Կրկնում ենք մեր կոչը՝ դեպի երկիր երկու միջանցքների բացման կարևորությունը. Միլլեր
Միացյալ Նահանգները շարունակում Է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ, երեկ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը:
Նա վերստին շեշտել է, որ որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն անձամբ է ներգրավված դրանում՝ միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում բազմաթիվ ունենալով:
«Վերջին 24 ժամվա ընթացքում Աղդամի ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղ է անցել մարդասիրական ապրանքների մեկ խմբաքանակ, ուստի ևս մեկ անգամ կրկնում ենք մեր կոչը կոնկրետ թեմայով՝ դեպի երկիր երկու միջանցքների բացման կարևորությունը՝ որպես կարճաժամկետ, և որպես ավելի երկարաժամկետ՝ երկու երկրների վերջնական համաձայնության գալը», - ասել է Միլլերը։
Պետդեպարտամենտի խոսնակը չի պատասխանել հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեկվա հայտարարությունները, որոնք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին էին «մեղադրում այն ամենի մեջ, ինչ կատարվում է տվյալ պահին տարածաշրջանում»:
Տարածված կարծիք կա, շարունակել էր հարցի հեղինակը, որ Պուտինը «ջանում է օգտագործել հակամարտությունը Հայաստանի՝ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նախագահին տապալելու համար», և «եղան նաև որոշ հաղորդումներ նման գործունեությունում ներգրավվելու համար «Վագներ»-ի վարձկաններ Հայաստան ուղարկելու մասին»: «Ես չեմ արձագանքի այդ մեկնաբանությանը», - հայտարարել է Մեթյու Միլլերը:

Госдеп: США продолжают работать над урегулированием ситуации между Арменией и Азербайджаном
США продолжают работать над урегулированием ситуации между Арменией и Азербайджаном. Об этом на брифинге заявил представитель Госдепа США Мэттью Миллер.
Он напомнил, что госсекретарь США Энтони Блинкен, имевший   многочисленные контакты за прошедшую неделю, лично участвует в этом процессе.
«За последние 24 часа через Агдам в Нагорный Карабах прошла одна партия гуманитарных грузов. Мы еще раз подтверждаем наш призыв к важности открытия двух коридоров как в краткосрочной перспективе, так и достижению окончательного соглашения между двумя странами в долгосрочной», – отметил Миллер.
Представитель Госдепа не прокомментировал вчерашние заявления президента России Владимира Путина, обвинившего премьер-министра Армении Никола Пашиняна во всем происходящем в регионе.
Как заметил один из журналистов, широко распространено мнение, что Путин пытается использовать конфликт для свержения демократически избранного лидера Армении, и были некоторые сообщения о том, что наемники ЧВК «Вагнер»  отправлены в Армению для участия в этом. «Я не буду отвечать на этот комментарий», – отметил Миллер.