Ամերիկյան ժողովուրդը մեծարում և հիշում է բոլոր այն հայերին, ովքեր զոհվել են այս օրը` 106 տարի առաջ սկսված Ցեղասպանության ժամանակ. Ջո Բայդեն (ամբողջական ուղերձը)
Ամեն տարի այս օրը մենք հիշում ենք բոլոր նրանց, ովքեր զոհվեցին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, և պարտավորվում ենք թույլ չտալ նման վայրագությունների կրկնությունը։ Այս մասին հայտարարեց ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Հայոց ցեղասպանության օրվան նվիրված իր ուղերձում:
«1915 թվականի ապրիլի 24-ից սկսած, երբ Օսմանյան իշխանությունները Կոստանդնուպոլսում ձերբակալեցին հայ մտավորականներին ու համայնքների ղեկավարներին, մեկուկես միլիոն հայեր տեղահանվեցին, սպանվեցին կամ մահվան դատապարտվեցին բնաջնջման արշավի ընթացքում:
Մենք հարգում ենք Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը, որպեսզի տեղի ունեցածի սարսափները երբեք չմոռացվեն պատմության մեջ։ Եվ մենք հիշում ենք, որ միշտ պետք է զգոն լինենք ատելության կործանարար ազդեցության դեմ պայքարում իր բոլոր դրսևորումներով:
Նրանք, ովքեր ողջ են մնացել, ստիպված են եղել փնտրել նոր տներ եւ նոր կյանք ամբողջ աշխարհում, այդ թվում Միացյալ Նահանգներում: Ունենալով ուժ և տոկունություն ՝ հայ ժողովուրդը վերապրեց և վերականգնվեց տարբեր համայնքներում։
Անցած տասնամյակների ընթացքում հայ ներգաղթյալները դարձել են Միացյալ Նահանգների լիիրավ քաղաքացիներ, սակայն նրանք երբեք չեն մոռացել իրենց ազգի ողբերգական պատմությունը: Մենք հարգում ենք նրանց պատմությունը: Մենք տեսնում ենք այդ ցավը։ Մենք հաստատում ենք նրանց պատմությունը։ Մենք դա անում ենք ոչ թե նրա համար, որ մեղադրենք, այլ որպեսզի այն, ինչ տեղի ունեցավ, երբեք չկրկնվի։
Այսօր, երբ մենք սգում ենք անցյալի կորուստները, եկեք նաև մեր հայացքները դարձնենք դեպի ապագան ՝ դեպի այն աշխարհը, որը մենք ցանկանում ենք կառուցել մեր երեխաների համար:
Պետք է ստեղծել մի իրականություն, որտեղ տեղ չկա արատներին, մոլեռանդությանը, անհանդուրժողականությանը, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները եւ որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել արժանապատիվ և ապահով: Եկեք վերահաստատենք մեր ընդհանուր վճռականությունը՝ կանխելու ապագա վայրագությունները աշխարհի ցանկացած կետում։ Եվ եկեք ձգտենք ապաքինման և հաշտեցման աշխարհի բոլոր մարդկանց համար։
Ամերիկյան ժողովուրդը մեծարում և հիշում է բոլոր այն հայերին, ովքեր զոհվել են այս օրը` 106 տարի առաջ սկսված Ցեղասպանության ժամանակ»,- ասված է Բայդենի ուղերձում ։

Американский народ чтит всех армян, которые погибли во время Геноцида, начавшегося в этот день 106 лет назад в Османской Турции: Джо Байден
Каждый год в этот день мы вспоминаем всех тех, кто погиб во время Геноцида армян в Османской Турции, и обязуемся не допустить повторения подобного зверства. Об этом заявил президент США Джо Байден во время своего обращения, приуроченного Дню памяти жертв Геноцида армян в Османской Турции.
«Начиная с 24 апреля 1915 года, когда Османские власти арестовали армянскую интеллигенцию и лидеров общин в Константинополе, полтора миллиона армян были депортированы, убиты или отправлены на смерть в ходе организованной кампании по их уничтожению. Мы чтим память жертв Мец Егерна (большая резня, ред.), чтобы ужасы случившегося никогда не были забыты историей. Мы должны помнить об этом, чтобы оставаться всегда бдительными против разрушительного влияния ненависти во всех ее проявлениях.
Из тех, кто выжил, большинство были вынуждены искать новые дома и новую жизнь по всему миру, в том числе и в Соединенных Штатах. Обладая силой и стойкостью, армянский народ выжил и восстановил свои общины в разных странах. За прошедшие десятилетия армянские иммигранты стали полноправными гражданами Соединенных Штатов, но они никогда не забывали трагическую историю своего народа. Мы чтим их историю. Мы видим эту боль. Мы подтверждаем эту историю. Мы делаем это не для того, чтобы обвинять, а для того, чтобы то, что произошло, никогда не повторилось.
Сегодня, когда мы скорбим по потерям, надо также обратить наши взоры к будущему—к миру, который мы хотим построить для наших детей. Этот мир должен быть незапятнанным ежедневными пороками фанатизма и нетерпимости, там должны уважаться права человека, там все люди должны жить достойно и безопасно. Давайте вновь подтвердим нашу общую решимость предотвратить будущие зверства в любой точке мира. И давайте стремиться к исцелению и примирению для всех людей мира.
Американский народ чтит всех армян, которые погибли во время Геноцида, начавшегося в этот день 106 лет назад в Османской Турции»,- говорится в заявлении американского лидера.