ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարները համատեղ հայտարարություն են ընդունել
՛՛Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի Հանրապետության և Ուզբեկստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարները,
վերահաստատելով հավատարմությունը միջազգային իրավունքի համընդհանուր ճանաչված սկզբունքներին և նորմերին, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի գծով ընդունված բանաձևերում, ինչպես նաև լրագրողների մասնագիտական գործունեության իրականացման ընթացքում երաշխիքների ստեղծման վերաբերյալ ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի որոշումներում ամրագրված սկզբունքներին;
հաշվի առնելով ՛՛Տեղեկատվության բնագավառում համագործակցության մասին՛՛ 1992 թվականի հոկտեմբերի 9-ի համաձայնագրի, ՛՛ԱՊՀ մասնակից պետությունների ազգային լրատվական գործակալությունների նյութերի փոխանակման մասին՛՛ 2003 թվականի սեպտեմբերի 18-ի համաձայնագրի եւ ՛՛ԱՊՀ այլ պետություններում Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետության զանգվածային լրատվության միջոցը ներկայացնող թղթակցի կարգավիճակի մասին՛՛ 2004 թվականի ապրիլի 16-ի կոնվենցիայի դրույթները;
դիտարկելով տեղեկատվության տարածման ազատությունը և քաղաքացիների հասանելիության ազատությունը՝ որպես փոխադարձ վստահության ամրապնդման պայման և գործիք;
կարևորելով ազգային օրենսդրություններին համապատասխան լրագրողներին և ԶԼՄ-ների աշխատողներին ազատ, անկախ և անվտանգ աշխատելու հնարավորության ապահովումը, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին հավատարմագրման պետությունների քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքի վերաբերյալ տեղեկատվության պաշտոնական աղբյուրների հասանելիության ապահովումը, մամուլի ասուլիսներին և նմանատիպ այլ միջոցառումներին մասնակցությունը;
ձգտելով նպաստել միջազգային հանրությունում Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների հասարակական-քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքի մասին օբյեկտիվ և ամբողջական պատկերացումների ձևավորմանը;
պնդելով լրագրողների նկատմամբ սահմանափակող միջոցների կիրառման անթույլատրելիությունը՝ կապված նրանց փոխանցված և ԶԼՄ-ների կողմից տարածված տեղեկատվության հետ, բացառությամբ հավատարմագրման երկրի օրենսդրության խախտման դեպքերի;
կողմ են լրագրողների և զանգվածային լրատվության միջոցների աշխատողների անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությանը;
նշում են, որ կարծիքի ազատության, դրա արտահայտման և բաց տեղեկատվության հասանելիության իրավունքը ժամանակակից հասարակության կարևորագույն բաղադրիչներն են, որոնք երաշխավորված են Մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային հիմնարար փաստաթղթերով;
հավատարմություն են հայտնում, որ զինված հակամարտությունների շրջաններում գործուղումների մեջ գտնվող լրագրողները, ԶԼՄ-ների աշխատողները միջազգային իրավունքին համապատասխան դիտարկվում են որպես քաղաքացիական անձինք և պաշտպանությունից օգտվում են որպես այդպիսին;
հաստատում են հավատարմագրման պետության տարածքում ազատ տեղաշարժի իրավունքների պահպանման կարևորությունը, բացառությամբ այն շրջանների և օբյեկտների, որոնց այցելության համար սահմանված է հատուկ կարգ՝ ազգային օրենսդրությանը համապատասխան;
հանդես են գալիս ի պաշտպանություն ԶԼՄ-ների իրավունքների և դրանց բազմակարծության ապահովման, նշում են ԶԼՄ-ների և լրագրողների կողմից իրենց մասնագիտական գործունեության իրականացման անհիմն արգելքների կիրառման անթույլատրելիությունը;
կոչ են անում մասնագիտացված ունիվերսալ եւ տարածաշրջանային կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ մասնագիտացված ինստիտուտներին հանդես գալ լրագրողների, ԶԼՄ-ների աշխատակիցների եւ նրանց հետ կապված անձնակազմի դեմ հանցագործությունների անպատժելիության դեմ, գործել հավասար հնարավորությունների եւ անկողմնակալության սկզբունքի հիման վրա;
անթույլատրելի են համարում զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնության գործողություններն ու ուժի կիրառման սպառնալիքները և կոչ են անում հանցագործությունների արդար և անկողմնակալ քննության և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու;
կոչ են անում բոլոր շահագրգիռ գործընկերներին միավորել ջանքերը՝ հասնելու լրագրողների անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակին, ինչպես նաև պաշտպանելու յուրաքանչյուր քաղաքացու հավաստի տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը;
առաջարկում են պետություններին կամավոր հիմունքներով, ազգային օրենսդրություններին համապատասխան, տեղեկատվություն փոխանակել լրագրողների նկատմամբ հարձակման և բռնության դեպքերի մասին։
ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարները կարևորում են.
Համագործակցության մասնակից պետություններում և նրա սահմաններից դուրս տեղի ունեցող իրադարձությունների ԶԼՄ-ների օբյեկտիվ և համակողմանի լուսաբանմանը հետագա աջակցություն, հանրությանը հասանելի դարձնել տարաբնույթ տեղեկատվություն, որը թույլ է տալիս յուրաքանչյուրին համոզվել փաստերի արժանահավատության մեջ և օբյեկտիվորեն գնահատել իրադարձությունները;
տեղեկատվական միջավայրում միավորող դրական օրակարգի ձևավորման, ազգամիջյան և կրոնական երկպառակություն հրահրող նորությունների, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ժողովուրդների և ազգային արժեքների նկատմամբ վիրավորական բովանդակության ծրագրերի տարածման կանխարգելման,;
հավատարմագրման երկրների քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքի վերաբերյալ տեղեկատվության պաշտոնական աղբյուրներին, մամուլի ասուլիսներին և նմանատիպ այլ միջոցառումներին մասնակցելու համար լրագրողներին հավասար իրավունքներ տրամադրելու համար;
իրենց աշխատանքը կատարող լրագրողների և ԶԼՄ-ների աշխատակիցների համար անվտանգ և նպաստավոր պայմանների ստեղծում և ապահովում, ներառյալ ՝ ցանկացած սկզբունքով լրագրողների իրավունքների ոտնահարում թույլ չտալը;
լրագրողների և ԶԼՄ-ների աշխատակիցների նկատմամբ բոլոր հարձակումների և բռնությունների դատապարտում ՝ առանց որևէ տարբերության;
լրագրողների և ԶԼՄ-ների աշխատակիցների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար անհրաժեշտ քայլերի իրականացում;
բռնության, հետապնդումների և սպառնալիքների առջև կանգնած լրագրողներին իրավական, հոգեբանական, ֆինանսական աջակցության տրամադրում:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարները մտադիր են աջակցել:
զինված հակամարտությունների, հակաահաբեկչական գործողությունների, տարերային աղետների լուսաբանման պայմաններում լրագրողների սեփական անվտանգության ապահովման հմտությունների ուսուցման ոլորտում համագործակցության ամրապնդմանը;
փոխգործակցության զարգացմանը ՝ նպատակ ունենալով պաշտպանել լրագրողներին համացանցում հետապնդումներից, այդ թվում ՝ հակաիրավական գործողություններից, որոնք խոչընդոտում են լրագրողներին կատարել իրենց օրինական մասնագիտական գործունեությունը;
պարբերաբար իրականացնել լրագրողների և ԶԼՄ-ների անվտանգության ապահովման ոլորտում լավագույն փորձի և փորձի փոխանակում, այդ թվում ՝ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների զարգացման հետ կապված նոր մարտահրավերների առնչությամբ;
լրագրողների անվտանգության ապահովման գործում միջազգային մակարդակով համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը ՝ առանց որևէ տարբերության՛՛:

Совместное заявление министров иностранных дел государств-участников Содружества Независимых Государств об обеспечении безопасных условий профессиональной деятельности журналистов и недопущении ущемления их прав:
՛՛Министры иностранных дел Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан,
подтверждая приверженность общепризнанным принципам и нормам международного права, в том числе закрепленным в резолюциях, принятых по линии Совета Безопасности и Генеральной Ассамблеи ООН, а также в решениях Совета министров иностранных дел ОБСЕ по созданию гарантий при осуществлении профессиональной деятельности журналистов;
принимая во внимание положения Соглашения о сотрудничестве в области информации от 9 октября 1992 года, Соглашения об обмене материалами национальных информационных агентств государств-участников СНГ от 18 сентября 2003 года и Конвенции о статусе корреспондента, представляющего средство массовой информации государства-участника Содружества Независимых Государств в других государствах Содружества, от 16 апреля 2004 года;
рассматривая свободу распространения и свободу доступа граждан к информации в качестве условия и инструмента укрепления взаимного доверия;
подчеркивая первостепенную важность обеспечения в соответствии с национальными законодательствами журналистам и работникам СМИ возможности работать свободно, независимо и безопасно, а также обеспечения представителям СМИ доступа к официальным источникам информации о политической, социально-экономической и культурной жизни государств аккредитации, участию в пресс-конференциях и других подобных мероприятиях;
стремясь содействовать формированию в мировом сообществе объективного и полного представления об общественно-политической, экономической и культурной жизни государств-участников Содружества Независимых Государств;
настаивая на недопустимости принятия ограничительных мер в отношении журналистов в связи с переданной им и распространенной СМИ информацией, за исключением случаев нарушения законодательства страны аккредитации;
выступают за необходимость обеспечения безопасности журналистов и работников средств массовой информации;
отмечают, что право на свободу мнения, его выражения и доступ к открытой информации являются важнейшими составляющими современного общества, гарантированными основополагающими международными документами в области прав человека;
выражают приверженность тому, что журналисты, работники СМИ, находящиеся в командировках в районах вооруженных конфликтов, рассматриваются как гражданские лица и пользуются защитой в качестве таковых в соответствии с международным правом;
подтверждают важность соблюдения прав на свободу передвижения по территории государства аккредитации, за исключением районов и объектов, для посещения которых установлен специальный порядок в соответствии с национальным законодательством;
выступают в защиту прав СМИ и за обеспечение их плюрализма, отмечают недопустимость применения необоснованных запретов на осуществление СМИ и журналистами своей профессиональной деятельности;
призывают профильные универсальные и региональные организации, а также специализированные институты выступать против безнаказанности преступлений против журналистов, работников СМИ и связанного с ними персонала, действовать на основе принципа равноудаленности и беспристрастности;
считают недопустимыми акты насилия и угрозы применения силы в отношении представителей СМИ и призывают к справедливому и беспристрастному расследованию преступлений и привлечению виновных к ответственности;
призывают всех заинтересованных партнеров объединить усилия для достижения цели повышения уровня безопасности журналистов, а также защитить право каждого гражданина на достоверную информацию;
предлагают государствам на добровольной основе в соответствии с национальными законодательствами обмениваться информацией о случаях нападения и актов насилия в отношении журналистов.
Министры иностранных дел государств-участников Содружества акцентируют важность:
дальнейшего содействия объективному и всестороннему освещению СМИ происходящего в государствах-участниках Содружества и за его пределами, предоставления общественности доступа к разнообразной информации, позволяющей каждому убедиться в достоверности фактов и объективно оценивать события;
формирования в информационной среде объединительной позитивной повестки, недопущения распространения новостей, провоцирующих межнациональную и религиозную рознь, программ оскорбительного содержания в отношении народов и национальных ценностей государств-участников СНГ;
предоставления журналистам равных прав доступа к официальным источникам информации о политической, социально-экономической и культурной жизни стран аккредитации, участию в пресс-конференциях и других подобных мероприятиях;
создания и обеспечения безопасных и благоприятных условий для журналистов и сотрудников СМИ, выполняющих свою работу, включая недопущение ущемления прав журналистов по любому принципу;
осуждения всех нападений и актов насилия в отношении журналистов и сотрудников СМИ без каких-либо различий;
осуществления надлежащих шагов для привлечения к ответственности виновных в преступлениях, совершенных в отношении журналистов и сотрудников СМИ;
оказания юридической, психологической, финансовой поддержки журналистам, столкнувшимся с насилием, преследованиями и угрозами.
Министры иностранных дел государств-участников Содружества намерены содействовать:
укреплению сотрудничества в сфере обучения журналистов навыкам обеспечения собственной безопасности в условиях освещения вооруженных конфликтов, контртеррористических операций, стихийных бедствий;
развитию взаимодействия с целью защиты журналистов от преследования в сети Интернет, в том числе от противоправных действий, препятствующих журналистам выполнять свою законную профессиональную деятельность;
осуществлению на регулярной основе обмена наилучшими практиками и опытом в сфере обеспечения безопасности журналистов и СМИ, в том числе применительно к новым вызовам, связанным с развитием информационно-коммуникационных технологий;
повышению эффективности сотрудничества на международном уровне в деле обеспечения безопасности журналистов без каких-либо различий՛՛.