Արարատ Միրզոյանը Գալուզինի հետ հանդիպմանը շեշտել է Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման ուղղությամբ հստակ արձագանքի և գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը
Ապրիլի 25-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի են ունեցել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման թեմայով խորհրդակցություններ ՀՀ և ՌԴ ԱԳՆ-ների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Մնացական Սաֆարյանը և Վահե Գևորգյանը, ռուսական պատվիրակությունը՝ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը:
Խորհրդակցությունների շրջանակներում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, վստահության մթնոլորտում տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների գծով համագործակցության հետագա խթանման, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման, հայ-ռուսական հումանիտար կապերի առաջմղման հեռանկարների, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ:
Կողմերը ընդգծել են միջազգային հարաբերությունների՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող առանցքային հարցերի քննարկման պրակտիկայի շարունակման կարևորությունն ու տրամադրվածությունը:
Խորհրդակցությունների ավարտին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինին: Պաշտոնական Բաքվի սադրիչ հայտարարությունների և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով տարածաշրջանում ձևավորվող վտանգավոր իրավիճակի, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում գտնվող միջանցքում անցակետի տեղադրման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի համատեքստում, ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից շեշտվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման ուղղությամբ Հայաստանի դաշնակիցների և գործընկերների կողմից հստակ արձագանքի և գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян на встрече с Галузиным подчеркнул необходимость четкой реакции и действенных шагов по восстановлению режима Лачинского коридора
25 апреля 2023 года в Министерстве иностранных дел Республики Армения состоялись армяно-российские межмидовские консультации по тематике развития двусторонних отношений и обеспечения региональной безопасности. Армянскую делегацию возглавляли заместители министра иностранных дел Республики Армении Мнацакан Сафарян и Ваге Геворкян, российскую делегацию возглавлял заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Михаил Галузин.
В рамках консультаций стороны обсудили ряд вопросов армяно-российской двусторонней повестки дня. В частности, был проведен доверительный обмен мнениями по дальнейшему продвижению сотрудничества по линии внешнеполитических ведомств, развития торгово-экономического взаимодействия Армении и России, перспективы продвижения армяно-российских гуманитарных связей, а также вопросы обеспечения безопасности на Южном Кавказе.
Стороны отметили важность и настрой на продолжение практики обсуждения ключевых вопросов международных отношений, представляющих взаимный интерес.
По окончании состоявшихся переговоров министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял замминистра иностранных дел Российской Федерации Михаила Галузина. В контексте складывающейся в регионе опасной ситуации в результате провокационных заявлений и агрессивных действий официального Баку, в том числе предпринятым шагам по установке КПП в коридоре в зоне ответственности российского миротворческого контингента, министром иностранных дел Армении была акцентирована востребованность однозначной реакции и действенных шагов со стороны союзников и партнеров Армении по восстановлению режима функционирования Лачинского коридора в соответствии с положениями Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.