Ադրբեջանի՝ իրավիճակի սրման հիմնական նպատակը բանակցային գործընթացը զրոյացնելն է և հետագա բանակցությունների ընթացքը խաթարելը. վարչապետ
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ լուսադեմին ադրբեջանական ԶՈՒ ստարաբաժնումների կողմից հրետանային զենքերից ինտենսիվ կրակոցների հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, ներկայացրել իրավիճակի սրման Ադրբեջանի հիմնական նպատակները:
Այսօր ժամը 06:00-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերի ստարաբաժանումները հրետանային զենքերից ինտենսիվ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ՝ հարվածներ հասցնելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքին:
Ակտիվ հրետակոծության ինտենսիվությունն որոշակիորեն նվազել է Հայաստանի բանակի ադեկվատ և արդյունավետ պատասխան գործողություններից հետո: Մեր կողմից կան 4 վիրավորներ, որոնց շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում:
Ադրբեջանական կողմի այս գործողությունները սադրիչ են և այլոց շարքում նպատակ ունեն զրոյացնել այն առաջընթացը, որ գրանցվել է մայիսի 1-4-ը Վաշինգթոնում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում: Այսօրվա սադրանքը նպատակ ունի նաև խաթարել կիրակի օրը Բրյուսելում եռակողմ ֆորմատով, իսկ հունիսի 1-ին Քիշնևում հնգակողմ ֆորմատով նախատեսված բանակցությունները:
Փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացը հարկավոր է միայն էսկալացիա և պատերազմի պատճառաբանություն ստանալու համար, իսկ էսկալացիաներն օգտագործվում են բացառապես բանակցություններում գրանցված որևէ առաջընթաց զրոյացնելու համար:
Սա տեղի է ունենում հիմա: Սա է տեղի ունենում հիմա:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության երեկվա հաղորդագրությունները՝ մեր բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին, մտացածին են: Նման տեղեկատվություն հորինվում է իրադրությունը սրելու համար: Եթե իրադրությունը սրելը Ադրբեջանի նախատրամադրվածությունը չէ, որևէ տեղային միջադեպ կարելի է արագ կարգավորել գոյություն ունեցող կապերով տեղեկատվություն ճշտելու, փոխանակելու և կանխարգելիչ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու միջոցով:
Նախորդ օրը նման բան տեղի չի ունեցել մի պարզ պատճառով՝ որևէ միջադեպ չի գրանցվել, և ադրբեջանական դեզինֆորմացիոն մեքենան ետին թվով այդ լուրը հորինել է իրադրությունը սրելու համար: Իսկ իրադրության սրման հիմնական նպատակը, կրկնում եմ, բանակցային գործընթացը զրոյացնելն է և հետագա բանակցությունների ընթացքը խաթարելը:
Բայց սա միակ նպատակը չէ, և հաջորդը՝ միջազգային և հայաստանյան հանրության ուշադրությունը Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու փաստից շեղելն է՝ նոր տեղում նոր ճգնաժամ ստեղծելու միջոցով մոռացության տալով հինը:
Սա Ադրբեջանի փորձված մարտավարությունն է: Սեպտեմբերյան ագրեսիան մոռացության տալու փորձ արեցին կեղծ բնապահպանական ակտիվիստներով Լաչինի միջանցքն արգելափակելու միջոցով: Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը մոռացության տալու փորձ արեցին Տեղ գյուղի հատվածում Հայաստանի պետական սահմանը հատելու միջոցով: Տեղի հատվածում սահմանի խախտումը մոռացության տալու փորձ արեցին Լաչինի միջանցքում անցակետ դնելու միջոցով: Սոթքում իրադրությունը սրելու միջոցով նրանք փորձում են մոռացության տալ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը:
Ի հեճուկս Ադրբեջանի փորձերի, այս բոլոր հարցերը, բնականաբար, շարունակում են մնալ մեր առաջնային օրակարգում: Միջազգային հանրության հետ ակտիվ կոմունիկացիան այս թեմաների վերաբերյալ պետք է շարունակվի:
Ասեմ նաև, որ այս պահի դրությամբ կիրակնօրյա բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու իմ որոշումը չեմ փոխել:
Նաև ուզում եմ պատասխանել հետևյալ մի հարցի, որ կռահում եմ, որ առաջիկայում որոշ ուժեր կարող են փորթորկել արդեն իսկ հայտնի սցենարով, եթե մեկնեմ Բրյուսել: Որքանո՞վ է հավանական, որ կիրակի օրն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի: Ցավոք, կրկնում եմ, ցավոք, նման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի և դեռ վաղ է այն ստորագրելու մասին խոսել: Մյուս կողմից՝ խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը և այն պատրաստել ստորագրման:
Պիտի ընդգծեմ, որ Ադրբեջանն իր այսօրվա գործողություններով կասկածի տակ է դնում այս ընթացքում ձեռք բերված ֆունդամենտալ պայմանավորվածությունները, որոնք արձանագրվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և նույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում: Այդ փաստաթղթերում ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Արդբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հարցը, որը ծագում է այս համատեքսում հետևյալն է՝ եթե Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ է կրակում մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի վրա: Մանավանդ, որ 2022 թվականի Սոչիի եռակողմ հայտարարության համաձայն, կողմերը պետք է զերծ մնան ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից:
Ադրբեջանն այսօր նույնպես կոպտորեն խախտել է այս գրավոր հրապարակային պայմանավորվածությունները, և ընդհանրապես, դժվար է հիշել մի համատեղ ընդունված փաստաթուղթ, որ Ադրբեջանն այս ընթացքում չի խախտել:
Վաղ առավոտից Պաշտպանության նախարարությունը գործնականում 15-20 րոպեն մեկ անգամ, երբեմն՝ ավելի հաճախ տեղեկատվություն է հրապարակում իրադրության մասին:
Կոչ եմ անում հետևել պաշտոնական լրահոսին և ադրբեջանական ու ոչ ադրբեջանական կեղծ տեղեկատվության տարածողը չդառնալ: Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերական տեղեկատվության հրապարակումը:
Ասեմ նաև, որ այս պահի դրությամբ իրադրությունը լարվածության էական նվազում է արձանագրել, բայց իրադրությունը դեռ վաղ է լիարժեք կայուն համարել: Շնորհակալություն»:

Главная цель Азербайджана в эскалации ситуации - свести на нет переговорный процесс и сорвать ход дальнейших переговоров: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня глава правительства коснулся ситуации, которая сложилась в результате произошедшего на рассвете в направлении населенного пункта Сотк Гегаркуникской области Армении интенсивного обстрела азербайджанскими ВС из артиллерийских и минометных средств, а также представил основные цели Азербайджана в контексте обострения ситуации.
Сегодня с 06:00 подразделения азербайджанских ВС открыли интенсивный огонь из артиллерийских и минометных средств по армянским позициям, расположенным в направлении Сотка, нанеся удары по суверенной территории Республики Армения.
Интенсивность активных обстрелов несколько снизилась после адекватных и эффективных ответных действий армии Республики Армения. С нашей стороны есть 4 раненых, желаю им скорейшего выздоровления.
Эти действия азербайджанской стороны носят провокационный характер и направлены в том числе на то, чтобы свести на нет тот прогресс, который был зафиксирован в ходе состоявшихся 1-4 мая в Вашингтоне переговоров. Сегодняшняя провокация также направлена на срыв запланированных на воскресенье в Брюсселе переговоров в трехстороннем формате и на 1 июня переговоров в Кишиневе в пятистороннем формате.
Опыт показывает, что Азербайджану переговорный процесс нужен только для того, чтобы получить эскалацию и повод для войны, а эскалация используется исключительно для того, чтобы свести на нет любой прогресс, достигнутый в ходе переговоров.
Это происходит сейчас. Сейчас происходит именно это.
Вчерашние сообщения минобороны Азербайджана о нарушении режима прекращения огня со стороны нашей армии являются выдуманными. Подобная информация фабрикуется для обострения ситуации. Если эскалация ситуации не является преднамеренностью Азербайджана, то любой локальный инцидент можно быстро разрешить путем проверки и обмена информацией и превентивных договоренностей по существующим каналам.
Накануне ничего подобного не произошло по простой причине: никаких инцидентов зарегистрировано не было, а азербайджанская дезинформационная машина задним числом придумала эти новости для обострения ситуации. А главная цель обострения ситуации, повторяю, свести на нет переговорный процесс и сорвать ход дальнейших переговоров.
Но это не единственная цель. Следующая цель – отвлечь внимание международной и армянской общественности от факта установки незаконного КПП в Лачинском коридоре, создать новый кризис на новом месте, чтобы предать забвению старый.
Это проверенная тактика Азербайджана. Сентябрьскую агрессию попытались предать забвению, заблокировав Лачинский коридор с помощью псевдоэкоактивистов. Гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе, попытались предать забвению путем пересечения государственной границы Армении в районе села Тех. Нарушение границы в районе села Тех попытались предать забвению, установив КПП в Лачинском коридоре. Нагнетая обстановку в Сотке, они пытаются предать забвению факт установки незаконного КПП в Лачинском коридоре.
Вопреки попыткам Азербайджана все эти вопросы, конечно, остаются в приоритете нашей повестки дня. Активная коммуникация с международным сообществом по этим темам должна быть продолжена.
Скажу также, что на данный момент я не изменил своего решения поехать в воскресенье в Брюссель для переговоров.
Также я хочу ответить на вопрос, который, предполагаю, в ближайшее время по уже известному сценарию некоторые силы начнут нагнетать, если я поеду в Брюссель. Насколько вероятно, что в воскресенье будет подписан мирный договор с Азербайджаном? К сожалению, повторяю, к сожалению, такой шанс очень мал, потому что проект двустороннего соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений еще очень сырой и говорить о его подписании пока рано. С другой стороны, перед нами стоит задача как можно быстрее доработать этот документ и подготовить его к подписанию.
Должен подчеркнуть, что сегодняшними действиями Азербайджан ставит под сомнение достигнутые за этот период фундаментальные договоренности, которые были зафиксированы 6 октября 2022 года в Праге и 31 октября того же года в Сочи. В этих документах подчеркивается, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года. В связи с этим возникает следующий вопрос: если Азербайджан признает территориальную целостность Армении, то почему стреляет по суверенной территории нашей страны? Тем более что согласно принятому в Сочи Трехстороннему заявлению 2022 года, стороны должны воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения.
Азербайджан сегодня также грубо нарушил эти письменные публичные договоренности, и, в целом, трудно припомнить какой-либо совместно принятый документ, который Азербайджан за это время не нарушал.
С раннего утра, практически каждые 15-20 минут, а иногда и чаще, министерство обороны публикует информацию о ситуации.
Призываю вас следить за официальной информацией и не становиться распространителем азербайджанской и неазербайджанской дезинформации. Минобороны продолжит периодически предоставлять информацию.
Скажу также, что на данный момент зафиксировано значительное снижение напряженности, но считать ситуацию полностью стабильной еще рано. Спасибо за внимание”.