ԱՊՀ-ի մաս կազմող Վրաստանն ու Ուկրաինան այս ձևաչափով չեն աշխատում. Պուտին
ԱՊՀ-ի մաս կազմող Վրաստանն ու Ուկրաինան այս ձևաչափով չեն աշխատում, իսկ Մոլդովան գործնականում կորցրել է իր ինքնությունը, բայց դա նրանց ընտրությունն է, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Դե, Վրաստանի հետ ամեն ինչ սկսվեց Վրաստանի նախկին նախագահի անհաջող փորձերից հետո՝ որոշ ներքին հարցեր լուծել ուժով և Հարավային Օսիայի վրա հարձակումներով, եւ այդ արկածախնդրության հետևանքով առաջացած հետևանքներից»,- ասել է նա սահմանափակ ձևաչափով ԱՊՀ գագաթնաժողովում:
Պուտինը նշել է, որ Ուկրաինան ժամանակին ստորագրել է ԱՊՀ-ի վերաբերյալ հիմնարար փաստաթուղթ. «Բայց իրականում նա երբեք չի միացել դրան ամբողջական ձևաչափով։ Ո՛չ, Ուկրաինան չի վավերացրել այդ փաստաթղթերը... Ի սկզբանե նա էապես խուսափում էր լայնածավալ համագործակցությունից։ Դե, Մոլդովայի նման երկիրը գործնականում կորցնում է իր ինքնությունը։ Այս երկրի վերնախավը. նրանք հիմնականում կարծում են, որ իրենք մոլդովացիներ չեն։ Նրանք իրենց ռումինացի են անվանում։ Բայց սա նրանց ընտրությունն է»,- ասել է ՌԴ նախագահը։ Նա հավելել է, որ երկրի ինքնության ամբողջական կորուստը «Մոլդովայի ներկայիս ղեկավարության ընտրությունն է»։

Путин: Грузия и Украина, которые числятся в составе СНГ, не работают в этом формате
Грузия и Украина, которые числятся в составе СНГ, не работают в этом формате, а Молдова практически утратила свою идентичность, но это их выбор, заявил президент РФ Владимир Путин.
«Ну с Грузии все началось после неудачных попыток бывшего президента Грузии решить некоторые внутренние проблемы с помощью силы и атак на Южную Осетию... и с последствий, которые возникли в результате этой авантюры», - сказал он на саммите СНГ в узком составе.
Путин отметил, что Украина подписала когда-то основополагающий документ по СНГ. Но ведь на самом деле в полном формате так к нему и не присоединилась. №Украина же не ратифицировала эти документы... Она изначально по сути дела уклонилась от масштабного сотрудничества. Ну а такая страна, как Молдова, она практически утрачивает свою идентичность. Элита этой страны - они вообще считают, что ни не молдаване. Они называют себя румынами. Но это их выбор», - сказал президент РФ. Он добавил, что полная утрата идентичности страны – «это выбор сегодняшнего руководства Молдавии».