Ադրբեջանի գործողությունները հակասում են Պրահայի և Սոչիի հանդիպումների արդյունքներով ընդունված հայտարարություններին․ Միրզոյանը՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին
Ապրիլի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում անցկացվող ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին, որն անցկացվել է նեղ, այնուհետև՝ ընդլայնված ձևաչափով:
Նիստի ընթացքում ԱՊՀ մասնակից պետությունները քննարկել են հանդիպման օրակարգային՝ հատկապես կազմակերպության շրջանակներում հումանիտար ու մշակութային բնագավառներում համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր, մտքեր փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Նիստի ընթացքում ընդունվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ 2024 թվականին Գյումրի քաղաքը «Համագործակցության սպորտային մայրաքաղաք» և 2026 թվականին Կապան քաղաքը «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» հռչակելու վերաբերյալ որոշումները:
Հայկական կողմի ելույթում նշվել է, որ հանդիպումն անցկացվում է ԱՊՀ կանոնադրության ստորագրման 30-ամյա հոբելյանական տարում, և այն լավ առիթ է վերահաստատել ԱՊՀ մասնակից պետությունների հավատարմությունն այդ առանցքային փաստաթղթի հիմնարար դրույթներին, մասնավորապես միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ապահովմանը, պետական սահմանների անքակտելիությանը, գոյություն ունեցող սահմանների ճանաչմանը և ապօրինի տարածքային նկրտումներից հրաժարվելուն, ինչպես նաև «ԱՊՀ ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագրի, այդ համաձայնագրին կից արձանագրության, ինչպես նաև Ալմա-Աթայի հռչակագրի դրույթների կյանքի կոչման վճռականությանը»:
Ընդգծվել է, որ միայն համատեղ կառուցողական ջանքերով հնարավոր կլինի հասնել հստակ և շոշափելի արդյունքների՝ ԱՊՀ գործունեության արդյունավետության բարձրացման համար:
Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի համատեքստում հայկական կողմից ընդգծվել է, որ իրավիճակի կայունացմանն ու երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերը բախվում են պաշտոնական Բաքվի չդադարող ագրեսիվ հռետորաբանությանը և շարունակական ռազմական ոտնձգություններին, որոնց հերթական դրսևորումներից էր ապրիլի 11-ին ՀՀ տարածքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում իրականացված սադրանքը։ Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հակասում են Պրահայի և Սոչիի հանդիպումների արդյունքներով ընդունված հայտարարություններին։
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն չորս ամիս շարունակվող ապօրինի արգելափակման համատեքստում ընդգծվել է, որ Հայաստանը ներգրավված բոլոր կողմերից ակնկալում է գործուն քայլեր՝ ստանձնած պարտավորությունների, ինչպես նաև Արդարատադության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման անշեղ կատարման, Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի վերականգնման ուղղությամբ՝ խստագույնս հետևելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին։
Անդրադառնալով եռակողմ հայտարարության մյուս դրույթների խախտումներին՝ մատնանշվել է, որ հակառակ միջազգային հանրության, հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունների բազմաթիվ կոչերի՝ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինաբար պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց՝ նրանց նկատմամբ իրականացնելով շինծու դատավարություններ և ենթարկելով անմարդկային վերաբերմունքի:
Ամփոփելով նշվել է, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, հայկական կողմը հավատարիմ է առկա հանձնառություններին և պատրաստ է գործադրել բոլոր ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու համար:

Усилия армянской стороны по установлению мира сталкиваются с военными притязаниями официального Баку: Мирзоян
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 14 апреля в Самарканде, Узбекистан, принял участие в заседании Совета министров иностранных дел СНГ, проходившем в узком, а затем в расширенном форматах.
Как сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе заседания государства-участники СНГ обсудили ряд вопросов повестки дня, в особенности, сотрудничество в рамках организации в гуманитарной и культурной сферах, а также обменялись мнениями касательно региональных проблем. В ходе заседания был принят ряд документов, в том числе решения об объявлении города Гюмри «Спортивной столицей Сотрудничества» в 2024 г. и города Капан «Молодежной столицей СНГ» в 2026 г.
В выступлении армянской стороны было отмечено, что встреча проходит в юбилейный год 30-летия подписания Устава СНГ, и это хороший повод подтвердить приверженность государств-участников СНГ основополагающим положениям этого ключевого документа, в частности, обеспечению прав и основных свобод человека в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, нерушимости государственных границ, признанию существующих границ и отказу от противоправных территориальных претензий, а также «решимости претворять в жизнь положения Соглашения о создании Содружества Независимых Государств, протокола к этому Соглашению, а также положения Алма-Атинской Декларации».
Было подчеркнуто, что только совместными конструктивными усилиями можно достичь конкретных ощутимых результатов по повышению эффективности деятельности СНГ.
В контексте ситуации с безопасностью на Южном Кавказе армянская сторона подчеркнула, что усилия армянской стороны по стабилизации ситуации и установлению долгосрочного мира сталкиваются с непрекращающейся агрессивной риторикой и продолжающимися военными притязаниями официального Баку, одним из очередных проявлений которых стала провокация 11 апреля на территории Республики Армения, в районе села Тех Сюникской области. Было подчеркнуто, что действия Азербайджана противоречат заявлениям, принятым по итогам встреч в Праге и Сочи.
В контексте незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, продолжающейся уже 4 месяца, было подчеркнуто, что Армения ожидает от всех вовлеченных сторон действенных шагов по неукоснительному выполнению взятых на себя обязательств, а также решения Международного суда ООН от 22 февраля, и восстановлению режима передвижения по Лачинскому коридору, в строгом соответствии с положениями трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года.
Коснувшись нарушений других положений Трехстороннего заявления, было отмечено, что, вопреки многочисленным призывам международного сообщества и авторитетных правозащитных организаций, свидетельствующий в том числе о случаях бесчеловечного обращения, Азербайджан продолжает незаконно удерживать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц, в отношении которых проведены фиктивные судебные процессы.
В заключение было отмечено, что, несмотря на все трудности, армянская сторона привержена своим обязательствам и готова приложить все усилия для достижения мира и стабильности в нашем регионе.