Պետք է աշխատել ԼՂ, Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անհրաժեշտ է համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղ, Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկվի: Այս մասին Փաշինյանն այս մասին շեշտեց կառավարության նիստում իր ելույթում՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի խնդրին:
«Մենք տեսնում ենք, որ ԼՂ-ի շուրջ ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը բավականին մեծ միջազգային արձագանք է ստացել: Նախորդ օրը ՄԱԿ անվտանգության խորհրդում կարևորագույն քննարկում տեղի ունեցավ այս հարցի վերաբերյալ: Տարբեր երկրներ ու միջազգային կազմակերպություններ շարունակում են հստակ գնահատական հնչեցնել ստեղծված իրավիճակին»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց հստակ գնահատական հնչեցրած բոլոր երկրներին ու միջազգային կազմակերպություններին, հայաստանյան և սփյուռքյան կազմակերպություններին և անհատներին, մասնագիտական խմբերին, որոնք ջանքեր են գործադրում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի միջազգային տեսանելիության աճի համար:
«Մեր միասնական ջանքերն այս ուղղությամբ պետք է ավելի մեծացնենք: ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում միջազգային հանրության ակտիվությունը  պետք է էականորեն մեծանա: Ակտիվորեն պետք է աշխատել ԼՂ, Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի, կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ»,-ասաց վարչապետը:
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը շարունակում է փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ Լաչինի միջանցքը՝ բերելով կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը արտահերթ նիստով քննարկել է Լաչինի միջանցքի հարցը, անդամ երկրների ներկայացուցիչները հանդես են եկել ելույթներով՝ հիմնականում շեշտելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների պահպանման՝ Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժի ապահովման անհրաժեշտությունը:

Нужно работать над отправкой миссии ООН или ОБСЕ по сбору фактов в Нагорный Карабах, Лачинский коридор: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает необходимым, чтобы в Нагорный Карабах, Лачинский коридор была направлена миссия ООН или ОБСЕ по сбору фактов. «Мы видим, что гуманитарный кризис вокруг Нагорного Карабаха получил довольно большой международный отклик. Накануне в Совете Безопасности ООН состоялось важнейшее обсуждение этого вопроса. Различные страны и международные организации продолжают давать четкую оценку сложившейся ситуации»,-сказал Пашинян.
Премьер-министр поблагодарил все страны и международные организации, организации Армении и Диаспоры, отдельных лиц, профессиональные группы, которые прилагают усилия для роста международной видимости ситуации вокруг Лачинского коридора. «Мы должны еще больше увеличить наши совместные усилия в этом направлении. Активность международного сообщества в деле урегулирования нагорно-карабахского конфликта должна существенно возрасти. Необходимо активно работать над отправкой миссий ООН, ОБСЕ или Минской группы ОБСЕ по сбору фактов в Нагорный Карабах, Лачинский коридор»,-сказал премьер-министр.
Азербайджан с 12 декабря продолжает держать закрытой единственную магистраль, связывающую Арцах с миром - Лачинский коридор, приводя ложные экологические обоснования. Представители стран-членов ООН выступили с речами, в основном подчеркнув необходимость соблюдения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, обеспечения свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридору.