Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում պատերազմի աշխարհագրության ընդլայնման համար. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ ադրբեջանական ապատեղեկատվության մասին
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից տարածվող կեղծ տեղեկատվության վերաբերյալ.
՛՛Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ և օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների ներգրավմամբ Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ագրեսիան ուղեկցվում է ողջամտության սահմաններն անցնող ապատեղեկատվության և կեղծիքների արշավով:
Անկարող լինելով ռազմաճակատում հասնելու որևէ հաջողության՝ ադրբեջանական կողմը մի կողմից խոսում է երևակայական հաջողությունների մասին, իսկ մյուս կողմից կեղծ լուրեր տարածում առ այն, իբրև թե Հայաստանն ադրբեջանական բնակավայրերի ուղղությամբ հարվածներ է հասցնում:
Այս շարքից է նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Ադրբեջանի խորքում գտնվող բնակավայրերին հարված հասցնելու մասին վերջին ժամերին տարածված ապատեղեկատվությունը:
Ապատեղեկատվական արշավի նպատակն է կոծկել Ադրբեջանի կողմից պատերազմի առաջին իսկ օրերից Լեռնային Ղարաբաղի խոշոր բնակավայրերի զանգվածային հրետակոծումը, որի հետևանքով միայն այսօր արձանագրվել են բազմաթիվ զոհեր քաղաքացիական բնակչության շրջանում, և լուրջ վնաս է հասցվել քաղաքացիական կենսապահովման ենթակառուցվածքներին:
Նման ստահոդ լուրերի տարածմամբ Ադրբեջանը նաև հող է նախապատրաստում իր հանցավոր քաղաքականության շարունակման և պատերազմի աշխարհագրության ընդլայնման համար:
Ադրբեջանական կողմի յուրաքանչյուր սադրանք կստանա համարժեք պատասխան Հայաստանի Հանրապետության կողմից՛՛:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը կեղծ տեղեկություններ էր տարածել այն մասին, որ իբրև թե ՀՀ տարածքից թիրախավորվել են Մինգեչաուրը, Խըզըի և Ապշերոնի տարածքները:

Азербайджан готовит почву для расширения географии войны: МИД Армении об Азербайджанской дезинформации
МИД Армении распространило заявление относительно ложной информации, распространяемой военно-политическим руководством Азербайджана.
«Развязанная Азербайджаном при содействии Турции и привлечении иностранных боевиков агрессия в отношении Арцаха сопровождается дезинформацией и фальсификациями, противоречащими здравому смыслу.
Будучи неспособным достичь какого-либо успеха на фронте, азербайджанская сторона, с одной стороны, говорит о воображаемых успехах, а с другой-распространяет ложные слухи о том, будто Армения наносит удары по азербайджанским населенным пунктам.
Из этого ряда распространена дезинформация о нанесении ударов по населенным пунктам, находящимся в глубине Азербайджана с территории Республики Армения.
Целью дезинформационной кампании является сокрытие Азербайджаном с первых же дней войны массового артобстрела крупных населенных пунктов Нагорного Карабаха, вследствие чего только сегодня зафиксировано множество жертв среди гражданского населения, и нанесен серьезный ущерб инфраструктурам гражданского жизнеобеспечения.
Распространением подобных лживых новостей Азербайджан также готовит почву для продолжения своей преступной политики и расширения географии войны.
Каждая провокация азербайджанской стороны получит адекватный ответ от Республики Армения».
Напомним, что Азербайджан распространил ложную информацию о том, что якобы с территории Армении мишенью были Мингечаур, Хезы и апшеронские территории.
Отметим, что как МО РА, так и пресс-секретарь президента Арцаха опровергли распространенную Азербайджаном дезинформацию.