Անվտանգության բարեփոխում, ենթակառուցվածքների զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում. բյուջեի 3 առաջնահերթություն
առավարությունը հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց իր ուղերձը բյուջեի նախագծի ընդունման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կանգնած է դժվարին մարտահրավերների առջև, դեռևս հաղթահարված չեն համավարակի և 44-օրյա պատերազմի տնտեսական, սոցիալական և անվտանգային աղետալի հետևանքները և մարտահրավերները։
Վարչապետի խոսքով՝ 2021 թվականին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրություններով հաղթահարվեց ներքաղաքական ճգնաժամը, և բավական ամուր հիմքեր ստեղծվեցին համախմբման և դեպի ապագա նայելու հայ ժողովրդի ձգտման համար։
«Կառավարության գործունեության ծրագիրը պետք է հիմքեր ստեղծի միջնաժամկետ հատվածում ՀՀ խաղաղ, կայուն և ներառական զարգացման համար։- Ասաց Վարչապետը:- Մեր նպատակադրումները, որոնք արտահայտված են 2022 թվականի բյուջեում և նաև գործունեության ծրագրում, հավակնոտ են և իրատեսական։ Մենք գիտակցում ենք, որ դրանք կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ են ոչ միայն տնտեսական միջամտություններ կառավարության կողմից, այլև հասարակական և մշակութային վերափոխումներ։ Առաջին հերթին կարևորում ենք պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումը և աշխատանքային մշակույթի վերափոխումն ու զարգացումը։ Ամենակարևորը, թերևս, պլանավորման և իրագործման մշակույթն է, ծրագրերի իրագործման գործընթացները, որոնց անկատարությունը բերում է կապիտալ ծախսերի թերակատարումների և, հետևաբար, կառավարության կողմից սահմանված նպատակների իրագործման դանդաղեցման, և, այսպիսով, խոչընդոտվում է նաև տնտեսական աճը։ Այս առումով էական դեր ունի նաև մասնավոր հատվածի կարողությունների զարգացումը, և դրան ուղղված կառավարության ջանքերը սկսել են արդյունքներ տալ՝ ի դեմս այն ընկերությունների, որոնք պետական կապիտալ շինարարության ոլորտում մրցունակ լինելու համար ներդրումներ են անում՝ այսպիսով ձգտելով ծրագրերն իրականացնել որակով և ժամանակին։ Կառավարությունը մտադիր է շարունակել այս ոլորտում ներդրումները խթանող քաղաքականությունը՝ դրա համար կիրառելով երեք հիմնական գործիք՝ առաջինը՝ պետական գնումների համակարգի թափանցիկությունը, երկրորդը՝ մրցույթի դրվող լոտերի ծավալների մեծացումը, երրորդը՝ հուսալի ընկերությունների հետ հարաբերությունների պարզեցմանն ուղղված օրենսդրական նորամուծությունները»։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հաջորդ կարևոր խնդիրը վերլուծական կարողությունների զարգացումն է, ինչը թույլ կտա բարձրացնել ծախսերի, ներդրումների արդյունավետությունը, սոցիալական ծրագրերի հասցեականությունը, որը կարևորագույն խնդիրներից է։ «Արդյունքում՝ կբարձրանա նաև ՀՀ քաղաքացիների վստահությունը, որ իրենց հարկերը ծախսվում են առավել արդյունավետ և թիրախային։ Հայաստանի քաղաքացիներն ամեն օր պետք է զգան կառավարության կողմից իրականացվող միջոցառումների ազդեցությունն իրենց կյանքի վրա։ Սրա կարևոր բաղադրիչ է հանդիսանում հասարակական լայն շերտերի ներգրավվածությունը բյուջեի կազմման և իրականացման տարբեր փուլերում, ինչի ուղղությամբ արդեն իսկ բավական քայլեր են արվել նախորդ երեք տարում, և մեծ ուշադրություն է դարձվելու առաջիկայում ևս»,- նշեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ 2022 թվականի բյուջեն հենվում է երեք հիմնական առաջնահերթությունների վրա։ Առաջինը՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում, երկրորդը՝ ենթակառուցվածքների զարգացում, երրորդը՝ կրթության և գիտության արդիականացում։
«Մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու անվտանգության ապահովմանը՝ առանց որի հնարավոր չի լինի իրագործել երկարաժամկետ զարգացման նպատակները։ Այս իմաստով կարևոր է ոչ միայն բանակի պաշտպանական կարողությունների արդիականացումը, այլև ՀՀ շուրջ բարենպաստ արտաքին միջավայրի ձևավորումը, Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգի հետևողական իրագործումը։ Այս իմաստով կարևոր է նաև տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վերաբացումն ու զարգացումը, ինչը կարող է որակապես փոխել Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության բովանդակությունը և կառուցվածքը, լրացուցիչ խթան դառնալ ներհայաստանյան ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ապահովել երկարաժամկետ ներառական տնտեսական աճ՝ Հայաստանի քաղաքացիների համար ստեղծելով հավասար պայմաններ՝ տնտեսական գործունեության մեջ ներգրավվելու համար, էականորեն բարձրացնել մեր երկրի գրավչությունը օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար։ Նաև այս համատեքստում կրթության զարգացումն առանցքային նշանակություն ունի ՀՀ համար։ Ուստի, կրթության հասանելիությունը, ներառական զարգացումը և բովանդակային բարեփոխումը մեր երկարաժամկետ առաջնահերթությունն է։ Մեր նպատակն է անձի կրթությունը դարձնել կենսակերպ, սա է ժամանակակից աշխարհում մրցունակ ազգ և անհատ լինելու միակ ճանապարհը»,- հավելեց Փաշինյանը։
Գիտության և տեխնոլոգիական զարգացումն այս պրոցեսի տրամաբանական շարունակությունն է, և, ըստ Փաշինյանի, այստեղ էլ կառավարությունն արդեն իսկ ներդրում է ֆինանսավորման նոր բանաձևեր։ Ըստ նրա՝ իհարկե, հնարավոր չէ մեկ բյուջեով լուծել պետության առաջ ծառացած բոլոր հարցերը։
«Մենք պետք է դուրս գանք ամեն ինչ անելու և, ըստ էության, ոչինչ չանելու իներցիոն տեղապտույտից։ 2022 թվականի բյուջեում մենք ձգտել ենք զգուշորեն բալանսավորել կառավարության առաջնահերթությունները և միաժամանակ ապահովել տարատեսակ ֆիսկալ ռիսկերի կառավարելիությունը։ Մենք սահմանում ենք մեր ռազմավարական նպատակները և նրանց իրականացման առաջնահերթություններն այնպես, որ նրանցից յուրաքանչյուրի իրականացումը հիմքեր ստեղծի մյուսների արդյունավետ իրագործման համար։ Մենք վստահ ենք, որ կառավարության ծրագիրն ունենալու է հաջող իրագործում՝ ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունը, բարեկեցությունը և արժանապատիվ կյանքը»,- ասաց վարչապետը։

Пашинян представил три основные столпы бюджета Армении на 2022 год: реформа системы безопасности, развитие инфраструктур, модернизация образования и науки
Армения стоит перед трудными вызовами, пока не преодолены катастрофические экономические и социальные последствия 44-дневной войны, вызовы безопасности страны. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян, представляя свое послание к проекту закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2022 год». Он отметил, что состоявшимися в 2021 году парламентскими выборами был преодолен внутриполитический кризис, и были созданы достаточно прочные основы для сплочения армянского народа и построения планов на будущее.
«Программа деятельности правительства должна создать основы для мирного, стабильного и инклюзивного развития Армении в среднесрочной перспективе. Наши цели, выраженные в бюджете на 2022 год, а также в программе деятельности правительства амбициозны и реалистичны. Мы осознаем, что для их претворения в жизнь необходимы не только экономическое вмешательство со стороны правительства, но и общественные и культурные преобразования.
В первую очередь, мы придаем важность повышению эффективности системы государственного управления и преобразованию и развитию трудовой культуры. Самое главное, пожалуй, культура планирования и реализации программ, несовершенство которых приводит к неэффективному распределению капитальных расходов и, следовательно, замедлению реализации целей, установленных правительством, и тем самым препятствует также экономическому росту.
В этом плане существенную роль играет также развитие возможностей частного сектора, и направленные на это усилия правительства начали давать результаты в лице тех компаний, которые делают инвестиции для того, чтобы быть конкурентоспособными в сфере государственного капитального строительства, тем самым стремясь реализовать качественные и современные программы.
Правительство намерено продолжить политику, стимулирующую инвестиции в эту сферу, применяя для этого три основные инструменты: обеспечение прозрачности процесса госзакупок; увеличение объемов лотов, выставляемых на конкурс; реформирование законодательства, направленное на упрощение отношений с частным сектором», - отметил он. Следующей важной задачей, по словам Никола Пашиняна, является развитие аналитических возможностей госаппарата, что позволит повысить эффективность расходов, инвестиций, адресность социальных программ, что является одной из важнейших задач правительства.
В результате повысится также доверие граждан РА к госструктурам, возникнет уверенность в эффективном и целевом расходовании выплачиваемых налогов. «Граждане Армении каждый день должны чувствовать влияние осуществляемых правительством мероприятий на их жизнь. Важным компонентом этого является вовлеченность широких слоев общества в различные этапы составления и осуществления бюджета, в направлении чего уже сделаны достаточные шаги в течение предыдущих трех лет. Большое внимание этому будет уделено и в будущем», - отметил он. По словам Пашиняна, бюджет 2022 года имеет три основных приоритета: реформа системы безопасности; развитие инфраструктур; модернизация образования и науки. «Мы будем уделять большое внимание обеспечению безопасности, без чего невозможно будет реализовать цели долгосрочного развития.
В этом смысле важна не только модернизация оборонных возможностей армии, но и формирование благоприятной внешней среды вокруг РА, последовательное осуществление повестки открытия эры мирного развития Армении, Арцаха и региона. В этом смысле важно также открытие и развитие региональных экономических и транспортных инфраструктур, которые могут качественно изменить содержание и структуру экономики Республики Армения, стать дополнительным стимулом для развития внутриреспубликанских инфраструктур, обеспечить долгосрочный инклюзивный экономический рост, создав для граждан РА равные условия для вовлечения в экономическую деятельность, существенно повысить привлекательность нашей страны для прямых иностранных инвестиций.
В этом контексте развитие образования имеет ключевое значение. Поэтому доступность образования, инклюзивное развитие сферы и содержательные реформы - наш долгосрочный приоритет. Наша цель - сделать образование человека образом его жизни, это единственный путь быть конкурентоспособной нацией и индивидуальностью в современном мире», - добавил Пашинян. Наука и технологическое развитие являются логическим продолжением этого процесса, и, по словам Пашиняна, здесь правительство уже имплементирует новые формулы финансирования. По его словам, конечно, невозможно решить все стоящие перед государством вопросы только бюджетным финансированием.
«В бюджете 2022 года мы стремились тщательно сбалансировать приоритеты правительства и одновременно обеспечить управляемость различных фискальных рисков. Мы определяем наши стратегические цели и приоритеты их реализации таким образом, чтобы реализация каждого из них создала основы для эффективной реализации других. Мы уверены, что программа правительства даст возможность обеспечить безопасность, благополучие и достойную жизнь граждан РА»,- сказал премьер-министр.