Ադրբեջանը Լաչինի միջանքը բնապահպանների քողի ներքո փակել է, որպեսզի էթնիկ զտում իրականացնի Արցախում․ Արմեն Գրիգորյան
Ադրբեջանը Լաչինի միջանքը բնապահպանների քողի ներքո փակել է, որպեսզի էթնիկ զտում իրականացնի Արցախում․ ԱԺ նիստում ասաց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը` պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է պահանջում Ադրբեջանը ճանապարհը բացելու համար։
«ՀՀ–ն շարունակում է աշխատել իր բոլոր գործընկերների հետ, որ հնարավորինս շուտ Լաչինի միջանքը բացի, հումանիտար ճգնաժամից խուսափեն Արցախում ապրող հայերը և ստեղծված ճգնաժամն արագ հանգուցալուծում ստանա»,– ասաց Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղար վստահեցրեց, որ իշխանությունն իր ձեռքի տակ եղած գործիքներն օգտագործում է՝ ճգնաժամը հանգուցալուծելու համար։
ԱԽ քարտուղարը, պատասխանելով ընդդիմադիր պատգամավորների հարցերին Լաչինի միջանցքի բացման հարցում Հայաստանի հանձնառության մասին՝ նաև ընդգծեց, որ միջանցքի անվտանգության և բնականոն աշխատանքի պատասխանատուն Ռուսաստանի Դաշնությունն է: "Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունով Լաչինի միջանցքի պատասխանատվությունը հանձնվել է ՌԴ-ին: Եվ ես ուզում եմ ընդդիմությունից լսել հարցադրումներ նաև այս ուղղությամբ, քանի որ Լաչինի միջանցքի հիմնական պատասխանատուն հանդիսանում է ՌԴ-ն",-պատասխանեց Գրիգորյանը:

Азербайджан закрыл Лачинский коридор по псевдоэкологическим причинам, чтобы провести этническую чистку в Арцахе: секретарь Совбеза РА
Азербайджан закрыл Лачинский коридор по псевдоэкологическим причинам, чтобы провести этническую чистку в Арцахею. Об этом в Национальном Собрании Армении заявил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян.
«Армения продолжает работать со всеми своими партнерами, чтобы армяне, живущие в Арцахе, избежали гуманитарного кризиса»,– сказал Григорян. Секретарь Совбеза заверил, что власти используют все имеющиеся инструменты для разрешения кризиса.
Секретарь Совета безопасности, отвечая на вопросы оппозиционных депутатов о приверженности Армении открытию Лачинского коридора, также подчеркнул, что ответственность за безопасность и нормальную работу коридора несет Российская Федерация. «И я хочу услышать от оппозиции вопросы и в этом направлении, поскольку основным ответственным за безопасность и нормальную работу Лачинского коридора является РФ», - ответил Григорян.