Ռուսաստանում, արտասահմանում և Հայաստանում «Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» ակցիա է տեղի ունեցել
Տարբեր լրատվամիջոցներ հաղորդել են նախագահական ընտրությունների վերջին օրը «Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» ակցիայի անցկացման մասին ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ արտերկրում։
Այսպես,«Медуза»-ն գրել է, որ Մոսկվայում տեղական ժամանակով ժամը 12:00-ին մարդիկ սկսել են հավաքվել ընտրատեղամասերում։ Մոսկվայի կենտրոնական թաղամասերում և կենտրոնից դուրս հերթեր են գոյացել։
Լրատվամիջոցը գրում է, որ ընդդիմության հանգուցյալ  առաջնորդ Ալեքսեյ Նավալնիի համախոհները ուղիղ եթեր են մտել ընտրությունների երրորդ օրը և հրապարակել Մոսկվայի տարբեր շրջանների ընտրատեղամասերում հերթերի լուսանկարները։
«Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» արշավի գաղափարն  է․ մարտի 17-ին ժամը 12:00-ին գալ ընտրատեղամասեր և դեմ քվեարկել երկրի գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինին (կամ փչացնել քվեաթերթիկը), ասել է պետերբուրգցի պատգամավոր Մաքսիմ Ռեզնիկը։ Այս նախաձեռնությանն աջակցել են Ալեքսեյ Նավալնին և ընդդիմության այլ առաջնորդներ։
Նավալնիի՝ ակցիային մասնակցելու կոչը քաղաքական գործչի համախոհները համարում են նրա «կտակը»։
«Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» ակցիայի մասին տեղեկացրել է նաև «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Լրատվամիջոցի տեղեկություններով, «Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» բողոքի ակցիա է տեղի ունեցել Հայաստանի Գյումրի քաղաքում։
Քաղաքում գտնվող Ռուսաստանի քաղաքացիները հերթ են կանգնել ընտրատեղամասի մոտ՝ Վլադիմիր Պուտինի դեմ քվեարկելու կամ իրենց քվեաթերթիկը փչացնելու համար։
Վրացական Paper Kartuli լրատվամիջոցը հայտնում է Թբիլիսիում «Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» հանրահավաքի մասին, որին մասնակցել է ավելի քան 450 ռուսաստանցի էմիգրանտ։
Նմանատիպ ակցիաներ են անցկացվել նաև Հաագայում, Վիլնյուսում, Բեռլինում, Ստամբուլում և աշխարհի տարբեր քաղաքներում։
«Ամերիկայի Ձայն»-ի հաղորդմամբ՝ Ալեքսեյ Նավալնիի այրին՝ Յուլյա Նավալնայան, մասնակցել է Բեռլինում կայացած «Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» ցույցին։
«ՕՎԴ-Ինֆո» մոնիտորինգային խմբի տվյալներով, «Կեսօրն ընդդեմ Պուտինի» ցույցին մասնակցելու համար Ռուսաստանում բերման է ենթարկվել ավելի քան 70 մարդ։

Акция «Полдень против Путина» прошла в России и за рубежом, в том числе и в Армении
Различные СМИ сообщили о проведении акции «Полдень против Путина» в последний день президентских выборов как в России, так и за рубежом.
Так, «Медуза» написала о том, в Москве к 12:00 по местному времени люди начали собираться у избирательных участков. Очереди выстроились в центральных районах Москвы и за пределами центра.
СМИ пишет, что соратники покойного оппозиционера Алексея Навального запустили прямую трансляцию в третий день выборов, опубликовали фотографии очередей у избирательных участков в различных районах Москвы.
Идея акции «Полдень против Путина» заключается в том, чтобы прийти в 12:00 17 марта на избирательные участки и проголосовать против действующего президента страны Владимира Путина (или испортить бюллетень), заявил петербургский депутат Максим Резник. Эту инициативу поддержали Алексей Навальный  и другие лидеры оппозиции.
Призыв Навального участвовать в акции соратники политика считают его «завещанием».
О проведении акции «Полдень против Путина» написало также радио «Азатутюн».
По информации СМИ, акция протеста «Полдень против Путина» прошла в городе Гюмри в Армении.
Находившиеся в городе граждане России собрались в очередь у избирательного участка, чтобы проголосовать против Владимира Путина или испортить бюллетень.
Грузинское СМИ Paper Kartuli сообщает о митинге «Полдень против Путина» в Тбилиси, на который пришли более 450 российских эмигрантов.
Аналогичные акции прошли также в Гааге, Вильнюсе, Берлине, Стамбуле и других городах в различных точках мира.
Как передает «Голос Америки», в акции «Полдень против Путина» в Берлине приняла участие вдова Алексея Навального Юлия Навальная.
По информации мониторинговой группы «ОВД-Инфо», по всей России за участие в акции «Полдень против Путина» задержали более 70 человек.