатических отношений между двумя странами является лучшим свидетельством стремления к углублению сотрудничества.
Двусторонне была подчеркнута готовность способствовать развитию сотрудничества в конкретных представляющих взаимный интерес областях, активному обогащению двусторонней повестки дня и формированию соответствующей договорно-правовой базы.
Министры иностранных дел Армении и Саудовской Аравии коснулись перспектив развития сотрудничества в сферах торговли и экономики, туризма, образования, информационных технологий, а также защиты культурных ценностей. Была подчеркнута важность регулярных прямых авиарейсов, которые также способствуют развитию контактов между людьми и деловых связей.
Арарат Мирзоян и Фейсал Бен Фархан Аль Сауд также обсудили вопросы сотрудничества в рамках международных организаций и на многосторонних площадках, в том числе в контексте проведения «World Expo 2030».
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что Ереван развивает политический диалог и партнерство со всеми арабскими странами, проявлением чего стало первое участие в министерской встрече Лиги арабских государств в прошлом году: «Очень важно, чтобы мы совместными усилиями восполняем пробел перспективного взаимодействия с Саудовской Аравией».
Главы МИД Армении и Саудовской Аравии также обменялись мнениями по региональным вопросам. Арарат Мирзоян представил своему коллеге последние развития в урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, переговоры по проекту мирного договора и позицию Армении по ключевым вопросам.
В контексте разблокирования транспортных и экономических коммуникаций в регионе министр Мирзоян подчеркнул, что Армения очень заинтересована в повышении логистической взаимосвязанности, что означает как экономическую выгоду, так и стабильность. В этом контексте Арарат Мирзоян представил коллеге разработанный правительством Армении проект «Перекресток мира».