ԱԳ նախարարի տեղակալը ԵԱՀԿ ՄԽ Ֆրանսիայի համանախագահին է ներկայացրել ԼՂ-ում Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակման մանրամասները
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին: Այս համատեքստում կարևորվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոց կիրառելու մասին որոշման իրականացումը:
ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելու անհրաժեշտությունը:
Վահե Գևորգյանը զրուցակցին է նաև ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից մարտի 5-ի կատարված դիվերսիոն հարձակման մանրամասները:

Ваге Геворкян представил сопредседателю Минской группы ОБСЕ от Франции подробности диверсионного нападения, совершенного Азербайджаном 5 марта в Нагорном Карабахе
6 марта заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Бриса Рокфоя.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Стороны обменялись мнениями о последних развитиях процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Была обсуждена ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. В этом контексте была отмечена важность реализации решения Международного суда о применении срочной меры в отношении Азербайджана. Заместитель министра иностранных дел подчеркнул необходимость командирования международной группы по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.
Ваге Геворкян также представил собеседнику подробности диверсионного нападения, совершенного Азербайджаном 5 марта в Нагорном Карабахе.