Ադրբեջանը լուրջ խոչընդոտներ չի տեսնում Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման համար․ Հաջիև
Ադրբեջանը լուրջ խոչընդոտներ չի տեսնում Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման համար, TRT World հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, պետության ղեկավարի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիեւը:
Նրա խոսքով ՝ այս պահին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական մակարդակով բանակցություններ են ընթանում: «Մենք լուրջ խոչընդոտներ չենք տեսնում երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման համար», - ասել է Հաջիևը:
Միևնույն ժամանակ, նա Սանկտ Պետերբուրգում Ալիևի և Փաշինյանի ոչ պաշտոնական զրույցը գնահատել է որպես «խաղաղ օրակարգի առաջմղման արդյունավետ և կառուցողական փոխգործակցություն»:
Անդրադառնալով հարցին, թե երբ է նախատեսվում Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքումը, նախագահի օգնականը նշել է, որ «այժմ դժվար է խոսել կոնկրետ ժամկետների մասին, քանի որ Բաքվին և Երևանին անհրաժեշտ է հետագա բանակցություններ վարել գործընթացն ավարտելու համար»:
Խոսելով Փարիզի կողմից Երեւանին ռազմական տեխնիկայի խմբաքանակի մատակարարման մասին ՝ Հաջիեւն ասել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Ֆրանսիայի կառավարության նպատակները «դժվար է իմաստավորվել»։ «Այլ երկրներ չպետք է արտահանեն իրենց աշխարհաքաղաքական ինտրիգներն ու ներքաղաքական օրակարգը տարածաշրջան», - ընդգծել է նա:

Хикмет Гаджиев: нет серьезных препятствий для заключения мирного договора с Арменией
Азербайджан не видит серьезных препятствий для заключения мирного договора с Арменией, заявил помощник президента АР - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев в интервью телеканалу TRT World.
По его словам, в данный момент между Азербайджаном и Арменией ведутся переговоры на дипломатическом уровне. "Мы не видим серьезных препятствий для заключения мирного договора между двумя странами", - сказал Гаджиев.
При этом он оценил неформальную беседу Алиева с Пашиняном в Санкт-Петербурге как плодотворное и конструктивное взаимодействие по продвижению мирной повестки.
Коснувшись вопроса о том, когда планируется заключение мирного договора с Арменией, помощник президента отметил, что сейчас сложно говорить о конкретных сроках, поскольку Баку и Еревану необходимо вести дальнейшие переговоры для завершения процесса.
Говоря о поставках Парижем Еревану партии военной техники, Гаджиев сказал, что цели французского правительства в регионе Южного Кавказа "трудно поддаются осмыслению".
"Другим странам не следует экспортировать свои геополитические интриги и внутриполитическую повестку в регион", - подчеркнул он.