ԱՊՀ–ում համագործակցության ամրապնդումը կնպաստի ազգային իրավական համակարգերի կայունության բարձրացմանը. Գալյան
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության շրջանակում ելույթով է հանդես եկել՝ «ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավական քաղաքականության զարգացումը և արդարադատության նախարարությունների դերը համագործակցության ամրապնդման գործում» խորագրի ներքո։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից:
Սրբուհի Գալյանն ընդգծել է, որ ԱՊՀ-ն նշում է իր ստեղծման 35-ամյակը, և այս ժամանակահատվածում մասնակից պետությունների միջև ձևավորվել է նշանակալի իրավական համակարգ, որը ներառում է միջպետական համագործակցության լայն շրջանակ։
Ըստ նախարարի՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իր նախագահությունը Խորհրդում դիտարկում է որպես հնարավորություն՝ լրացուցիչ ներդրում ունենալու արդարադատության ոլորտում համագործակցության հետագա ամրապնդման գործում՝ փոխադարձ հարգանքի, իրավահավասարության և ազգային իրավական առանձնահատկությունների հաշվառման սկզբունքների հիման վրա։
Սրբուհի Գալյանն իր ելույթում անդրադարձել է համագործակցության հետագա զարգացմանը.
• Թվայնացում իրավական համագործակցության մեխանիզմներում։
Կարևորվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավական ակտերի ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ստեղծումը՝ օրենսդրության համեմատական վերլուծության տարրերով, ինչպես նաև արդարադատության ոլորտի մասնագետների համագործակցության ժամանակակից թվային հարթակների զարգացումը։
• Արդարադատության նախարարությունների միջև գործնական համագործակցության ընդլայնում։
Առանձնահատուկ կարևորություն ունի լավագույն իրավակիրառ պրակտիկաների, թվային լուծումների փոխանակումը, ինչպես նաև գերատեսչությունների աշխատակիցների մասնագիտական փոխանակման ծրագրերի իրականացումը։
• Որպես զարգացման երրորդ ուղղություն՝ վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմներն են՝
Համագործակցության հեռանկարային ուղղություններից կարող է լինել հաշտարարության և արբիտրաժի ինստիտուտների զարգացումը ԱՊՀ տարածքում։ Սա հնարավորություն կտա նվազեցնել դատական համակարգերի ծանրաբեռնվածությունը և ձևավորել ավելի կանխատեսելի ու բարենպաստ իրավական միջավայր քաղաքացիների և միջսահմանային բիզնեսի համար։
Նախարարը նշել է, որ ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության հետագա ամրապնդումը կնպաստի ազգային իրավական համակարգերի կայունության բարձրացմանը, պետությունների իրավական համակարգերի ամրապնդմանը և քաղաքացիների իրավունքների ու օրինական շահերի ավելի արդյունավետ պաշտպանությանը։

Србуи Галян: Укрепление сотрудничества в СНГ поспособствует повышению устойчивости национальных правовых систем
Министр юстиции Армении Србуи Галян выступила в рамках сотрудничества государств - участников СНГ с речью на тему «Развитие правовой политики государств - участников СНГ и роль министерств юстиции в укреплении сотрудничества».
Галян подчеркнула, что СНГ отмечает 35-летие со дня своего создания, и за этот период между государствами-участниками сформировалась значимая правовая система, включающая широкий спектр межгосударственного сотрудничества.
По словам министра, Республика Армения рассматривает свое председательство в Совете как возможность внести дополнительный вклад в дальнейшее укрепление сотрудничества в сфере юстиции на основе принципов взаимного уважения, правового равенства и учета национальных правовых особенностей.
В своем выступлении Галян также коснулась дальнейшего развития сотрудничества:
Оцифровка механизмов правового сотрудничества
Была подчеркнута важность создания интегрированной информационной системы правовых актов государств - участников СНГ с элементами сравнительного анализа законодательства, а также развития современных цифровых платформ для сотрудничества специалистов в сфере юстиции.
Расширение практического сотрудничества между министерствами юстиции
Особое значение имеют обмен лучшими правоприменительными практиками, цифровыми решениями, а также реализация программ профессионального обмена сотрудников ведомств.
В качестве третьего направления развития названы альтернативные механизмы разрешения споров.
Одним из перспективных направлений сотрудничества может стать развитие институтов медиации и арбитража на пространстве СНГ. Это позволит снизить нагрузку на судебные системы и сформировать более предсказуемую и благоприятную правовую среду для граждан и трансграничного бизнеса.
Министр отметила, что дальнейшее укрепление сотрудничества в рамках СНГ поспособствует повышению устойчивости национальных правовых систем, укреплению правовых систем государств и более эффективной защите прав и законных интересов граждан.