ANCA-ն Երևանին և Բաքվին կոչ է անում խաղաղության հասնել առանց միակողմանի զիջումների և Ղարաբաղ հայերի վերադարձի երաշխիքով
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել խաղաղության պայմանագիր կնքել առանց միակողմանի զիջումների և Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի հայրենիք վերադառնալու իրավունքի երաշխավորմամբ։ ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը քննադատել է Երևանի համաձայնությունը Բաքվի պահանջներին՝ կապված խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստի հետ, ըստ որի՝ զիջումների է գնում միայն հայկական կողմը։
Համբարյանը փաստաթուղթն անվանել է «Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության միակողմանի կապիտուլյացիա, որը Երևանին պարտադրվել է զենքի սպառնալիքով»։ Կոմիտեն կասկած է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարող են կարգավորվել այն պայմաններում, երբ Բաքուն շարունակում է իր ցեղասպան քաղաքականությունը՝ ապօրինի կալանավորել և խոշտանգել հայ բանտարկյալներին, սպառնալ Հայաստանի գոյությանը՝ պահանջելով փոխել երկրի Սահմանադրությունը և կանխել հայերի հավաքական վերադարձն Արցախ։

ANCA призвал Ереван и Баку к миру без односторонних уступок и с гарантией на возвращение армян в Карабах
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) призвал власти Армении и Азербайджана заключить мирный договор без односторонних уступок и с гарантией на право вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха армян вернуться на родину. Исполнительный директор ANCA Арам Амбарян раскритиковал согласие Еревана на требования Баку по тексту проекта мирного договора, по которым на уступки идет только армянская сторона.
Абрамян назвал документ «односторонней капитуляцией армянской безопасности и суверенитета, навязанной Еревану под дулом пистолета». Комитет усомнился, что армяно-азербайджанские отношения могут быть нормализованы в условиях, когда Баку продолжает свою геноцидальную политику: незаконно удерживает и пытает армянских пленных, угрожает существованию Армении, требует изменить Конституцию страны и препятствует коллективному возвращению армян в Арцах.