Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ սենատորն անդրադարձել են տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցին
Հուլիսի 5-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ քաղաքական երկխոսության օրակարգային, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է. «Վերջին շրջանում ԱՄՆ հետ մենք ձևավորել ենք ակտիվ երկխոսություն տարբեր մակարդակներում, և շատ կարևոր է, որ մոտ մեկ ամիս առաջ կայացրեցինք համատեղ որոշում բարձրացնել մեր համագործակցության մակարդակը ռազմավարական գործընկերության:» Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության զարգացումը միտված է նաև ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը, ինչը հայկական կողմը բարձր է գնահատում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին և արձանագրված նշանակալի առաջընթացին, ինչպես նաև ներկայիս աշխարհաքաղաքական զարգացումների պայմաններում ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին հանդիպող շարունակական մարտահրավերներին:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայունության ու երկարատև խաղաղության հաստատման ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման մասով: Ադրբեջանի հետ ընթացող գործընթացների համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի շարունակականության ապահովման և բանակցված խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման, ինչպես նաև մարդասիրական բնույթի հարցերի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ խորհրդարանականները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Глава МИД РА принял делегацию во главе с сенатором США Роджером Уикером
5 июля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял делегацию Конгресса во главе с сенатором США Роджером Уикером. Об этом сообщили в МИД РА.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся повестки политического диалога Армения-США, а также региональных развитий.
Министр иностранных дел РА подчеркнул: «В последнее время мы наладили активный диалог с США на разных уровнях, и очень важно, что около месяца назад мы приняли совместное решение повысить уровень нашего сотрудничества до стратегического партнерства».
Арарат Мирзоян добавил, что развитие сотрудничества между Арменией и США направлено также на укрепление устойчивости Армении, что армянская сторона высоко ценит.
На встрече были затронуты ход демократических реформ в Армении и зафиксированный значительный прогресс, а также продолжающиеся вызовы, встречающиеся на пути демократического развития в условиях нынешних геополитических развитий.
Обсуждались также вопросы региональной безопасности. Министр иностранных дел РА представил видение Армении установления стабильности и долгосрочного мира на Южном Кавказе, в том числе по части нормализации отношений с соседями. В контексте процессов с Азербайджаном, Арарат Мирзоян подчеркнулважность обеспечения непрерывности процесса демаркации границы на основе Алма-Атинской декларации от 1991 г и подписания согласованного мирного договора.
Были также затронуты вопросы разблокирования региональных коммуникаций, вопросы гуманитарного характера.
Министр иностранных дел РА и парламентарии США обменялись мнениями по внешней политике Армении и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.