ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելությունն ընդգծում է ԼՂ հակամարտության հետ կապված հարցերի համաձայնեցված, համապարփակ և կայուն կարգավորման կարևորությունը
Միացյալ Նահանգները խոր մտահոգություն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ինտենսիվ ռազմական գործողությունների, այդ թվում՝ զոհերի և մարդկային կորուստների վերաբերյալ հաղորդումների կապակցությամբ: Այս մասին նշված է ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում ԱՄՆ առաքելության գործերի հավատարմատար Քորթնի Օսթրիանի հայտարարության մեջ:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին և կոչ ենք անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը թուլացնելու և հետագա էսկալացիան կանխելու ուղղությամբ: Միացյալ Նահանգներն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր մնացած հարցերի համաձայնեցված, համապարփակ և կայուն կարգավորման կարևորությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ-ը կրկին պատրաստակամություն է հայտնել երկկողմ ձևաչափով գործակցել համախոհ գործընկերների հետ և որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանն աջակցելու և հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանը նպաստելու համար:

Замглавы миссии США при ОБСЕ призвала к немедленным мерам по снижению напряженности вокруг Карабаха
Соединенные Штаты выражают глубокую обеспокоенность в связи с сообщениями об интенсивных боевых действиях вокруг Нагорного Карабаха, включая пострадавших и человеческие жертвы, заявила заместитель главы миссии США при ОБСЕ Кортни Остриен (Courtney Austrian).
«Мы внимательно следим за ситуацией и призываем принять немедленные меры по снижению напряженности и недопущению дальнейшей эскалации. Как мы неоднократно говорили в Постоянном совете (ОБСЕ), Соединенные Штаты подчеркивают важность переговорного, всеобъемлющего и устойчивого урегулирования всех остающихся вопросов, связанных или вытекающих из нагорно-карабахского конфликта», - говорится в заявлении Остриен на сайте миссии США в ОБСЕ.
Она напомнила, что на прошлой неделе госсекретарь США Энтони Блинкен провел разговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана АИльхамом лиевым, чтобы призвать к деэскалации и прямым контактам для снижения напряженности.
«Соединенные Штаты готовы взаимодействовать на двусторонней основе с партнерами-единомышленниками и через нашу роль сопредседателя Минской группы ОБСЕ для содействия диалогу между Арменией и Азербайджаном и содействия достижению долгосрочного политического урегулирования конфликта», - подчеркнула Остриен.