Աննա Նաղդալյանը պատասխանում է  Ադրբեջանի ԱԳ նախարարին
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի՝ «Իզվեստիա» պարբերականին տված հարցազրույցի դրույթները։
Ներկայացնում ենք մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը.
Հարց. Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը իր հարցազրույցում «հիասթափություն» է հայտնել ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ վերջին հանդիպման վերաբերյալ՝ նշելով նաև, որ բանակցությունների հիմք է Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա մշակված Կազանյան փաստաթուղթը: Խնդրում ենք Ձեր մեկնաբանությունն այս առնչությամբ։
Պատասխան. Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի կարծիքի առնչությամբ պարզապես ցանկանում եմ թեթևակի հիշեցում անել, որ «Կազանյան փաստաթուղթը» մերժվել է հենց Ադրբեջանի կողմից: Մենք հետևողականորեն ներկայացրել ենք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում մեր սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները, որոնցում առաջնային նշանակություն ունեն Արցախի անվտանգության և կարգավիճակի հարցերը: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք մեր օրակարգի շուրջ:
Հարց. Իր հարցազրույցում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ծագումով հայերի՝ Ադրբեջան այցելելու հետ կապված խնդիրներին՝ ներկայացնելով խնդրի լուծման յուրօրինակ տարբերակ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Այն, որ հայերը Ադրբեջանում խտրականության թիրախ են հանդիսանում, մեզ համար նորություն չէ: Ըստ էության, իր հարցազրույցում դա հաստատում է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, ով ընդունում է ծագումով հայերի նկատմամբ իրականացվող խտրական քաղաքականության առկայությունը, ինչի մասին բազմիցս բարձրաձայնվել է նաև այլ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից՝ մասնավորապես ՌԴ և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից: Ըստ ադրբեջանցի պաշտոնյայի՝ առկա խտրական քաղաքականության կառավարման լավագույն տարբերակն Ադրբեջան ամեն մի հայի մուտքի հարցը բանակցությունների առարկա դարձնելն է:

МИД Армении отреагировал на "неудовлетворенность" главы МИД Азербайджана
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявления главы внешнеполитического ведомства Азербайджана Эльмара Мамедярова, которые были озвучены им в интервью газете «Известия».
В частности Мамедьяров заявил, что разочарован последним раундом переговоров с армянским коллегой Зограбом Мнацаканяном в Нью-Йорке, отметив, что на столе для переговоров находится «Казанский документ», разработанный на основе Мадридских принципов.
«Хочу напомнить, что "Казанский документ" был отвергнут именно азербайджанской стороной. МИД Армении последователен в своих действиях, и принципиальная позиция по урегулированию в Карабахе, где первоочередное значение имеют статус и безопасность Арцаха, изменений не претерпела. Мы последовательно работают над этой повесткой», - отметила Нагдалян.
Что касается комментария Мамедъярова относительно посещения Азербайджана гражданами России с армянскими фамилиями, Нагдалян вновь обратила внимание на то, что дискриминация армян в этой стране — не новость.
«То, что в Азербайджане армяне подвергаются дискриминации, для нас не новость. По сути, в своем интервью это подтверждает и глава МИД АР, признав, что в отношении этнических армян проводится дискриминация. Об этом же много раз заявляли представители других стран и международных организаций – РФ и БДИПЧ/ОБСЕ. По мнению азербайджанского чиновника, лучший выход управления политикой дискриминации превращать визит каждого армянина в Азербайджан в предмет переговоров», — резюмировала пресс-секретарь МИД Армении.