Ադրբեջանն ի ցույց է դնում ընդդեմ ԼՂ-ի եւ Հայաստանի նոր ռազմական սադրանք ձեռնարկելու իր մտադրությունը․ Փաշինյան
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը. Հումանիտար ճգնաժամը ԼՂ-ում հասել է գագաթնակետին: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 7-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այս գործողություններով ի ցույց է դնում ընդդեմ ԼՂ-ի եւ Հայաստանի նոր ռազմական սադրանք ձեռնարկելու իր մտադրությունը: Նման սադրանքը հիմնավորելու համար շրջանառության մեջ են դրվում կեղծ եւ իրականությանը  չհամապատասխանող թեզեր: Կարծում եմ՝ իրավիճակն այնպիսին է, որ միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ երկրները պետք է լրջագույն միջոցներ ձեռնարկեն, որ մեր տարածաշրջանում նոր պայթյունը կանխելու համար»,-ասաց նա:

Азербайджан демонстрирует свое намерение предпринять новую военную провокацию против Нагорного Карабаха и Армении։ Пашинян
Азербайджан продолжает незаконно блокировать Лачинский коридор. Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе достиг пика. Об этом на заседании правительства 7 сентября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Очевидно, что этими действиями Азербайджан демонстрирует свое намерение предпринять новую военную провокацию против Нагорного Карабаха и Армении. Для обоснования такой провокации в оборот вводятся ложные и не соответствующие действительности тезисы. Думаю, ситуация такова, что международное сообщество, страны-члены Совета Безопасности ООН должны принять серьезнейшие меры для предотвращения нового взрыва в нашем регионе», - сказал он.