«Ադրբեջանը շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ». Բայրամով
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը դեկտեմբերի 6-ին հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ ' Բրայենի հետ:
Ինչպես ԱՊԱ-ին հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից՝ կողմերը քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգը, տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հեռանկարները:
Նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ ՛՛Ադրբեջանը, որպես Հայաստանի հետ խաղաղ գործընթացի հիմնական տարրերի նախաձեռնող, շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ՛՛:
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի ուշադրությունը հրավիրվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հիմքի վրա սահմանազատման շուրջ բանակցությունների ակտիվացման կարևորության վրա, ինչը կարգավորման ուղղություններից մեկն է:

՛՛Азербайджан заинтересован в установлении мира и стабильности в регионе՛՛: Байрамов
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился 6 декабря с помощником госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймсом О'Брайеном.
Как сообщили АПА в пресс-службе МИД, стороны обсудили повестку двустороннего и многостороннего сотрудничества, текущую ситуацию в регионе, а также перспективы процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Министр Джейхун Байрамов подчеркнул, что ՛՛Азербайджан, как инициатор основных элементов мирного процесса с Арменией, заинтересован в установлении мира и стабильности в регионе՛՛.
В то же время до внимания помощника госсекретаря США была доведена важность интенсификации переговоров по делимитации границы между Азербайджаном и Арменией на двусторонней основе, что является одним из направлений нормализации.