Արա Այվազյանը և Ստանիսլավ Զասը քննարկել են ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը
Մայիսի 14-ին տեղի է ունեցել ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Զրուցակիցները շարունակել են քննարկումները մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը տեղեկացրել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին առ այն, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի անունից նամակներ են ուղարկվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահող Տաջիկստանի նախագահին և Խորհրդի անդամներին՝ Պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդատվությունների ընթացակարգը գործի դնելու խնդրանքով:

Ара Айвазян и Станислав Зас продолжили обсуждение шагов, предпринятых для урегулирования ситуации на государственной границе Республики Армения
14 мая исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян провёл телефонный разговор с генсеком ОДКБ Станиславом Засем.
Собеседники продолжили обсуждение шагов, предпринятых для урегулирования ситуации на государственной границе Республики Армения, создавшейся с 12 мая.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян проинформировал Генерального секретаря ОДКБ Станислав Зася, что от имени и. о. премьер-министра президенту Таджикистана и членам Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) были направлены письма с просьбой - задействовать процедуру консультаций, предусмотренную статьей 2 Договора.