Հայաստանը շարունակելու է հասու բոլոր միջոցներով պայքարել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ, որոնք մեզ չեն ներառի այլ պրոցեսների մեջ. Ալեն Սիմոնյան
Ադրբեջանը այսօր իր գործողությունների արդյունքում ինչ որ չափով փակուղում է հայտնվել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Ըստ նրա, Ադրբեջանի համար անակընկալ էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ժամանակ Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ գերակշռող միանշանակ բացասական գնահատականները։
«Մենք շարունակելու ենք Հայաստանի Հանրապետության համար բոլոր հասու միջոցներով, որոնք մեզ չեն ներքաշի այլ պրոցեսների մեջ, պայքարել իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ»,- նշեց ԱԺ նախացահը՝ ընդգծելով, որ «այլ պրոցեսներ» ասելով, նկատի ունի նախ և առաջ քաղաքական պրոցեսները։ Ինչ վերաբերվում է պատերազմի վտանգին, Սիմոնյանը նշեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո այն միշտ առկա է և երկար ժամանակ առկա կլինի, ուստի հայկական կողմը պետք է պատրաստ լինի հակառակորդի սադրանքներին, որոնք իրենց սպասեցնել չեն տալիս։

Армения продолжит всеми доступными средствами бороться в направлении разрешения ситуации вокруг Нагорного Карабаха, которые не вовлекут нас в иные процессы: Ален Симонян
Азербайджан сегодня в результате своих действий оказался в определенном тупике. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель Национального собрания Армении Ален Симонян. По его словам, однозначно, что отрицательные оценки, прозвучавшие на Совбезе ООН по ситуации сложившейся вокруг Арцаха из-за азербайджанских действий, были сюрппризом для Азербайджана.
«Мы продолжим всеми доступными для Республики Армения средствами, которые не вовлекут нас в другие процессы, бороться в направлении разрешения ситуации», - отметил председатель НС, подчеркнув, что под «иными процессами» он имеет в виду, прежде всего, политические процессы. Что касается угрозы войны, Симонян отметил, что после 9 ноября 2020 года она всегда присутствует и будет присутствовать долгое время, поэтому армянская сторона должна быть готова к провокациям противника, которые не заставляют себя ждать.