Անհրաժեշտ է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձումը․ Միրզոյանը՝ ՄԽ ռուս նոր համանախագահին
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի նորանշանակ համանախագահ Իգոր Խովաևին:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի վերսկսման կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը հայկական կողմի աջակցությունն է հայտնել 44-օրյա պատերազմից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության համատեղ հայտարարություններին, որտեղ ընդգծված է հանրահայտ սկզբունքների և տարրերի հիման վրա հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է առաջնահերթ հումանիտար խնդիրների հասցեագրման հրատապությունը։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։

Мирзоян подчеркнул необходимость скорейшего и безоговорочного возвращения армянских военнопленных: глава МИД Армении принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 6 сентября принял назначенного российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева.
«Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность возобновления мирного процесса под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - об этом сообщает МИД Армении.
Арарат Мирзоян выразил поддержку армянской стороны совместным заявлениям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанным после 44-дневной войны, в которых подчеркнута необходимость длительного и стабильного урегулирования конфликта на основе общеизвестных принципов и элементов.
Министр подчеркнул актуальность адресации первоочередных гуманитарных проблем. В этом контексте глава МИД подчеркнул необходимость скорейшего и безоговорочного возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в Азербайджане в качестве заложников.