«Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի շրջանակում ԱՄՆ մասնագետներն աշխատանքներ կկատարեն Հայաստանում
Ողջունում ենք ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության գործընկերներին Հայաստանում։ Այդ մասին ասված է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության Ֆեյսբուքի էջում:
«Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 11-ը ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության թիմը կաշխատի ՀՀ սահմանապահ ուժերի հետ՝ իրականացնելու կարողությունների գնահատում և բացահայտելու բարելավման կարիք ունեցող ուղղությունները՝ «Բացերի/հնարավորությունների վերլուծության գործընթացի» միջոցով։ Այս վերլուծական մեթոդաբանությունը, որը հաջողությամբ կիրառվել է այլ վայրերում, կօգնի ամրապնդել սահմանների անվտանգությունը՝ հստակեցնելով ռազմավարական ներդրումներ պահանջող ուղղությունները։
Հպարտ ենք աջակցել այս առաջին քայլին՝ ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» կարողությունների զարգացման ոլորտում մեր գործընկերության իրագործմանը, որի մասին հուշագիրը ստորագրվեց նախագահ Թրամփի և վարչապետ Փաշինյանի միջև օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը»,- նշված է գրառման մեջ։

В рамках программы «Перекрёсток мира» американские специалисты проведут работы в Армении
С 29 сентября по 11 октября команда Службы таможенного и пограничного контроля США будет работать с армянскими пограничными силами. Цель — провести оценку текущих возможностей и выявить направления, требующие улучшения, с использованием методологии анализа пробелов и возможностей, которая уже успешно применялась в других странах.
Эта работа проводится в рамках реализации программы «Перекрёсток мира», соглашение о которой было подписано между президентом Дональдом Трампом и премьер-министром Николом Пашиняном 8 августа в Белом доме.
«Мы гордимся тем, что можем поддерживать этот первый шаг в развитии нашего партнёрства», — говорится в сообщении.