Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից պատասխանել են ռազմագերիների վերաբերյալ Հայաստանի հայտարարություններին
«Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել բոլոր ռազմագերիներին 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո․ գերիները, որոնք ձերբակալվել են ռազմական գործողությունների ավարտից հետո, ռազմագերիներ չեն և կպատասխանեն օրենքի առաջ»։ Այս մասին Ria.ru—ին  հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի մամաուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է
«Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո դիվերսիոն և ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու համար Ադրբեջանի տարածք ուղարկված անձինք միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն՝ չեն համարվում և չեն կարող համարվել ռազմագերիներ։ Ձերբակալվածները պատասխանատվություն են կրում Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի համաձայն։ Նրանց վերաբերվում են՝ ըստ միջազգային իրավունքի և Ադրբեջանի օրեսնդրության նորմերի։ Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանը վերադարձրել է բոլոր ձերբակալվածներին, որոնք համարվում էին ռազմագերի»։

В Азербайджане ответили на заявления Армении о военнопленных
Азербайджан передал Армении всех военнопленных после подписания 10 ноября 2020 года трехстороннего соглашения по Карабаху, задержанные после завершения боевых действий не считаются таковыми и ответят перед законом, заявили РИА Новости в азербайджанском МИД.
"Лица, отправленные на территорию Азербайджана со стороны Армении после подписания указанного трехстороннего заявления для осуществления террористической и диверсионной деятельности, в соответствии с международным гуманитарным правом не являются и не могут считаться военнопленными. Задержанные несут ответственность в соответствии с Уголовным кодексом Азербайджанской Республики. С ними обращаются в соответствии с международным правом и законодательством Азербайджана. Еще раз подчеркиваем, что Азербайджан вернул всех заключенных, считавшихся военнопленными", - заявили в пресс-службе внешнеполитического ведомства.