երկուշաբթի, մայիս 26
Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց հայտարարությունները պետք է նախազգուշացնող լինեն, և այս հարցը պետք է քննարկենք ՀԱՊԿ-ում. Վարչապետը՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի մասնակիցներին՝ Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին, Ռուսաստանի ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևին, Բելառուսի ԱԽ քարտուղար Ալեքսանդր Վոլֆովիչին, Ղազախստանի ԱԽ քարտուղար Գիզատ Նուրդաուլետովին, Ղրղզստանի ԱԽ քարտուղար Մարատ Իմանկուլովին, Տաջիկստանի ԱԽ քարտուղար Նասրուլլո Մախմուդզոդային և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին:
Բացման խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի բարեկամներ,
Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում ՀԱՊԿ անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստի անցկացման կապակցությամբ, որը մեր երկրում տեղի է ունենում ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության շրջանակում:
Իսկապես սա կրկնակի հոբելյանական տարի է մեր կազմակերպության համար. մենք նշում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և  Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ստեղծման 20-ամյակը, և մեզ համար մեծ պատիվ է այս հոբելյանական տարում նախագահել մեր կազմակերպությունում: Դուք գիտեք, և մենք բազմիցս դա քննարկել ենք՝ ՀԱՊԿ արդյունավետության բարձրացումը մեր նախագահության կարևորագույն առաջնահերթություններից է, և մենք կարծել ու կարծում ենք, որ պետք է լավարկել կոնկրետ իրավիճակներին արագ և ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմները:
Ցանկանում եմ նշել, որ սկզբունքորեն մենք նաև իրավական դաշտ ունենք այդ առումով, և 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ ընդունվել է դրույթ՝ ճգնաժամային իրավիճակներին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արձագանքելու կարգի վերաբերյալ, և ես կարծում եմ, որ այս փաստաթուղթը բավական հասկանալիորեն ձևակերպում է այն մեխանիզմները, որոնք գոյություն ունեն մեր կազմակերպությունում: Մասնավորապես, այնտեղ նախատեսված է, թե մենք որը պետք է համարենք ճգնաժամային իրավիճակ, և ինչպես պետք է դրան արձագանքենք:
Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն բանի վրա, որ այդ դրույթում կա նաև այսպիսի հասկացություն՝ «առաքելություն», որը ձևակերպված է հետևյալ կերպ. անդամ պետությունների մասնագետների խումբ՝ կազմված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների՝ այս դրույթին համապատասխան նշանակված ներկայացուցիչներից և ժամանակավորապես ճգնաժամային իրավիճակի գոտի ուղարկվող՝ իրավիճակի մշտադիտարկում իրականացնելու, իրադրությունը տեղում որոշելու և ճգնաժամային իրավիճակի կանխարգելման և կարգավորման ուղղությամբ կազմակերպության հետագա միջոցառումների վերաբերյալ առաջարկներ մշակելու, ինչպես նաև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից սահմանված այլ գործառույթներ իրականացնելու նպատակով:
Ցանկանում եմ նաև ուշադրություն հրավիրել, որ այս փաստաթղթի երկրորդ գլխում կա «Մոնիթորինգ» կոչվող գլուխ, և ՀԱՊԿ քարտուղարությունը մշտական հիմունքով իրականացնում է կազմակերպության պատասխանատվության գոտում իրավիճակի և դրա զարգացման միտումների վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքում և վերլուծություն՝ ճգնաժամային իրավիճակների նախադրյալները վերհանելու նպատակով:
Ինչո՞ւ եմ ես այս մասին խոսում: Դուք գիտեք, որ դեռևս նախորդ տարի մայիս ամսին Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժեցին մեր տարածք, և այդ կապակցությամբ մենք դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին: Ես բազմիցս այդ մասին խոսել եմ, և որպես նախագահող՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ այդ հարցը պետք է քննարկել, ինչպես հարկն է: Ինչո՞ւ՝ որովհետև տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ հայտարարությունները շարունակվում են, և մենք այս հարցը պետք է քննարկենք՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, քանի որ դա և՛ մեզ, և՛ կազմակերպության համար շատ սկզբունքային հարց է:
Ես ցանկանում եմ նշել նաև հետևյալը. մեր տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժումից հետո որոշ մեկնաբանություններ եղան առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չկա սահմանագծված և սահմանազատված սահման: Անկեղծ ասած, սա բավական վտանգավոր ձևակերպում է, քանի որ ահա մենք ասում ենք՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտի: Եթե մենք ասում ենք, որ պետք է հաշվի առնվեն այն սահմանները, որոնցով իրականացվել են դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացները, դա կարող է լղոզել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտի հասկացությունը, քանի որ հարց է ծագում՝ իսկ որտե՞ղ է սկսվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին, և որտե՞ղ է ավարտվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին:
Մեր դիրքորոշումն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունի կոնկրետ սահման, քանի որ 1991 թվականին, երբ ստեղծվել է Անկախ պետությունների համագործակցությունը, ստորագրվել է միջպետական համաձայնագիր, որում հստակ գրված է, սահմանված է, որ երկրները փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց միջև գոյություն ունեցող սահմանները: Այստեղ նկատի են առնվում Խորհրդային միության ժամանակաշրջանի վարչական սահմանները, և ես կարծում եմ, որ մենք պետք է այս ելակետն ունենանք: Այս իրավիճակի հակառակ մեկնաբանությունը, կարծում եմ, կնվազեցնի ՀԱՊԿ արդյունավետությունը:
Հուսով եմ, որ այս հանդիպման և ձեր նիստի ընթացքում նշված նյուանսները նույնպես կքննարկվեն: Վերջերս Մոսկվայում, երբ տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը, ես բարձրացրել եմ այս հարցը: Մենք քննարկում ենք սկսել, և ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ, որպես նախագահող, հանձնարարել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին՝ մեր կանոնադրական փաստաթղթերին համապատասխան կազմակերպել այս հարցը, քանի որ հիմա իրավիճակը մեր տարածաշրջանում, կարելի է ասել, կայուն լարված է: Բայց այն հայտարարությունները, որոնք հնչում են Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց կողմից,  պետք է նախազգուշացնող լինեն, և կարծում եմ, որ այս հարցը պետք է քննարկենք ՀԱՊԿ ձևաչափում:
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ողջունել ձեզ, շատ ուրախ եմ ձեզ տեսնել: Եվ շատ ուրախ եմ այն դինամիկայի համար, որը հետքովիդային ժամանակաշրջանում ձևավորվել է ՀԱՊԿ-ում, որովհետև երկու տարվա ընթացքում փաստացի շատ քիչ ենք շփվել առկա ձևաչափերում: Իհարկե, մենք շարունակել ենք աշխատել առցանց ռեժիմով, բայց, կարծում եմ, բոլորս էլ համամիտ ենք, որ այսպիսի հանդիպումներն ու շփումները շատ կարևոր են մեր աշխատանքի համար: Ուրախ եմ, որ վերադարձանք այս ռեժիմին, և դա տեղի ունեցավ մեր նախագահության տարում, այս կարևոր հոբելյանական տարում:
Վարչապետը ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների հետ քննարկել է կազմակերպության օրակարգին և գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մարտահրավերների շուրջ:

Заявления официальных лиц Азербайджана настораживают, и этот вопрос должен быть обсужден в формате ОДКБ: премьер-министр принял членов КССБ ОДКБ
Премьер-министр Никол Пашинян принял участников заседания Комитета секретарей советов безопасности (КССБ) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ): секретаря Совета безопасности Республики Армения Армена Григоряна, секретаря Совета безопасности Российской Федерации Николая Патрушева, государственного секретаря Совета безопасности Республики Беларусь Александра Вольфовича, секретаря Совета безопасности Республики Казахстан Гизата Нурдаулетова, секретаря Сов ета безопасности Кыргызской Республики Марата Иманкулова, секретаря Совета безопасности Республики Таджикистан Насрулло Махмудзоди, а также генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася.
В своем приветственном слове премьер-министр Пашинян отметил:
“Уважаемые друзья,
Приветствую вас по случаю очередного заседания Комитета секретарей советов безопасности государств-членов ОДКБ, которое проходит в нашей стране в рамках председательства Армении в ОДКБ.
Действительно, это двойной юбилейный год для нашей Организации: мы отмечаем 30-летие подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летие создания Организации Договора о коллективной безопасности, и для нас большая честь в этом юбилейном году председательствовать в нашей Организации. Вы знаете, что - мы это неоднократно обсуждали, - повышение эффективности ОДКБ является одним из важнейших приоритетов нашего председательства, и мы считали и считаем, что нужно улучшать механизмы оперативного и кризисного реагирования на конкретные ситуации.
Я хочу отметить, что, в принципе, у нас есть правовая база по этому поводу, и 10 декабря 2010 года решением Совета коллективной безопасности ОДКБ было принято Положение о порядке реагирования Организации Договора о коллективной безопасности на кризисные ситуации. И я думаю, что в этом документе довольно понятно сформулированы механизмы, которые существуют в нашей Организации. В частности, в нем предусмотрено, что мы должны считать кризисной ситуацией и как мы должны реагировать на нее.
Хочу обратить ваше внимание на то, что в этом Положении есть и такое понятие, как “миссия”, которая формулируется следующим образом: группа специалистов государств-членов, состоящая из представителей государств-членов ОДКБ, назначенных в соответствии с настоящим Положением, и временно направляемая в зону кризисной ситуации с целью проведения мониторинга обстановки, определения положения дел на месте и выработки предложений о дальнейших мерах Организации по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации, а также реализации иных функций, определенных Советом коллективной безопасности ОДКБ.
Еще хочу обратить ваше внимание на то, что во второй главе этого документа есть глава под названием “Мониторинг”, и Секретариат ОДКБ на постоянной основе осуществляет сбор и анализ информации о состоянии и тенденциях развития обстановки в зоне ответственности Организации в целях выявления предпосылок кризисных ситуаций.
Почему я говорю об этом? Вы знаете, что еще в прошлом году, в мае месяце, вооруженные силы Азербайджана вторглись на нашу территорию, и в связи с этим мы обратились в ОДКБ. Я неоднократно об этом говорил, и как председательствующий хочу подчеркнуть, что нужно этот вопрос как следует обсуждать. Почему? Потому что мы видим, что агрессивные заявления со стороны Азербайджана продолжаются, и мы этот вопрос должны обсудить, особенно с учетом того, что Армения обратилась в ОДКБ, думаю, что это действительно и для нас, и для Организации очень принципиальный вопрос.
Я хочу отметить следующее: после вторжения азербайджанских сил на нашу территорию были некоторые комментарии о том, что нет демаркированной и делимитированной границы между Арменией и Азербайджаном. Честно говоря, это довольно-таки опасная формулировка, потому что вот мы говорим: зона ответственности ОДКБ. Если мы говорим, что должны учитывать те границы, где были проведены процессы демаркации и делимитации, то это может размыть понятие зоны ответственности ОДКБ, поскольку возникает вопрос: а где начинается зон а ответственности ОДКБ и где заканчивается зона ответственности ОДКБ.
Наша позиция заключается в том, что между Арменией и Азербайджаном существует конкретная граница, потому что в 1991 году, когда было создано Содружество Независимых Государств, было подписано межгосударственное соглашение, в котором четко указано, определено, что страны обоюдно признают существующие границы друг друга. Имеется в виду административная граница времен СССР, и я думаю, что мы должны исходить из этого. Противоположная трактовка или интерпретация этой ситуации, думаю, снизит эффективность ОДКБ.
Я надеюсь, что в течение этой встречи и во время вашего заседания эти нюансы также будут обсуждены. Я недавно поднимал этот вопрос на неформальном саммите ОДКБ в Москве. Мы начали обсуждение, и я хочу еще раз, как председательствующий, поручить генеральному секретарю ОДКБ в соответствии с нашими уставными документами организовать этот вопрос, потому что в нашем регионе ситуация сейчас стабильно напряженная. Думаю, те заявления, которые слышны из уст официальных лиц Азербайджана, настораживают, и я думаю, что мы до? ?жны обсудить этот вопрос в формате ОДКБ.
Позвольте еще раз поприветствовать вас, очень рад вас видеть. И я очень рад той динамике, которая в послековидный период появилась в ОДКБ, потому что в последние два года мы фактически очень мало контактировали в очном формате. Конечно, мы продолжали работать в режиме онлайн, но я думаю, что все мы согласны с тем, что такие встречи и общение очень важны для нашей работы. Я рад, что мы вернулись к этому режиму, это случилось в год нашего председательства, в этот очень важный юбилейный год.
Премьер-министр обсудил счленами КССБ вопросы повестки дня и деятельности Организации. Состоялся обмен мнениями о вызовах региональной и международной безопасности.