Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա վերաբերյալ
Օգոստոսի 30-ը Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը 2010 թվականին սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից՝ որպես բռնի և հարկադրված անհետացումների հետևանքով մարդու իրավունքների սարսափելի ոտնահարումների մասին հիշեցում:
Մարդկանց հարկադրված կամ բռնի անհետացումն իր բնույթով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտում է․ այն ոտնահարում է մարդու իրավունքների մի ամբողջ շարք՝ հաստատված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով, Բռնի անհետացումից բոլոր անձանց պաշտպանության միջազգային կոնվենցիայով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնագրերով և մարդու իրավունքների այլ միջազգային հիմնական փաստաթղթերով:
Այս համալիր ոճրագործությունը խախտում է մարդու բոլոր իրավունքները, ներառյալ կյանքի իրավունքը, խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի չենթարկվելու իրավունքը, ազատության և անվտանգության իրավունքը, արդար դատաքննության իրավունքը, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների և անհետացման հանգամանքների վերաբերյալ ճշմարտությունն իմանալու իրավունքը։ Միջազգային իրավունքը որոշակի հանգամանքներում բռնի անհետացումը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է համարում:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքը նպատակ ունի զերծ պահելու մարդկանց կամայական ձերբակալությունների, կալանքի ու գերության ընթացքում այլ խախտումների հետևանքով անհետացումներից: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարից հետո Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, իսկ Ղարաբաղյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների հետևանքով հարյուրավոր անհայտ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրեր մնում են չպարզված։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համագործակցության բացակայությունն անհնարին է դարձնում անհայտ կորած անձանց թվի ճշգրիտ գնահատումը, և անհետացածների ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի և ողջ լինելու վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունների ձեռքբերումը։
Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները՝ Ադրբեջանում հայ պատանդների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ներկայացված հրատապ միջոցները, որոնք պարտավորեցնում են Ադրբեջանին դադարեցնել հայերի նկատմամբ ռասիստական և խտրական քաղաքականությունը։
Անհետացումների խնդիրը մարդասիրական առաջնահերթություն է, որը պետք է ապաքաղաքականացվի և կարգավորվի ամուր քաղաքական կամքով և համագործակցությամբ։ Նման մոտեցման բացակայության պարագայում արդարությունն ու սոցիալական առողջացումը, հետևաբար՝ երկարաժամկետ խաղաղությունը կմնան վերացական: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածք անվերապահ մուտքի ապահովման համար, որը կարող է մեղմել առկա հումանիտար ճգնաժամը։
Բռնի անհետացումների միջազգային օրը մենք համերաշխություն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին և բոլոր նրանց, ովքեր տառապում են այս անմարդկային արարքներից: Մենք պայքարում ենք անհետացածների իրավունքների համար, շարունակում ենք պայքարել արդարության համար և այս հանցագործության անպատժելության դեմ։ Վերահաստատում ենք մեր հրատապ կոչը՝ վերջ դնելու բռնի անհետացումների անպատժելիությանը:

Азербайджан продолжает игнорировать решения ЕСПЧ: МИД РА по случаю Международного дня жертв насильственных исчезновений
Международный день жертв насильственных исчезновений, учрежденный в 2010 году Генеральной Ассамблеей ООН как напоминание об ужасных нарушениях прав человека, вызванных насильственными и недобровольными исчезновениями. Министерство иностранных дел Армении по этому поводу распространило следующее заявление:
«Насильственное или недобровольное исчезновение людей по самой своей природе является нарушением основных прав человека. Оно нарушает целый ряд прав человека, установленных Всеобщей декларацией прав человека, Международной конвенцией для защиты всех лиц от насильственных исчезновений, а также Международными соглашениями о правах человека и другими ключевыми международными документами по правам человека.
Это комплексное преступление нарушает все права человека, включая право на жизнь, право не подвергаться пыткам и другим жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство видам обращения и наказания, право на свободу и личную неприкосновенность, право на справедливое судебное разбирательство, право на эффективное средство правовой защиты и право знать правду об обстоятельствах исчезновения. Международное право при определенных обстоятельствах насильственное исчезновение рассматривает как преступление против человечности.
Международное гуманитарное право направлено на предотвращение исчезновения людей в результате произвольных арестов, задержаний и других нарушений во время содержания в плену. После подписанного 9 ноября 2020 года соглашения о прекращении огня Азербайджан все еще продолжает удерживать в качестве заложников армянских военнопленных, в том числе и гражданских лиц. Судьбы сотен без вести пропавших и насильственно исчезнувших в результате первой и 44-дневной карабахских войн остаются неизвестными.
Отсутствие сотрудничества со стороны властей Азербайджана делает невозможным точную оценку количества без вести пропавших, а также получение достоверной информации об их судьбе или местонахождении, и живы ли они.
Азербайджан продолжает игнорировать решения Европейского суда по правам человека относительно применения промежуточных мер для предоставления информации об армянских заложниках в Азербайджане, а также срочных мер, согласно решениям Международного суда ООН, вынесенным 7 декабря 2021 года, что обязывает Азербайджан прекратить свою расистскую и дискриминационную политику в отношении армян.
Проблема исчезновений является приоритетным гуманитарным вопросом, который необходимо деполитизировать и решить при наличии твердой политической воли и сотрудничества. В отсутствие такого подхода справедливость и социальное оздоровление, а, следовательно, и долгосрочный мир останутся недостижимыми. Призываем международное сообщество взять на себя ответственность за предоставление безоговорочного доступа на всю территорию Нагорного Карабаха, что может смягчить существующий гуманитарный кризис.
В Международный день насильственных исчезновений мы выражаем нашу солидарность с семьями жертв и всеми теми, кто страдает от этих бесчеловечных действий. Мы боремся за права без вести пропавших лиц, мы продолжаем бороться за справедливость и против безнаказанности этого преступления. Мы подтверждаем наш настоятельный призыв положить конец безнаказанности за насильственные исчезновения», - говорится в заявлении МИД РА.