Ադրբեջանին ենք փոխանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ առաջարկները. պատրաստ ենք ստորագրել այդ պայմանագիրը. Վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ իր առաջարկները. Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել այդ բովանդակության պայմանագիրը:  Վարչապետն այս մասին հայտարարեց ՀՀ կառավարության հերթական նիստի ժամանակ:
«Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ իր առաջարկները և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այդ բովանդակության պայմանագիրը: Հույս ունեմ, Ադրբեջանի արձագանքը նույնպես դրական կլինի»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ հայկական կողմը դեռևս ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների  հետ կապված իր առաջարկները, սակայն մինչև օրս Հայաստանը պատասխան չի ստանցել:
«Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին է փոխանցել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման վերաբերյալ իր առաջարկները և պատրաստ է այդ ճանապարհով գնալ հարցի անհապաղ լուծման: Հայաստանի Հանրապետությունը դեռ ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանային անվտանգության երաշխավորման մասին իր առաջարկները, բայց մինչև օրս պատասխան չենք ստացել: Ասեմ, որ այդ առաջարկները ներառում են Հայաստանի Հանրապետության օկուպացված տարածքների խնդրի լուծումը: Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, և նրա զորքերը պետք է հետ քաշվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից»,- ընդգծեց Փաշինյանը:

Мы передали Азербайджану предложения по мирному договору - мы готовы подписать этот договор: Премьер РА
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения передала Азербайджану свои предложения по мирному договору. «Республика Армения передала Азербайджану свои предложения по мирному договору, и мы готовы подписать договор по этому содержанию. Надеюсь, реакция Азербайджана также будет положительной», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, армянская сторона еще несколько месяцев назад передала Азербайджану свои предложения, связанные с дальнейшей работой Комиссии по делимитации и пограничной безопасности, однако до сих пор не получила ответа.
«Республика Армения передала Азербайджану свои предложения по возобновлению региональных коммуникаций и готова пойти по этому пути для немедленного решения вопроса. Республика Армения еще несколько месяцев назад передала Азербайджану свои предложения о гарантировании пограничной безопасности, но до сих пор ответа не получила. Скажу, что эти предложения включают решение проблемы оккупированных территорий Республики Армения. Наша позиция остается прежней - , Азербайджан должен прекратить оккупацию суверенных территорий Республики Армения, и его войска должны быть выведены с нашей территории», - подчеркнул Пашинян.