Ալիևը Փաշինյանին առաջարկել է անցակետեր տեղադրել Լաչինի ու ՀՀ-ի միջև. ԶԼՄ
՛՛Ալիևը տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ այսօր Փաշինյանի հետ Էնթոնի Բլինքենի մասնակցությամբ հանդիպմանը ինքը պաշտոնապես Հայաստանին է ներկայացրել Ադրբեջանի Լաչինի շրջանի և Հայաստանի Հանրապետության միջև անցակետեր ստեղծելու առաջարկը՛՛, հայտնում է Ազմեդիան:
Անդրադառնալով սահմանազատման հարցերին՝ Ալիևը կարծիք է հայտնել, թե սահմանային անցակետեր պետք է տեղադրվեն ինչպես, այսպես կոչված, ՛՛Զանգեզուրի միջանցքի՛՛ երկու կողմում, այնպես էլ ՛՛Լաչինի շրջանի և Հայաստանի սահմանին՛՛։
Ալիևի խոսքով՝ Հայաստանը դեռևս չի արձագանքել այդ առաջարկին։ Սակայն Ադրբեջանի այս մոտեցումը, ըստ Ալիևի, իբր ըմբռնում է գտնում Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում:

Алиев представил Армении предложение о создании пунктов КПП между Лачином и Арменией: СМИ
՛՛Алиев в интервью местным телеканалам сообщил, что на сегодняшней встрече с Пашиняном при участии Энтони Блинкена он официально представил Армении предложение о создании пунктов КПП между Лачинским районом Азербайджана и Республикой Армения. По словам Алиева, Армения пока не отреагировала на данное предложение՛՛. Об этом сообщает Азмедиа.
“Если мы говорим о делимитации границы, то контрольно-пропускные пункты должны быть установлены как на обоих концах Зангезурского коридора, так и на границе между Лачинским районом и Арменией”, - заявил Ильхам Алиев.
Данный подход Азербайджана по созданию КПП, по словам Алиева, якобы находит понимание в Европе и США'',-отмечает информационное агентство.