Ադրբեջանը սկսել է տարածքային պահանջներ գեներացնել ՀՀ նկատմամբ, ինչը բացարձակապես անընդունելի է․ Փաշինյան
Առաջին տպավորությունը այն է, որ, ի հեճուկս պայմանավորվածությունների, Ադրբեջանը փորձում է տարածքային պահանջներ գեներացնել ՀՀ նկատմամբ, ինչը բացարձակապես անընդունելի է: Այս մասին Գավառ քաղաքում անցկացվող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի օրերս արված հայտարարություններին:
«Փորձ է արվում ժամանակ առ ժամանակ միջանցքային խոսույթ ձեւավորել ՀՀ տարածքի նկատմամբ: Ընդ որում ՝ երբ որ մենք ասում են դա նկրտում է ՀՀ տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության նկատմամբ, ասում են, որ դա միջազգայնորեն ընդունված խոսույթ է, որ կա Հյուսիս- Հարավ միջանցք, հարավային միջանցք, հյուսիսային միջանցք եւ կոնկրետ օրինակներ են բերում Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով անցնող կոմունիկացիաներ նկատմամբ:
Մենք դրան արձագանքում են հետեւյալ կերպ՝ ինչ պայմանով Իրանը տրամադրում է կապ Ադրբեջանին` Նախիջևան հասնելու համար, նույն պայմանով մենք էլ ենք պատրաստ տրամարել այդ կապը եւ երկաթուղային եւ ավտոճանապարհային»,-ասաց նա:

Пашинян: Азербайджан пытается генерировать территориальные претензии к Армении, что абсолютно неприемлемо
Первое впечатление такое, что вопреки договоренностям, Азербайджан пытается генерировать территориальные претензии в отношении РА, что абсолютно неприемлемо. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на прошедшем в Гаваре заседании инициативной группы партии «Гражданский договор», комментируя заявления, сделанные на днях президентом Азербайджана.
«Время от времени предпринимаются попытки сформировать «коридорный» разговор относительно территории Армении. Более того, когда мы говорим, что это поползновение в отношении территориальной целостности и суверенитета РА, они говорят, что это международно признанное заявление о том, что существует коридор Север-Юг, южный коридор, северный коридор, и приводят конкретные примеры коммуникаций, проходящих по территории Исламской Республики Иран. Мы реагируем на это следующим образом: по каким условиям Иран предоставляет Азербайджану связь для того, чтобы добраться до Нахиджевана, мы также готовы предоставить эту связь и железнодорожную, и автодорожную», - сказал он.