Անհայտ անձինք հրկիզել են Ֆրեզնոյի «Արարատ» հայկական գերեզմանատունը, որտեղ թաղված են Թեհլերյանն ու Սարոյանը
Ապրիլի 12-ի երեկոյան անհայտ անձինք հրկիզել են Ֆրեզնոյում (Կալիֆորնիա, ԱՄՆ) «Արարատ» հայկական գերեզմանատունը, հայտնում է «Զարթոնք»-ը։
Ուրբաթ երեկոյան գերեզմանատան գլխավոր մուտքի մոտ ութ ծառ է հրկիզվել։ Այս մասին օպերատիվորեն տեղեկացրել են ոստիկաններին ու հրշեջներին։ Առայժմ ոչ ոք չի ձերբակալվել հրկիզման կասկածանքով։
Պարբերականի տվյալներով, այս տարվա հունվարից ի վեր սա վեցերորդ հրկիզումն է գերեզմանատանը, որը հիմնադրվել է 1885 թվականին։ Միջադեպերի հետևանքով այրվել է 19 նոճի։
Վարչակազմը մտահոգված է միջադեպերով, քանի որ դրանք համարում է նպատակային հարձակումներ։
Հիշեցվում է, որ այս գերեզմանատանը թաղված են բազմաթիվ հայ ականավոր գործիչներ, այդ թվում՝ Սողոմոն Թեհլերյանը, Վիլյամ Սարոյանը, Վիկտոր Մաղաքյանը և այլոք։
Վարչակազմը չի բացառել, որ հրկիզումը կապված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առաջիկա օրվա հետ, որը նշվում է ամեն տարի ապրիլի 24-ին։

Неизвестные совершили поджог на армянском кладбище «Арарат» во Фресно, где похоронены Тейлерян и Сароян
Неизвестные лица вечером 12 апреля совершили поджог на армянском кладбище «Арарат» во Фресно (штат Калифорния, США), сообщает Zartonk
В пятницу вечером у главного входа на кладбище были подожжены восемь деревьев. Об этом оперативно проинформировали полицию и пожарных. До сих пор никто не задержан по подозрению в совершении поджога.
Согласно публикации, начиная с января текущего года, это – уже шестой по счету поджог на кладбище, которое было основано в 1885 году. В результате инцидентов было сожжено 19 кипарисов.
В администрации обеспокоены инцидентами, поскольку считают их целенаправленными атаками.
Там напомнили, что на этом кладбище похоронены многие выдающиеся армянские деятели, в том числе Согомон Тейлерян, Уильям Сароян, Виктор Магакян и другие.
В администрации не исключили, что поджог связан с предстоящим Днем памяти жертв Геноцида армян, который отмечается ежегодно 24 апреля.
По предварительным данным, замена деревьев обойдется примерно в $25 тыс. Администрация не уверена, что страховка покроет расходы.